AudioMaailmavõim & GeopoliitikaSuur lugu

Tucker Carlson: Kinnisidee Venemaa mutta suruda loob Hiina-Vene liidu, mis lõpetab USA ülemvõimu 

Tucker Carlson Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons

Ühendriikide mõjuvõimsaim konservatiivne telesaatejuht Tucker Carlson mõtiskleb selle üle, kuidas USA võimueliidi aastatepikkune kinnisidee Venemaa mutta suruda on sünnitanud Hiina ja Venemaa alliansi, mille kumulatiivne võimsus ületab maailmaareenil USA ja tema liitlaste oma, kutsudes sedasi paradoksaalsel kombel esile mitte Washingtoni hegemoonia jätkumise, vaid USA maailmavalitsemise kiirendatud lõpu. Aset leidev protsess kulgeb kasvava globaalse tuumasõja ohu varjus.  

Inimestele meeldis öelda, et Donald Trump on rumal. Sisuliselt idioot. Ning kuigi ka mina olen valmis tunnistama, et see ei olnud Trumpi poolt kuigi nutikas anda Valge Maja üle Jared Kushnerile, pean oma ometi nentima, et rääkides välispoliitikast olid Trumpil oluliselt tervemõistuslikumad instinktid, kui ühelgi teisel presidendil viimase põlvkonna jooksul. 

Kuid ta tegi kõike üksi. Tema nõunikud ei tahtnud tema välispoliitilistest vaadetest midagi kuulda. Nad tahtsid, et Trump vaikiks, aga ta ei teinud seda. Trump küsis, mis mõte on NATO-l 30 aastat pärast Nõukogude Liidu lagunemist? Miks me peaksime Venemaaga konflikti otsima? Kui Ameerika teeb Venemaast oma vaenlase, kas see ei ole siis etteaimatav, et Putin otsib paratamatult tuge Hiinalt? Kas seeläbi ei juhtuks see, et Hiina ja Venemaa looksid kõige võimsama ja ohtlikuma Ameerika-vastase liidu kogu ajaloos? Keegi ei vaevunud talle vastama. Trump tagandati ametist, et alustada koheselt sõda Putiniga.  

Kui tagasi vaadata, siis Trump küsis sügavalt patriootlikke küsimusi. Kui Venemaa ühendaks jõud Hiinaga, siis leiaks Ameerika Ühendriikide globaalne ülemvõim koheselt lõpu. Kui ühendada maailma suurima pindalaga riik, maailma suurimad maagaasi varud, maailma suurim rahvastik ja maailma suurim majandus, oleks tulemuseks liit, mis on USA-st mitte lihtsalt võimsam, vaid väga palju võimsam.  

Kui Venemaa ühendaks jõud Hiinaga, siis leiaks Ameerika Ühendriikide globaalne ülemvõim koheselt lõpu. Kui ühendada maailma suurima pindalaga riik, maailma suurimad maagaasi varud, maailma suurim rahvastik ja maailma suurim majandus, oleks tulemuseks liit, mis on USA-st mitte lihtsalt võimsam, vaid väga palju võimsam.  

Venemaa-Hiina ühendus oleks piisavalt mõjus, et kontrollida suurt osa maailma majandusest, kaubateedest ja toormaterjalist. See võiks omada sõjalist jõudu, millele Lääs ei suudaks vastu astuda. Kui Venemaa ja Hiina teineteist leiaks, siis oleks meie ees täiesti teistsugune maailm. USA tähtsus väheneks dramaatiliselt. Enamik ameeriklasi nõustub, et see ei oleks meie huvides.  

Nagu Donald Trump ennustas, nii on ka läinud… Tänu Joe Bideni hooletule ja ennasthävitavale vastureaktsioonile sõjale Ukrainas, on Hiina ja Venemaa majandused omavahel rohkem seotud kui kunagi varem. Hiina on ostnud Venemaalt kaupu varasemaga võrreldes 60% rohkem. Hiina impordib nüüd Venemaalt rohkem sütt, kui ta on seda teinud viimase viie aasta jooksul. Hiinast liigub Venemaale varasemaga võrreldes 30% rohkem kaupa. Autotoojad Ford ja Toyota pidid Venemaalt lahkuma, sest see oli neile peale sunnitud valikuks. Nüüd on Hiina autotootjad täitnud nendest üle jäänud turutühiku. Varem oli vaid 10% kõigist Venemaal ostetavatest autodest pärit Hiinast, nüüd on see tõusnud kolmandikuni. Sama lugu on nutitelefonide ja teiste tarbekaupadega. Hiina jüaan on asendamas dollarit. Moskva tehingud jüaaniga on kasvanud 1 protsendilt 20 protsendile. Majanduslikud sidemed kahe suurriigi vahel on sügavad ja muutuvad ajas üha tugevamaks.  

