Keskkond & Inimkond

Rohepööre kaotab tuure? USA suurpank lahkus kliimavõitlust agiteerivast finantskontsernide grupist

USA üks suurimaid panku JP Morgan on ametlikult lahkunud 68 triljonit dollarit haldavast investorite koalitsioonist Climate Action 100+, mis on Bloombergi uudisteagentuuri andmetel “keskendunud maailma suurimate kasvuhoonegaaside tekitajate survestamisele, et nad vähendaksid süsinikdioksiidi heitkoguseid”. Teisisõnu, “võitlus” süsinikdioksiidi heite vähendamiseks on hakanud raugema.

JP Morgan põhjendas Climate Action 100+’st lahkumist sellega, et ettevõte on “teinud märkimisväärseid investeeringuid omaenda kliimariskide kaasamise raamistiku väljatöötamisse”, seisab Bloombergi ülevaates. Pank väidab, et praeguseks keskenduvad neil 40 spetsialisti “säästvale investeerimisele”.

Kahju Climate Action 100+ jaoks võib sellega aga alles alata. Bostoni advokaadibüroo K&L Gates LLP partner Lance Dial ütles Bloombergile: “Ma ei oleks üllatunud, kui tulemas oleks rohkem lahkumisi, eriti arvestades, et nüüd on neil ka karistused, näiteks võimalikud kohtuvaidlused, mida ettevõtete liitumise ajal ei olnud,” ning lisas: “Peaprokurörid on esitanud firmadele kohtukutseid seoses nende liikmelisusega nendes rühmades.”
Climate 100+ vastas järelepärimisele, et selle rohkem kui 700 liiget on “pühendunud kliimariski juhtimisele ja aktsionäride väärtuse säilitamisele algatuses osalemise kaudu”.

JP Morgani osalemist CA100+-s peeti algselt oluliseks sammuks panga nn ESG-investeeringute (investeeringud, mis peavad väidetavalt silmas keskkonna, ühiskonna ja avaliku administratiivaparaadi huvisid) teekonnal. Siiski on CA100+ ja selles osalejad USA vabariiklaste seas üha enam kriitikat leidnud; nii CA100+ kui ka teisi ESG-püüdlusi on nimetatud poliitiliselt motiveerituteks. Kriitika on viinud tänaseks selleni, et paljud investeerimisfirmad on nüüdseks avalikult taganenud netonullikohustustega liitumisest ning vähendanud oma osalust kliimale keskendunud rahastamisrühmades, mida nüüd peetakse pigem tüütuks poliitiliseks koormaks.

Paljud investeerimisfirmad on nüüdseks avalikult taganenud netonullikohustustega liitumisest ning vähendanud oma osalust kliimale keskendunud rahastamisrühmades, mida nüüd peetakse pigem tüütuks poliitiliseks koormaks.

Algselt oli CA100+ eesmärk kaasata selliseid hiidusid nagu maailma suurimate firmade hulka kuuluvad nafta- ja gaasiettevõtted BP, Exxon Mobil ja Glencore, et suunata neid “juhtimistavade täiustamise”, heitkoguste vähendamise ja kliimaga seotud finantsaruannete parandamise poole. Kuna algatus on jõudnud praeguseks proaktiivsemasse etappi, paludes liikmetel tagada, et ettevõtted lähevad plaanidelt üle konkreetsetele heitkoguste vähendamistele, tekitab tugevnenud aktivistlik hoiak lisaraskusi investoritele, kes soovivad kliimateemade propageerimisel madalamat profiili hoida.

“Poliitilised tuuled ei ole praegu kliimaalaselt aktiivsetele ettevõtetele tulusad, kuid kliimarisk ja eeskirjad ei kao keskpikas ja pikas perspektiivis, nii et lühiajalisi otsuseid võib olla vaja tühistada, kui need pikemaajalised ohud hakkavad ilmnema või kui reguleerivad asutused asuvad karmimalt tegutsema,” nentis Michael Sheren, endine Inglismaa Panga vanemnõunik, kes täidab tänasel päeval Cambridge’i Jätkusuutliku Juhtimise Instituudi teaduri rolli. “JP Morgani loobumine on oluline, sest see saadab vale, lühinägeliku signaali ja annab teistele eeskuju sama sammu astuda,” lisas ta.

Võime kindlad olla, et seda nad teevad…

“ESG” on kujunenud Wall Streetil nüüdseks sõimusõnaks. Konteksti nägemiseks on hea teada, et ESG ja sellega seotud terminid, nagu näiteks “kliimamuutused”, “puhas energia”, “roheline energia” ning “netonull”, saavutasid 2022. aasta esimeses kvartalis 28 000 mainimisega tipptaseme. Sellest ajast alates on mainimiste arv kiiresti langenud. Käesoleva aasta esimese kvartali tulundushooaja keskel on mainimisi umbes 4800.

ESG ja sellega seotud terminid, nagu näiteks “kliimamuutused”, “puhas energia”, “roheline energia” ning “netonull”, saavutasid 2022. aasta esimeses kvartalis 28 000 mainimisega tipptaseme. Sellest ajast alates on mainimiste arv kiiresti langenud. Käesoleva aasta esimese kvartali tulundushooaja keskel on mainimisi umbes 4800.

Hiljuti on olnud veel mitmeid näiteid ESG ja “roheliste” investeerimistoodete hääbumisest. Viimati, 2023. aasta lõpus, sulges investeerimisfirma Goldman Sachs oma Active Beta nimelise suure turukapitalisatsiooniga ning Pariisi kliimalepetele lojaalsete ettevõtete börsil kaubeldava fondi.

Eelmise aasta lõpus sulges oma jätkusuutlikkuse fondi ka üks Wall Streeti kuulsaimaid aktivist-investoreid Jeff Ubben, kes nimetas kliimakonverentsi “diplomaatide kajakambriks”.

Vähem kui nädal enne seda selgus, et puhta energia aktsiate väärtus oli eelneva 6 kuu jooksul langenud 30 miljardit dollarit.

Eelmisel aastal teatas ka Deutsche Bank’i privaatpanganduse ESG investeeringute juht Markus Müller, et jätkusuutlikkuse fondid peaksid sisaldama edaspidi ka “traditsioonilisi energiaaktsiaid”, kuna nende kõrvale jätmine “jätab investorid ilma suurepärasest võimalusest investeerida taastuvale energiale üleminekusse”.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: pcruciatti/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.