Rootsi parempoolne valitsus teeb oma energiajulgeoleku tugevdamiseks ettepaneku muuta kehtivat seadusandlust, et võimaldada rohkemate tuumareaktorite ehitamist ja käitamist rohkemates kohtades, kui see täna võimalik on, ütles Rootsi peaminister Ulf Kristersson jaanuari keskel.
Kõik muudatused kehtivates õigusaktides, mis piiravad reaktorite arvu kümnega ega võimalda uusi kohti tuumareaktorite majutamiseks, peab vastu võtma Rootsi parlament.
Tuumaenergia tootmise laiendamine oli Kristerssoni kampaanias eelmisel aastal peamine eesmärk ning ta on öelnud, et Rootsi eesmärk “100% taastuv” elektritootmine muutub “100% fossiilivabaks” elektritootmiseks.
Praegu on Rootsis kolm tuumajaama kokku kuue töötava reaktoriga, samas kui tuumaenergia annab umbes kolmandiku riigi elektrist.
43% Rootsi elektrist tuleb hüdroenergiast, 16% tuuleenergiast ning umbes 9% elektritoodangust tuleb soojuse ja elektri koostootmisjaamadest, mis töötavad peamiselt biokütustel.
Rootsi on EL-i liider taastuvenergia tootmises. 2021. aastal toodeti ligikaudu 60% Rootsi elektritoodangust taastuvatest energiaallikatest.
Kuigi Rootsit on pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse energiaturgudel valitsenud rahutused oluliselt vähem mõjutanud kui mitmeid teisi EL-i riike, on paljud USA ja EL-i lääneliitlased suurendanud jõupingutusi energiajulgeoleku tagamiseks ning energiatoodetest sõltumise vähendamiseks.
Aita Makroskoobil edasi ilmuda!
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!