Meile ei tohiks tulla üllatusena, et Hiina aitab Venemaad aktiivselt selle sõjas NATO vastu. Ameerika juhib NATO-t.  Riik, millel on kõige rohkem sõjalaevu maailmas (Hiina) on ühinenud riigiga, millel on kõige rohkem mandritevahelisi ballistilisi tuumarakette maailmas (Venemaa), et võidelda meie vastu Ukraina territooriumil peetavas varisõjas.

Ent majanduslikud sidemed arenevad tihti edasi sõjalisteks sidemeteks. Meile ei tohiks tulla üllatusena, et Hiina aitab Venemaad aktiivselt selle sõjas NATO vastu. Ameerika juhib NATO-t.  Riik, millel on kõige rohkem sõjalaevu maailmas (Hiina) on ühinenud riigiga, millel on kõige rohkem mandritevahelisi ballistilisi tuumarakette maailmas (Venemaa), et võidelda meie vastu Ukraina territooriumil peetavas varisõjas. See on hirmutav ja tundub, et kõik osalised on teadlikud, kui õudses olukorras me oleme.  

Meie juhid mõistavad, et nende alustatud sõda Venemaa vastu võib viia Läänemaailma hävinguni.  Nad teavad, aga jätkavad siiski samal kursil. Intervjuus Saksa ajalehega mainis president Zelenski, et terve maailm võib varsti leekidesse mattuda. Kui Hiina astub Venemaa poolele, siis puhkeb maailmasõda. Zelenski ütles seda nii rahuliku tooniga, et see on hirmutav. Aga Hiina on juba asunud Venemaa poolele ja Zelenski enda sõnul võib konflikt viia sadade miljonite inimeste surmani. Aga ukrainlased näivad olevat seisukohal, et selle nimel, et nemad Krimmi tagasi saaksid, võib kasvõi kogu maailm hävineda.  

Meie juhid mõistavad, et nende alustatud sõda Venemaa vastu võib viia Läänemaailma hävinguni. … Aga ukrainlased näivad olevat seisukohal, et selle nimel, et nemad Krimmi tagasi saaksid, võib kasvõi kogu maailm hävineda. 

President Zelenski on tume jõud. See on ilmselge, kui teda vaadata. Seda ei ole võimalik mitte näha. Ta on hävitaja. Zelenski keelustas oma riigis kristluse, arreteeris nunnasid ja preestreid. Sellele vaatamata presenteeritakse seda meest kui kangelast. Neidsamu sõnu on tema kohta öelnud Chuck Schumer Mitch McConnellile.  

Zelenski ei ole kangelane. Ta on hävitav jõud ja ma ei ütle seda tema vaenlaste õigustamiseks. See on lihtsalt tõsi. Võib-olla sellepärast tunneb Joe Biden tema suunas sellist tõmmet. Biden külastas hiljuti Kiievit, et teha reklaamikampaaniat uuele maailmasõjale.  

Pange tähele, et salvestatud videoklipis on Joe Bideni ja Zelenski jalutamise taustal kuulda õhurünnaku sireene. Isegi CNN-i ajakirjanikud tunnistavad, et viimase viie päeva jooksul enne Bideni visiiti polnud Kiievis olnud kuulda ühtki pommi plahvatust või raketirünnakut või sireeni kuni hetkeni, mil Biden kaamerate ette marssis. Õhurünnaku sireenid on kaval lüke, et veenda ameeriklasi Zelenskile järgmise 500 miljoni dollari andmise vajalikkuses. Kuulake, mida Biden ise selle kohta ütleb. 

