Ühiskond & Kultuur

Poole vähem sotsiaalmeediat parandab oluliselt teismeliste kehakuvandit  

Sotsiaalmeediast loobumine võib teismelise kehakuvandit “märkimisväärselt” parandada, selgitab uus uuring.  

Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooniga koostööd tegevad teadlased tõdevad, et “ekraaniaega” vaid kolmeks nädalaks poole võrra vähendades tunnevad nii teismelised kui noored täiskasvanud end oma kehakaalu ja välimuse suhtes palju paremini. Sõltumata soost annab kiire sekkumine märkimisväärse paranemise ärevuses noortele, kes veedavad liiga palju aega oma nutiseadmetes.  

Rakendused ja sotsiaalmeedia platvormid on koduks üha rohkematele moe- ja fitness`i suunamudijatele, kes survestavad haavatavaid lapsi sageli kättesaamatuid iluideaale omaks võtma. Juba praegu on noorukitel varasemate aegadega võrreldes suurema tõenäosusega raskusi enesehinnangu, vaimuhaiguste ja söömishäiretega. 

Juba praegu on noorukitel varasemate aegadega võrreldes suurema tõenäosusega raskusi enesehinnangu, vaimuhaiguste ja söömishäiretega. 

Seetõttu soovitab Ida-Ontario uurimisinstituudi lastehaigla meeskond kehakuvandi probleemide ühe ravina sotsiaalmeediapaastu.   

“Noorukiiga on eriti haavatav periood kehakuvandi probleemide, söömishäirete ja vaimuhaiguste tekkeks,” ütleb pressiteate põhiautor Gary Goldfield Ida-Ontario uurimisinstituudi lastehaiglast. 

“Noored veedavad keskmiselt kuus kuni kaheksa tundi päevas ekraanide taga, suure osa sellest sotsiaalmeedias.  Sotsiaalmeedia võib kasutajatele iga päev näidata sadu või isegi tuhandeid pilte ja fotosid, sealhulgas kuulsuste ja moe- või fitness-modellide pilte, mis, nagu me teame, viib peaaegu kõigile kättesaamatute iluideaalide internaliseerimiseni, mille tulemuseks on suurem rahulolematus kehakaalu ja -kujuga,” jätkab Goldfield. 

“Noored veedavad keskmiselt kuus kuni kaheksa tundi päevas ekraanide taga, suure osa sellest sotsiaalmeedias.”

Gary Goldfield Ida-Ontario uurimisinstituudi lastehaiglast

 
Sotsiaalmeedia kasutamise vähendamine ühe tunnini päevas toob parema vaimse tervise 

Teadlased uurisid 220 üliõpilast vanuses 17–25 aastat, valides osalejateks need, kes kasutavad oma telefoni vähemalt kaks tundi päevas ja kellel on ka depressiooni või ärevuse sümptomeid. Naised moodustasid grupist 76 protsenti, 23 protsenti olid mehed ja üks protsent nimetas end “muuks”. 

Osalejad hindasid oma tundeid oma välimuse ja keha osas viie palli skaalal. Iga osaleja andis vastuseid küsimustele nagu “Ma olen päris õnnelik selle üle, kuidas ma välja näen” ja “Olen oma kaaluga rahul,” vastates vahemikus “mitte kunagi” kuni “alati”.  

Esimesel nädalal kasutasid osalejad sotsiaalmeediat nagu tavaliselt. Iga päev tegid nad ekraanipildi ekraaniaja jälgijast, mis luges taustal tunde. Pärast esimest nädalat pidid pooled osalejad oma sotsiaalmeedia kasutamist vähendama kõige rohkem 60 minutini päevas. Järgmise kolme nädala jooksul kasutasid oma sotsiaalmeedia külastamist vähendanud osalejad seda keskmiselt 78 minutit päevas. 

Samal ajal kulutas kontrollrühm keskmiselt 188 minutit päevas sotsiaalmeedia rakendustes vestlemisele ja kerimisele. Need, kes ekraane vältisid,  lõikasid kasu, kuid kontrollrühma jaoks ei muutunud midagi. 

Teadlased soovivad ajakirjas Psychology of Popular Media avaldatud uuringut jätkata suure uuringuga selle kohta, kas inimesed saavad oma sotsiaalmeedia kasutamist pikema aja jooksul vähendada ja kas sellega võib kaasneda veelgi rohkem psühholoogilisi hüvesid. 

“Meie lühike, neljanädalane sekkumine ekraaniaja jälgijate abil näitas, et sotsiaalmeedia kasutamise vähendamine parandas märkimisväärselt välimuse ja kaalukuvandit ärevuses noortel, kes kasutavad palju sotsiaalmeediat,” jätkas Goldfield. “Sotsiaalmeedia kasutuse vähendamine on teostatav meetod lühiajalise positiivse mõju avaldamiseks kehakuvandile haavatava kasutajaskonna seas ja seda tuleks hinnata kui potentsiaalset komponenti kehakuvandiga seotud häirete ravis.” 

Allikas 

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.

Ühiskond & Kultuur

30% Ameerika keskkoolitüdrukutest kaalusid 2021. aastal enesetappu 

Soovitame lugeda ...