Keskkond & Inimkond

Saksamaa transpordiminister ähvardab keelustada nädalavahetustel autoga sõitmise

Saksamaa transpordiminister ähvardab kliimaeesmärkide saavutamise nimel ära keelata nädalavahetustel autoga sõitmise, kui valitsuskoalitsioon ei võta juuliks vastu kliimakaitseseaduse muudatusi.

„Asjaolu, et seadusemuudatus ei ole veel jõustunud, toob kaasa märkimisväärse õigusliku ja faktilise ebakindluse,“ kirjutas liberaalne poliitik Volker Wissing koalitsiooni parlamendifraktsioonide juhtidele, vahendas hiljuti Saksa väljaanne BILD. „Selline olukord ei teeni ei kliimat ega föderaalvalitsuse mainet,“ ütles ta.

Liikluse vähendamine kliimaeesmärkide saavutamiseks oleks võimalik ainult selliste meetmete abil, mida on raske avalikkusele kommunikeerida, näiteks „ulatuslikud ja tähtajatud sõidukeelud laupäeviti ja pühapäeviti,“ lisas Wissing.

Saksamaa vasaktsentristlikest sotsiaaldemokraatidest, rohelistest ja liberaalsetest vabademokraatidest koosnev föderaalkoalitsioonivalitsus on juba mitu kuud vaielnud muu hulgas pagulaste maksekaardi, Saksamaa võlapiduri ja viimasel ajal ka elevantide üle.

Heitkoguste vähendamise seaduses kavandatav muudatus võimaldab kliimaeesmärkide täitmist kontrollida, vaadates kõiki sektoreid koos, mitte ükshaaval. Kui üldeesmärk jääb kaks aastat järjest saavutamata, siis peab föderaalvalitsus otsustama, millistel sektoritel ja milliste meetmetega saab olema õigus ära kasutada 2030. aastaks saavutada lubatud süsinikdioksiidi heitkoguste hulga jääk.

Wissing hoiatas, et kui kavandatud reforme ei võeta 15. juuliks parlamendis vastu, siis on digitaal- ja transpordiministeerium kohustatud esitama „viivitamatu tegevusprogrammi, mis tagab transpordisektori aastase heitkoguste taseme järgimise“ kuni 2030. aastani – mis hõlmaks ka sõidukeeldu nädalavahetustel.

Wissing hoiatas, et kui kavandatud reforme ei võeta 15. juuliks parlamendis vastu, siis on digitaal- ja transpordiministeerium kohustatud esitama „viivitamatu tegevusprogrammi, mis tagab transpordisektori aastase heitkoguste taseme järgimise“ kuni 2030. aastani – mis hõlmaks ka sõidukeeldu nädalavahetustel.

Keskkonnakaitseorganisatsioonid – sealhulgas Greenpeace, Saksamaa keskkonna- ja looduskaitseföderatsioon BUND ja Fridays for Future – kritiseerivad plaani loobuda üksikute sektorite eesmärkide individuaalselt saavutamise jälgimisest. Nad kardavad, et üldarvestus ähmastab teatud sektorite mõju – eriti liiklussektori, mis sageli seatud eesmärke ei täida.

„See väide on lihtsalt vale,“ sõnas roheliste fraktsiooni juht Julia Verlinden Saksa Pressiagentuurile, viidates Wissingu ähvardusele nädalavahetusel sõitmine keelustada. Ta lisas, et Wissing ei tohiks inimesi asjatult ärritada, sest kliimaprobleemide lahendamiseks on ka teisi võimalusi, näiteks kiiruspiirang.

Sõidukiiruse piiramine maanteedel on Saksamaal vastandav teema. Aprilli alguses rõhutas Wissing, et valitsus ei kavatse maanteedel kiirusepiirangut kehtestada (rohkem kui pooltel Saksamaa maanteedel puudub igasugune kiirusepiirang).

Vaba Demokraatlik Partei, parempoolne Alternatiiv Saksamaale ja konservatiivne Kristlik-Demokraatlik Liit on juba plaani vastu sõna võtnud. Wissingu oma erakond lükkab oma valimisprogrammis tagasi kõik “ebaproportsionaalsed liikumiskeelud“.

Greenpeace’i mobiilsuse ekspert Clara Thompson ütles Saksa Pressiagentuurile, et transpordiminister üritab „häbematult“ tähelepanu enda ebaõnnestumistelt kõrvale juhtida. „Wissing on raisanud kaks aastat iga kliimakaitsemeetme blokeerimisele maanteeliikluses – nüüd mõtleb ta välja õudusstsenaariume, et ta ka tulevikus midagi tegema ei peaks,“ sõnas Thompson.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.