Biden: „Me oleme pühendanud sellesse võitlusesse peaaegu 700 tanki ja tuhandeid soomukeid, 1000 suurtükiväesüsteemi, rohkem kui 2 miljonit laskemoonalaengut, rohkem kui 15 raketisüsteemi ning laeva- ja õhutõrjesüsteeme. Kõik selle nimel, et kaitsta Ukrainat. See ei hõlma endas teist poolt miljardit, milles täna ja homme kokku lepime ja mis on Ukraina suunas liikumas. Siinkohal mainisin ma ainult Ameerika Ühendriikide panust.“ 

Biden: „Me oleme pühendanud sellesse võitlusesse peaaegu 700 tanki ja tuhandeid soomukeid, 1000 suurtükiväesüsteemi, rohkem kui 2 miljonit laskemoonalaengut, rohkem kui 15 raketisüsteemi ning laeva- ja õhutõrjesüsteeme. Kõik selle nimel, et kaitsta Ukrainat. See ei hõlma endas teist poolt miljardit, milles täna ja homme kokku lepime ja mis on Ukraina suunas liikumas. Siinkohal mainisin ma ainult Ameerika Ühendriikide panust.“ 

Kas ei ole mitte läbinähtav, kui sünge ja hullumeelne kõik see aset leidev on? Paljud ameeriklased saavad sellest aru. Kui vaadata numbreid, siis kui paljud ameeriklased toetavad seda sõda “demokraatia nimel”? Sõda peetakse demokraatia nimel, aga mingil põhjusel ei saa ameeriklased selles küsimuses ise kaasa hääletada.  Millal peetakse Ukraina sõja teemal rahvahääletus? Me toetame teist riiki väidetavalt “demokraatia nimel”. Oleks tore, kui demokraatiat ka Ühendriikides sellisel juhul rakendataks.  

Kui sa jälgid Ukraina sündmusi oma kodust Ohiost, külast nimega East Palestine, ja sa tunned ikka veel ninasõõrmetes tundmatute kemikaalide lõhna, siis võta teadmiseks, et meie president külastab isiklikult välisriigi korrumpeerunud autokraati ja teatab, et 500 miljonit dollarit sinu maksuraha läheb nüüd Ukrainale, samal ajal kui sinu kadunud ja unustatud küla kohal on seenekujuline pilv.  

Kaubarongiõnnetus Ohios toimus juba rohkem kui kaks nädalat tagasi ning nii Ameerika Ühendriikide föderaalse eriolukordade juhtimise amet kui ka Bideni administratsioon on keeldunud teile finantsabi eraldamisest. Bideni transpordiminister major Pete pole kahe nädala jooksul East Palestine’i külastanud ning järgmine lugu kinnitab, et kohalikud märkavad, et neist ei hoolita. 

VIDEOREPORTAAŽ OHIO OSARIIGI RONGIKATASTROOFIST: Ühe kohaliku elaniku sõnul polnud tema veel märganud, et neile väljastpoolt abi organiseeritaks. Teine arvas, et kui õnnetus oleks toimunud Washingtonis, siis oleks probleemiga ammu tegeletud ja kõik oleks ära koristatud. Kolmandat on õnnetusest saati vaevanud peavalud. Kohalikud ütlevad, et nad tunnevad mürgiste kemikaalide mõju nende tervisele. East Palestine’i elanik Melissa Blake ütles, et kaks päeva pärast kemikaale vedanud rongi rööbastelt maha sõitmist tekkis tal keemilistest aurudest põhjustatud äge bronhiit. Ta kirjeldas hingamisraskusi, köha ja pitsitust rinnus. Järgmine elanik ütles, et 53 eluaasta jooksul oli tal varem ainult kahel korral peavalu olnud. Nüüd aga valutab pea iga päev. Üks ema avaldas kahetsust, et tema lapsed ei mängi enam kunagi aias, sest see ei ole tema silmis enam ohutu. Kohalikud pered kogunesid, et saada kahjudega tegelemiseks 1000 dollarit inimese kohta. Kui reporter küsis, kas see on piisav, arvasid paljud, et tõenäoliselt mitte. Kohalik mees Ted Murphy ei usu võime, kes ütlevad, et õnnetus ei põhjustanud pikaajaliste terviserikete ohtu. Ta ütles, et ta on sunnitud kolima, sest kodukülas pole neil enam ohutu elada. 

