fbpx
Majandus & Raha

Majandusteadlased: tehisintellekt võtab pea kõik inimtöö vormid üle

Kuigi tehisintellekti võime inimkonna elujärge parandada on kolossaalne, on samaväärselt suur selle potentsiaal põhjustada kaost ning ühiskondlike struktuuride lagunemist. Ohtudest kõige vahetum on tõsiasi, et tehisintellekt muudab juba lähitulevikus väga paljude inimeste töökohad üleliigseks.

Juba praegu asendab tehisintellekt inimesi üha enam kodeerimises, projekteerimises, klienditeeninduses ja kirjutamises, kuigi seda kõike varieeruva tõhususega. Vaatamata mõnede spetsialistide veendumusele, et nende töö iseloomu tõttu ei kujuta tehisintellekt nende tööpositsioonile ohtu, on tehisintellekti viimaste edusammudega kursis olevad tehnoloogiamaailma esindajad teinud üheselt selgeks, et nende arvates võtavad arvutid peagi inimkonnalt kõik töökohad üle.

Antud seisukoha esindajate hulka kuulub ka USA endine rahandusminister ja juhtiv majandusteadlane Larry Summers, kes liitus hiljuti ChatGPT loonud ettevõtte OpenAI juhatusega. Summers on töötanud muuhulgas Obama ja Clintoni administratsioonides ning ühtlasi on tegemist mõjuvõimsaimate mõttekodade USA Välissuhete nõukogu ja Trilateraalne komisjon liikmega. Summersi sidemed globaalse eliidiga annavad palju kaalu tema prognoosidele maailma majandusliku tuleviku kohta.

Oletused töökohtade tehisintellektiga täitmise kiiruse osas siiski varieeruvad. Kui mõned eksperdid ootavad tööturu vallutamist arvutite poolt juba mõne aasta pärast, siis Summersi hinnangul võib selle saavutamine võtta veidi kauem aega, kui me arvame, kuid kui see kord juhtub, siis on areng peadpööritavalt kiire:

“Kui vaadata muutusi, mis saavad aset leidma majanduses järgmise põlvkonna jooksul, siis võime öelda, et tegemist saab olema suurima nihkega inimkonna ajaloos pärast tööstusrevolutsiooni… tulevikuvaade on, et tehisintellekt ei saa asendama mitte üksnes mõningaid inimtöö vorme, vaid peaaegu kõiki inimtöö vorme.”
Larry Summers, USA endine rahandusminister

Kui vaadata muutusi, mis saavad aset leidma majanduses järgmise põlvkonna jooksul, siis võime öelda, et tegemist saab olema suurima nihkega inimkonna ajaloos pärast tööstusrevolutsiooni… tulevikuvaade on, et tehisintellekt ei saa asendama mitte üksnes mõningaid inimtöö vorme, vaid peaaegu kõiki inimtöö vorme.

Larry Summers, USA endine rahandusminister

Tehisintellekt võib ühiskonda veelgi enam ümber kujundada kui internet
Tööstusrevolutsioon mõjus ühiskonnale absoluutselt transformatiivselt, viies arenenud maailma üle käsitöölt mehhaniseeritud tööle. Selle muutuse mõju ei saa ülehinnata, seega ei tohiks eirata võrdlusi tolle pöördelise ajaga.

Tegelikult võib tehisintellekt elu isegi rohkem muuta kui internet ning need, kes sellele tähelepanu ei pööra, jäävad rongist maha. Tehisintellekt tähistab üleminekut selliste kognitiivsete ülesannete automatiseerimise suunas, mille puhul me oleme kogu aeg pidanud inimmõistuse rolli asendamatuks.

Tehisintellekt hõlmab endas laia valikut tarkvara, alates viimasel ajal laiemat tuntust kogunud infot genereerivatest tehisintellekti najal toimivatest tööriistadest kuni isejuhtivate tehnoloogiateni. Ent selge on see, et oleme tänini näinud tehisintellekti kogu potentsiaalist vaid jäämäe tippu.

Tehisintellekt tähistab üleminekut selliste kognitiivsete ülesannete automatiseerimise suunas, mille puhul me oleme kogu aeg pidanud inimmõistuse rolli asendamatuks.

Näiteks muudab tehisintellekt tervishoiu valdkonda mitmel viisil, sh kiirendades ravi, lahendades personalipuuduse probleeme ja andes inimestele ööpäevaringse juurdepääsu tervishoiuteenustele. Kuigi sellised väljavaated teevad inimestele õigustatult muret, võib see olla abiks neile, kes tunnevad ärevust meditsiiniasutuste ees või kel on transpordiprobleemid. Robotid hakkavad täitma ka ülesandeid, mida inimesed ei taha teha, ja võivad peagi asendada isegi teatavat liiki käsitsitööd.

Kõige ülalmainitu tulemusena võib emotsionaalne intelligentsus osutuda tulevikus tähtsamaks võimekuseks kui IQ, sest nagu Summers märgib: “Tehisintellekt asendab keerulist diagnoosi paneva arsti märksa varem kui see suudab asendada õe oskuse hoida hirmunud patsiendi kätt.”

IT-uuringute ettevõtte Forrester 2023. aasta genereeriva tehisintellekti mõju prognoosis väidetakse, et 2030. aastaks võtab tehisintellekt üle 2,4 miljonit Ameerika töökohta, kusjuures kõige tõenäolisemalt mõjutab see neid, kelle palk ületab 90 000 dollarit aastas. Forrester leidis oma uuringus, et 78% juriidilistest ametitest võivad peagi minevikku jääda ning 57% kontoritöödest, 53% arvutite ja matemaatikaga seotud ametitest ning 50% tervishoiutöödest võidakse asendada tehisintellektiga.

2030. aastaks võtab tehisintellekt üle 2,4 miljonit Ameerika töökohta, kusjuures kõige tõenäolisemalt mõjutab see neid, kelle palk ületab 90 000 dollarit aastas.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.