fbpx
AudioMajandus & Raha

Prantsusmaa pank kohustub vähendama nafta- ja gaasilaene 80% võrra 

Prantsuse suurpank BNP Paribas on seoses kavaga minimeerida süsinikuheite mahtu teinud otsuse vähendada nafta- ja gaasitööstusele antavaid laene 2030. aastaks 80 protsendi võrra.   

Pank sõnas pressiteates, et lõpetas uutele naftaprojektidele laenamise juba 2016. aastal ning plaanib järgmiseks aastaks vähendada praegust naftatootmise rahastamist 25 protsenti. Samuti lõpetab BNP Paribas kõik seosed söetööstusega – see protsess peaks lõpule jõudma 2030. aastaks. 

BNP Paribas märkis lisaks, et nende eksisteerivad laenud madala süsinikusisaldusega energiaprojektidele on umbes 20 protsenti suuremad kui fossiilkütustega seotud laenude portfell, ületades eelmise aasta septembris 28 miljardit eurot. 

Prantsuse panga teadaanne on viimane suurte finantsasutuste sarnaste deklaratsioonide jadas, kus pangad tormavad tõotama oma pühendumust energiasüsteemi ümberkujundamisele, lubades täielikult lõpetada nafta-, gaasi- ja söetootmise rahastamise. 

Maailmas ei ole tänase seisuga jäänud praktiliselt ühtegi suurt rahvusvahelist panka, kes poleks fossiilkütuste rahata jätmise  lubadust välja käinud, kuid ometi on Reutersi uudisteagentuuri hinnangul nendes deklaratsioonides rohkem deklaratiivset kui reaalset sisu.  

Maailmas ei ole tänase seisuga jäänud praktiliselt ühtegi suurt rahvusvahelist panka, kes poleks fossiilkütuste rahata jätmise  lubadust välja käinud, kuid ometi on Reutersi uudisteagentuuri hinnangul nendes deklaratsioonides rohkem deklaratiivset kui reaalset sisu.  

Rahahulk, mida pangad taastuvenergiasse paigutavad, on viimase kuue aasta jooksul vähe muutunud, teatas Reuters jaanuari lõpus, viidates mitme keskkonnakaitsjate survegrupi, sealhulgas Sierra Club ja Fair Finance International, tellitud aruandele. 

Taastuvenergia ettevõtetele väljastatud pangalaenud ja võlakirjade emissiooni tagamine alates 2016. aastast on olnud keskmiselt 7 protsenti kogu energiatööstuse kui terviku 2,5 triljoni dollari suurusest laenude ja võlakirjade emissiooni tagamise kogusummast, leiti aruandes.  

Antud asjade seisu põhjuseks on asjaolu, et kuigi taastuvenergiasse suunatav rahasumma perioodi jooksul suurenes, suurenes ka fossiilkütustesse kanaliseeritava raha hulk. 

“Fossiilkütuste rahastamine pankade poolt tuleks järk-järgult lõpetada ning samal ajal peaks  taastuvate energiaallikate rahastamine drastiliselt suurenema, et pankadel oleks mingigi võimalus maailma –  ja pankade endi poolt seatud –  kliimaeesmärke saavutada,” nentis aruande koostanud organisatsiooni Profundo teadlane Ward Warmerdam.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.