Kedagi ei huvita nende saatus ja inimesed East Palestine’is teavad seda. Kontrast on niivõrd terav ja ilmne. Ameerika piir versus Ukraina piir. Üks ei ole üldse oluline. Teine on nii oluline, et me riskime tuumasõjaga, et seda kaitsta. President Zelenskile antakse abi igasuguse kontrollita, et kus seda abi rakendadakse. Samas pole meil raha, et aidata East Palestine’i inimesi kodumaal. Need inimesed pole ukrainlased, see tähendab, et nad ei paku Joe Bidenile piisavalt huvi, et neid külastada. Keegi ei tulnud East Palestine’is selle peale, et maksta Bideni pojale 80 000 dollarit kuus. Kui keegi oleks Bideni pere kaheksa aastat tagasi ära ostnud, siis võib-olla räägiks Joe Biden nende inimestega praegu pisut innukamalt. Biden aga väidab järgnevat:  

Biden: „Me oleme tulnud tooma äärmiselt vajalikku humanitaarabi Ukraina inimestele toidu, vee, ravimite ja peavarju näol, et aidata neid, kes on sõja tõttu ümberasustatud ja toetada Ukraina inimesi, kes otsivad varjupaika teistes riikides. Me aitame avada koole ja haiglaid. Eesmärk on maksta ukrainlastele pensioneid ja sotsiaaltoetusi, et neil oleks midagigi hinge taga.“ 

Biden: „Me oleme tulnud tooma äärmiselt vajalikku humanitaarabi Ukraina inimestele toidu, vee, ravimite ja peavarju näol, et aidata neid, kes on sõja tõttu ümberasustatud ja toetada Ukraina inimesi, kes otsivad varjupaika teistes riikides. Me aitame avada koole ja haiglaid. Eesmärk on maksta ukrainlastele pensioneid ja sotsiaaltoetusi, et neil oleks midagigi hinge taga.“

Mitte ükski teema, mida kongressis arutatakse, ei ole nende jaks sama suure tähtsusega nagu Ukraina. Enamus õigusnorme ei tähenda pikas perspektiivis enam mitte midagi. Tuumasõda on pikas perspektiivis väga olulise tähtsusega. Mis on see teema,  milles mõlemad USA suurparteid on ühte meelt? Teemal, mis on oluline, puudub opositsioon. Mõlemad parteid on veendunud, et valitsus, mis lasi ilmavaatluse õhupalli alla 400 000-dollarilise soojustundliku õhutõrjeraketiga, on võimeline navigeerima äärmiselt keerulist konflkit Ida-Euroopas, kus panused on üüratud.  

Kõik osalised on enda arvates uuesti sündinud Winston Churchillid. Keegi vabariiklaste poolelt pole avaldanud vähimatki nördimust, et Ühendriikide president külastab isiklikult paramilitaarsetes tunkedes autokraati Kiievis, ignoreerides samal ajal tuhandeid ameeriklasi,  kes lämbuvad mürgiste kemikaalide pilve all. Vabariikliku partei juhi arvates on hetkel kõige olulisem küsimus järgnev:  

Mitch McConnell: „Ma aitan selgitada Ameerika rahvale, et venelaste lüüasaamise tagamine Ukrainas on hetkel kõige olulisem sündmus maailmas. See säästab meile suure hulga raha tulevikus, kui ukrainlastel õnnestub venelased hävitada. Nad ei palju meilt inimesi. Nad paluvad meilt finantsabi.“ 

Mitch McConnell: „Ma aitan selgitada Ameerika rahvale, et venelaste lüüasaamise tagamine Ukrainas on hetkel kõige olulisem sündmus maailmas. See säästab meile suure hulga raha tulevikus, kui ukrainlastel õnnestub venelased hävitada. Nad ei palju meilt inimesi. Nad paluvad meilt finantsabi.“ 

See ei ole ainult retoorika. Vabariiklaste juht usub reaalselt, mida ta ütleb. Ta ei ole isegi võimeline selgitama, kuidas minna lähimasse bensiinijaama, rääkimata millestki muust kui sõjast Ukrainas. Opositsiooni juhtimine USA senatis käib talle üle jõu.  

Mingil põhjusel on nii nende juht McConnell kui ka palju teised vabariiklased ajupestud. Nad on veendunud, et sõda Venemaaga on USA-le kasulik. Nad näivad olevat täiesti ignorantsed, et see agenda on loonud Venemaa ja Hiina liidu, mille vastu meil pole mingisugust võidulootust ning mis võib tulevikus hakata kontrollima suurt osa maailmast.  

Ajad, mil me Trumpi üle naersime, on läbi saanud ning nüüdseks oleme jõudnud olukorda, kus seisame silmitsi maailmalõpu perspektiiviga. Kui Vabariiklaste esimees suudab seda olukorda selgitada, on ta väga teretulnud minu saatesse seda tegema.  

Allikas:

https://www.youtube.com/watch?v=I-q-3z–8iw

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.