Maailmavõim & Geopoliitika

Poola valmistab relvajõude ette pikaks sõjaks

Poola armee peastaabi ülem kindral Wiesław Kukula teatas, et järgmise kahe kuni kolme aasta jooksul reformib ja tugevdab Poola oma armeed, et olla valmis “pikaks ja veriseks sõjaks”, kusjuures reservväelasi koolitatakse ja varustatakse samadel alustel elukutseliste sõduritega.

“Oleme tänaseks veendunud, et igasugune potentsiaalne sõda oleks pikk ja verine ning enamik elukutselisi sõdureid ei peaks lõpuni vastu. Reservistid on meie peamine tugevus ja nemad saavad viima selle sõja lõpuni. Me peame muutma oma mõtteviisi selliselt, et reservistid astuksid massiliselt relvajõududesse, oleksid välja õpetatud ja varustatud samamoodi nagu elukutselised sõdurid ning läbiksid samad kursused,” ütles kindral Kukula Poola avalik-õiguslikule raadiole.

Oleme tänaseks veendunud, et igasugune potentsiaalne sõda oleks pikk ja verine ning enamik elukutselisi sõdureid ei peaks lõpuni vastu. Reservistid on meie peamine tugevus ja nemad saavad viima selle sõja lõpuni.

Poola armee peastaabi ülem kindral Wiesław Kukula

Poola kindralid võtavad sõjaväe reformimisel eeskujuks Soome, kus relvajõududesse kuulub vaid 31 500 elukutselist sõdurit, kuid nende ridadesse saab igal hetkel kutsuda 280 000 hästi koolitatud reservväelast. Poola plaanib tugevdada oma armeed 300 000 sõdurini, sealhulgas elukutseliste sõdurite, vabatahtliku ajateenistuse läbinud Poola kodanike ja territoriaalkaitsejõudude ning aktiivsete reservistidega, kusjuures viimaste hulk peaks 2039. aastaks jõudma 150 000-ni.

“Vabatahtlik sõjaväeteenistus ja territoriaalkaitse on osutunud edukaks mitte seetõttu, et need olid geniaalselt kavandatud, vaid seetõttu, et me lihtsalt vastasime ühiskondlikele ootustele. Suur osa meie ühiskonnast tahab olla sõjaks valmis ja õppida professionaalselt võitlema,” sõnas Kukula.

Suur osa meie ühiskonnast tahab olla sõjaks valmis ja õppida professionaalselt võitlema.

kindral Wiesław Kukula

Poola alustas oma armee kiiret moderniseerimist juba enne kui Vene armee tungis Ukrainasse ja relvade hankimine jätkub Poolas uue Euroopa Liidu meelse valitsusega, kes on lubanud eraldada kaitsekuludele neli protsenti SKT-st aastas. Kavatsus tõsta militaarkulutused 4 protsendini riigi kogutoodangust teeks Poolast suhteliselt kõige suuremate sõjakulutustega riigi NATO-s.

Nii ametnikud kui ka opositsioon on avalikult väljendatud muret, et puuduvad igasugused garantiid, et Venemaa lõpetab Ukraina lüüasaamise korral edasi liikumise ja et Poola ei ole järgmine sihtmärk Moskva külma sõja aegse mõjusfääri taastamise teel.

Arvestades, kui mitu korda on Venemaa ajaloo jooksul Poolat rünnanud, ei üllataks poolakaid uus rünnak nüüdki.

Poola välisminister Radosław Sikorski

“Aga kuidas te saate garanteerida, et Putin ei ründa ühtegi NATO riiki?” küsis Poola välisminister Radosław Sikorski Saksa ajalehele Bild antud intervjuus ajakirjanikult. Ta märkis, et “arvestades, kui mitu korda on Venemaa ajaloo jooksul Poolat rünnanud”, ei üllataks poolakaid uus rünnak nüüdki, ja et kui Venemaa president Vladimir Putin jõuab Poola piirini, siis teeb ta Poolaga sama, mida Hitler tegi enne teist maailmasõda Tšehhoslovakkiaga.

Poola opositsiooniparteisse Õigus ja Õiglus kuuluva presidendi Andrzej Duda ettepanek paigutada Poola territooriumile ka USA tuumarelvad ei ole seni veel osutunud poolakate seas populaarseks.

Poola ajalehe Rzeczpospolita korraldatud küsitluses toetas tuumarelvade kasutuselevõttu 36,4 protsenti vastanutest, 31,9 protsenti oli selle vastu, 19 protsenti ei omanud kindlat seisukohta ning 12,6 protsenti ei olnud sellisest ideest kuulnudki.

Poola opositsiooniparteisse Õigus ja Õiglus kuuluva presidendi Andrzej Duda ettepanek paigutada Poola territooriumile ka USA tuumarelvad ei ole seni veel osutunud poolakate seas populaarseks.

Idee, et Varssavi peaks liituma tuumarelvade jagamise programmiga, mille raames paigutatakse USA tuumarakette mitmesse Euroopa riiki ning neid relvi saab kasutada kollektiivkaitseks ainult USA loal, avaldas mõned aastad tagasi erakonna Õigus ja Õiglus juht, endine peaminister Jarosław Kaczyński, kes väitis, et Poola ei saa loota selliste relvade iseseisvalt hankimisele.

Tuumarelvade küsimus on tekitanud pingeid Poola presidendi ja valitsuse vahel. President Duda mainis sel kevadel mitu korda tuumarelvade vajalikkust Poola territooriumil, kuid tegi seda ilma valitsusega konsulteerimata. Seepeale hoiatas välisminister Radosław Sikorski, et sellise taotluse peab esitama valitsus, kes ei ole presidenti volitanud ega julgustanud sel teemal sõna võtma, eriti veel avalikult.

“Presidendile on öeldud kõige kõrgemal tasandil, ja see ei ole Poola tasand, et praegu ei ole selleks mingit võimalust. Ma ei tea, miks ta sellest rääkis. President viib ellu valitsuse välispoliitikat. Me ei volitanud ega julgustanud teda sellest avalikult rääkima. Aga meil on juba Venemaa vastus ja on selge, et iga selline depoo oleks nende sihtmärk,” ütles Sikorski intervjuus Poola televisioonile Polsat.

Duda mainis tuumarelvi ajalehele Fakt antud intervjuus, öeldes, et Poola on valmis oma territooriumil tuumarelvi kasutusele võtma, kui NATO liitlased sellise otsuse teevad, eriti kuna Venemaa viib oma tuumarelvad Valgevenesse. Kuid NATO peasekretär Jens Stoltenberg vastas kohe, öeldes, et NATO-l ei ole selliseid plaane.

Poola peaminister Donald Tusk väljendas üllatust, et Duda tuumarelvade kasutusele võttu mainis, ning sõnas, et “Mõned arvavad, et “tuumarelvade jagamine” tähendab, et Poolast saab tuumariik, kuid see ei ole nii. Need on väga keerulised küsimused, mida me arutame tuumaplaneerimise kohtumistel. Selliseid arutelusid ei tohiks pidada avalikult.”

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.