AudioMajandus & Raha

Rubla langus sundis Vene keskpanga taas kulda ostma

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Audio leiad artikli lõpust

Venemaa keskpank teatas juba 27. veebruaril, vahetult pärast Ukraina invasiooni algust, et hakkab kodusel turul taas kulda ostma. Seda nii finantsturgude kui riiklike reservide stabiliseerimiseks pärast Lääne sanktsioonide kehtestamist Venemaa pangandussüsteemile.

Venemaa keskpanka tabasid Lääne sanktsioonid niipea, kui Euroopa Liit, USA ja nende liitlased otsustasid mõned Venemaa pangad rahvusvahelisest SWIFT-süsteemist eemaldada ning kehtestasid piiranguid Venemaa keskpangale vastusena riigi sõjategevusele Ukrainas.

„See tagab nende pankade lahutamise rahvusvahelisest finantssüsteemist ja kahjustab nende võimet globaalselt tegutseda. Teiseks kohustume kehtestama piiravaid meetmeid, mis takistavad Venemaa keskpangal kasutada oma rahvusvahelisi reserve viisil, mis kahjustaks meie sanktsioonide mõju,” ütles Euroopa Komisjon.

Rubla krahhi ja pangajooksu ohjeldada püüdes jätkab Venemaa keskpank pärast kaheaastast pausi kulla ostmisega. Maailma suuruselt viiendat monetaarkulla reservi omav Venemaa lõpetas pandeemia alguses kulla ostmise, kui aktsia- ja naftaturgude kokkuvarisemine tõi kaasa kulla hinna hüppelise kasvu ning investorid hakkasid turvalist varjupaika otsima.

Maailma suuruselt viiendat monetaarkulla reservi omav Venemaa lõpetas pandeemia alguses kulla ostmise, kui aktsia- ja naftaturgude kokkuvarisemine tõi kaasa kulla hinna hüppelise kasvu ning investorid hakkasid turvalist varjupaika otsima

Venemaa kulla ostmine peaks veelgi enam suurendama kulla hindu, mis on sel aastal tõusnud juba 6%. Päev pärast Venemaa keskpanga teadet oli kulla hind tõusnud juba 1909,16 USA dollarini untsi kohta.

Goldman Sachs ennustas juba 27. veebruaril, et lähikuudel on oodata kulla hinna tõusmist üle 2000 USA dollari untsi kohta. Goldmani kulla untsi taotlushind on 2150 dollarit.

„Kulla unikaalne roll viimase abinõu valuutana ilmneb tõenäoliselt siis, kui Venemaa keskpanga juurdepääsule riigi offshore-reservidele kehtestatud piirangud sunnivad teda kasutama oma suuri kodumaiseid kullavarusid väliskaubanduse jätkamiseks, tõenäoliselt Hiinaga,” ütlesid Goldmani analüütikud.

Kuula artiklit

Allikas: https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Russias-Central-Bank-Is-Scrambling-To-Buy-Gold-As-Ruble-Collapses.html

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.