Maailmavõim & Geopoliitika

Saksamaa kaitseminister: avalikkus peab harjuma mõttega, et sõda tuleb Euroopasse

“Kui keegi arvab, et III maailmasõda ei ole alanud, siis nad eksivad rängalt. See on alanud. See on juba mõnda aega hübriidvormis meie suunas hiilinud ning on nüüdseks aktiivsesse staadiumisse jõudnud,” ütles Ukraina rahvusliku julgeoleku ja kaitsenõukogu ülem Aleksei Danilov Kiievi kaitsefoorumil septembri alguses.

Danilovi avaldus oli kantud selgusest, et Ukraina on sõda kaotamas, millest tulenevalt ka mõjuvõimas USA ajakiri Time Magazine on kinnitanud, et Ukraina sõjaväel ei ole enam piisavalt inimressurssi venelaste vastu võitlemiseks. Seetõttu on Kiievil hädasti vaja leida uusi võimalusi Euroopa võimudelt täiendavat tuge saada.

Oktoobri lõpus väitis Saksa kaitseminister Boris Pistorius, et Saksamaa elanikud peaksid ennast harjutama mõttega sõja võimalikkusest Euroopas. “Me peame harjuma mõttega, et Euroopas eksisteerib nüüd sõjaoht,” lausus Pistorius intervjuus. “Saksamaa peab suutma end kaitsta. Me peame olema valmis sõjaks.”

Oktoobri lõpus väitis Saksa kaitseminister Boris Pistorius, et Saksamaa elanikud peaksid ennast harjutama mõttega sõja võimalikkusest Euroopas: “Me peame harjuma mõttega, et Euroopas eksisteerib nüüd sõjaoht.”

Pistoriuse hoiatus oli vastuseks küsimustele Saksamaa aegluse kohta oma riigi taasrelvastamises Vene-Ukraina sõja ning Iisraeli-Gaza konflikti piirkonnast välja laienemise ohu valguses.

Saksamaa kaitseminister on veendunud, et Lähis-Ida konfliktil ja Ukraina sõjal on tagajärjed kogu Saksa ühiskonna jaoks. Eriti oluliseks peab ta, et Saksamaa suudaks end kaitsta ja see tõdemus puudutab nii sõjaväge kui ühiskonda. “Me peame muutuma võitlussuutlikuks,” sõnas Pistorius. “Kahjuks ei saa kõike 30 aasta jooksul ära rikutut 19 kuuga korda teha,” märkis ta. Kuid Pistorius lükkas tagasi süüdistused, et Saksamaa valitsus reageeris pöördepunktile liiga aeglaselt. Pistorius rõhutas, et lisaks 100 miljardi euro suuruse sõjaväe erifondi rajamisele on Saksa Liitvabariigis tehtud remont ka kaitsefunktsioonidega seotud riigiasutustes.

Oktoobri lõpus väitis Saksamaa välisminister Annalena Baerbock EL välisministrite kohtumisel Luksemburgis, et Vladimir Putin tunneb kahtlemata suurt rõõmu Lähis-Ida kriisist. “Näeme, et Venemaa president on Lähis-Ida olukorda arvestades joviaalses meeleolus. Seetõttu jälgimegi Ukrainas aset leidvat veelgi pingsamalt kui minevikus,” lausus ta.

Ka Zelenski on mures, et maailma valitsusjuhid on Gaza sündmustele keskendudes Ukraina silmist lasknud. Sellele vaatamata on nii Pistorius kui Baerbock ukrainlastele kinnitanud, et Berliin ei vähenda Iisraeli-Gaza konflikti tõttu oma tarneid Kiievile.

Terves Euroopas kihutavad rahvaid “sõjaks valmistuma” poliitilised jõud, mis ei ole näidanud üles vähimatki soovi sõda lõpetada või konflikti rahumeelseks lahendamiseks omapoolseid diplomaatilisi lahendusi välja pakkuda.

Saksamaa remilitariseerumise kurss motiveerib aga osasid poliitikuid Berliini plaane torpedeerima. Peavoolust eristuvad poliitilised liikumised nii Saksamaal kui ka teistes Euroopa riikides ei usalda jätkuvalt militaarkulude suurendamise plaane, eeskätt kuna terves Euroopas kihutavad rahvaid “sõjaks valmistuma” poliitilised jõud, mis ei ole näidanud üles vähimatki soovi sõda lõpetada või konflikti rahumeelseks lahendamiseks omapoolseid diplomaatilisi lahendusi välja pakkuda.

Allikas

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.