Maailmavõim & Geopoliitika

Soomustehnika ja võitleja eluiga Ukraina lahinguväljal on keskmiselt 8 minutit

Ukraina spetsialistide hinnangul on lahingtehnika ja jalaväelase eluiga Ukraina sõjatandril kahanenud 8 minutile.


Ukraina sõjaväeluure asejuhi Vadim Skibitski sõnul on luuredroonide ja moodsate reaalajas infojagamise süsteemide tase jõudnud tänaseks punktini, kus Ukrainas lahinguväljal liikuv soomusmasinate kolonn või jalaväelaste rühm avastatakse keskmiselt 5 minutiga ning tuvastatud üksuste pihta suunatakse tuli 3 minutiga.

“Manöövrit sooritavate üksuste eluiga on lahinguväljal kahanenud 10-le minutile,” vastas kindralmajor Skibitski meediale antud usutluses, milles käsitleti pikemalt kaasaegsete luuredroonide ja juhtimissüsteemide võimekusi, mis on muutnud vaenlase eest nähtamatuks jäämise peaaegu võimatuks. Seetõttu on üllatusmomendi saavutamine Skibitski sõnul tänapäeval sisuliselt välistatud.

Manöövrit sooritavate üksuste eluiga on lahinguväljal kahanenud 10-le minutile,” vastas kindralmajor Skibitski meediale antud usutluses, milles käsitleti pikemalt kaasaegsete luuredroonide ja juhtimissüsteemide võimekusi.


Nii Ukraina kui Vene pool on lahinguvälja küllastanud luure- ja ründedroonidega, mis on muutnud kogu sõjapidamise loogikat.

“Ajad, mil kogesime massiivseid soomusüksuste frontaalrünnakuid, millega rinnet nihutati palju kilomeetreid edasi ühe hooga – nagu me tegime Iraagis 2003. aastal – see kõik on saanud möödanikuks, kuna mehitamata süsteemid on lihtsalt sedavõrd võimekaks muutunud,” kommenteeris sõjalisi arenguid USA eruseersant Bradley Crawford.

Odav ründedroon maksab vaid 400-500 dollarit, samas kui 155 millimeetrise kaliibriga kahurimürsk maksab umbes 3000 dollarit. T-72 tüüpi tank seevastu (mida on Ukrainas droonide abil hävitatud sageli) maksab 1,2 miljonit dollarit.


Lisaks pidevalt kasvavale töökindlusele on droonid saanud kaugelt kõige kuluefektiivsemaks relvasüsteemiks, võrreldes seni kasutatud lahingumoona ja platvormidega. Odav ründedroon maksab vaid 400-500 dollarit, samas kui 155 millimeetrise kaliibriga kahurimürsk maksab umbes 3000 dollarit. T-72 tüüpi tank seevastu (mida on Ukrainas droonide abil hävitatud sageli) maksab 1,2 miljonit dollarit.

Briti militaarstrateegia mõttekoja RUSI hinnangul kasutab Ukraina kuus umbes 10 000 drooni, mis peegeldab süsteemide laialdast kasutust sõjas.

Allikas

Esifoto: Drop of Light/Shutterstock.com

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.