AudioMajandus & Raha

„Täiuslik torm” raputab maailma majandust – globaalne energiakriis levib Brasiiliasse ja Indiasse

Artikkel on kuulatav:

Euroopat ja Hiinat vaevav energiakriis ähvardab levida ka areneva turumajandusega riikidesse.

Bloombergi andmetel on tõsised põuad Brasiilias viinud hüdroelektrijaamade elektritootmise kokkuvarisemiseni ja võivad sundida Lõuna-Ameerika suurriiki energiat normi alusel jagama, kui elektrienergia importi Uruguayst ja Argentiinast ei suurendata.

Brasiilia majandus on Lõuna-Ameerikas konkurentsitult suurim. 60% riigi elektrienergiast pärineb hüdroelektrijaamadest, kuid kliimafenomen La Niña on sel aastal toonud kaasa põua, mis on veehoidlate veetaset oluliselt alandanud, vähendades seeläbi hüdroelektrijaamade töökindlust.

Brasiilia on oma elektrivõrgu dekarboniseerimisega teistest riikidest paljuski ees olnud. Mis puudutab üleminekut rohelisele energiale, siis riigid üle maailma on hakanud seda küll samm-sammult tegema, kuid avastanud, et “jätkusuutlik” taastuvenergia ei olegi nii jätkusuutlik kui algselt arvati. Larry McDonald Bear Traps Reportist arvas oma hiljutises märkuses klientidele, et ESG (environmental, social and governmental – st keskkondlik, sotsiaalne ja administratiivne jätkusuutlikkus) surve elektrivõrkude loomisele aitab kaasa ülemaailmsele energiakriisile.

Riigid üle maailma on avastanud, et “jätkusuutlik” taastuvenergia ei olegi nii jätkusuutlik kui algselt arvati.

Elektrivõrgu kokkuvarisemise leevendamiseks on Lõuna-Ameerika riik käivitamas maagaasi generaatoreid, et kompenseerida hüdroelektrienergia kadu. See sunniks valitsust konkureerima pingelisel ülemaailmsel maagaasi turul, mis võib hindu omakorda kergitada.

„Brasiilia varudest ligi kolmveerandi moodustavad hüdroelektrijaamade veehoidlad riigi kagu- ja lääneosas on viimase 91 aasta kõige ulatuslikuma põua tulemusena langenud 17% täidetuse tasemele,” vahendab Bloomberg.

Selle aasta alguses tõi kliimafenomen La Niña Brasiiliasse põua, ent samas Lõuna-Ameerika kirdeossa rohkesti vett, mis täitis Colombia tammid ajalooliselt rekordiliste tasemeteni. Teine La Niña puhang, mille tekkimise tõenäosus on USA kliimaennustuskeskuse hinnangul sel sügistalvel ligikaudu 70%, võib Brasiilias vihmaperioodi algust edasi lükata ja põhjustada elektrikatkestusi, millel oleks drastiline mõju Lõuna-Ameerika suurimale majandusele.

La Niña võib Brasiilias vihmaperioodi algust edasi lükata ja põhjustada elektrikatkestusi, millel oleks drastiline mõju Lõuna-Ameerika suurimale majandusele.

Planeedi teises otsas seisab hiidriik India samuti silmitsi energiakriisiga, kuid seda teisel põhjusel. Riigi 135 soojuselektrijaama söevarud on äärmiselt madalad, kukkudes mõne nädalaga 13 päeva varudelt üksnes nelja päeva varudeni, vahendab Financial Times.

„India energiasektorit on tabamas niinimetatud täiuslik torm,” ütles India ettevõttes Nomura Financial Advisory and Securities töötav majandusteadlane Aurodeep Nandi. „Tegemist on olukorraga, kus nõudlus on kõrge, siseriiklik pakkumine aga madal ning impordi arvelt pole piisavalt varusid kogutud.”

Kui tarne mahtusid õigeaegselt ei taastata, on võimalik, et India peab energiamahukates ettevõtetes ja elamurajoonides tarbitavat elektrivõimsust kärpima, mis on täpselt see, mis Hiinas praegu toimub.

Planeedi teises otsas seisab hiidriik India samuti silmitsi energiakriisiga.

Globaalne energiakriis on levimas üle kogu maailma, alates Euroopast ja Aasiast ning jõudes nüüd Lõuna-Ameerikasse ja Indiasse, kõikjal erinevatel põhjustel. Selle kriisi järgmine samm on see, et valitsused hakkavad paanikas varusid koguma, millega Hiina on juba algust teinud.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.