AudioMaailmavõim & Geopoliitika

USA juhtiv küberkaitse spetsialist lahkus ametist: Hiina on tehisintellekti sõja juba võitnud

Kuula artikli salvestust:

USA kaitseministeeriumi endine juhtiv tarkvaraametnik Nicholas Chaillan pani ameti maha, süüdistades Ühendriike lootusetus mahajäämuses Hiinast, mis puudutab kõikide võtmetähtsusega tulevikutehnoloogiate väljaarendamist.

Chaillan oli USA õhujõudude ja kaitseministeeriumi kõrgeim tarkvara väljaarendamise eest vastutav ametnik. Hiljuti Financial Times‘ile antud usutluses ennustas Chaillan, et Hiina tormiline teaduslik-tehnoloogiline areng annab riigile järgnevatel kümnenditel vääramatu liidripositsiooni tehisintellekti ja biotehnoloogia valdkondades.

“USAl ei ole järgneva 15-20 aasta jooksul mingisuguseid väljavaateid Hiinaga võistelda. Oleme praeguseks jõudnud punkti, kus mängu lõpptulemus on juba ette otsustatud… see, kas allajäämine hõlmab endas ka sõda või mitte, ei ole siinkohal isegi nii oluline,” märkis Pentagoni endine juhtiv kübervõimekuste eest vastutav ametnik.

Chaillani hinnangul toimivad osad Ühendriikide valitsusasutused küberturvalisusesse puutuvalt jätkuvalt “lasteaia tasemel” ning mitmed küberturvalisuse programmid on kureeritud ametnike poolt, kellel puudub igasugune teemasse puutuv kompetents. Tema seisukoht on, et hiinlaste eelis tuleneb suuresti asjaolust, et Hiina valitsuse ja eraettevõtete vahel eksisteerib koostöö tase, mis ületab Ühendriikides praktiseeritava sünergia kordades. Ühtlasi ei olevat hiinlastel tehisintellekti väljatöötamise juures mingisuguseid eetilisi piire, mis jätkuvalt USA ettevõtteid ja valitsust kammitsevad.

USAl ei ole järgneva 15-20 aasta jooksul mingisuguseid väljavaateid Hiinaga võistelda. Oleme praeguseks jõudnud punkti, kus mängu lõpptulemus on juba ette otsustatud… see, kas allajäämine hõlmab endas ka sõda või mitte, ei ole siinkohal isegi nii oluline.

“Ameerika ning selle liitlaste tulevastel põlvedel ei ole mingisugust väljavaadet võistelda Hiina vastu, millel on massiivne populatsiooni arvukuse eelis ja distsiplineeritud töökultuur… . Meie ainus lootus on olla efektiivsem ja paindlikum, rõhudes kiirkorras prototüüpide välja arendamisele ning innovatsioonile. Meil puudub luksus jääda aerudele puhkama.”

Tegemist ei ole esimese korraga, mil USA juhtkonna ette kerkib küsimus Ameerika mahajäämusest Hiinast. Käesoleva aasta alguses informeeris USA kongressi julgeolekukomisjon, et Hiina on kursil saamaks järgneva 10 aasta jooksul maailma juhtivaks üliriigiks tehisintellekti väljatöötamises.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.