Alek Buttermann
Boliivia on partnerluste kaudu Venemaa ja Hiinaga astumas samme kindlustamaks oma kohta ülemaailmses tuuma- ja liitiumisektoris. Boliivia suuruselt teises linnas El Altos ehitatakse Venemaa riikliku tuumafirma Rosatomi ja Boliivia tuumaenergiaagentuuri vahelise koostööna Boliivia esimest tuumaenergia uurimise reaktorit.
BR-01 reaktor, millest saab 4000 meetri kõrgusel merepinnast asudes maailma kõige kõrgemal asuv tuumajaam, kasutab Venemaal Rosatomi Novosibirski tehases toodetud kütust. Kütuse tarnimine pärast kvaliteedikontrollide läbimist on kavandatud 2025. aastaks ning sellega saab Boliiviast esimene Venemaa tuumakütust kasutav Lõuna-Ameerika riik.
El Alto Tuumaenergia Teadus- ja Arenduskeskuse (CIDTN) alla kuuluvad tsüklotroni prekliiniline kiirguskompleks ja mitmeotstarbeline kiirguskeskus, mis on mõlemad tänaseks töös. Kui CIDTN täielikult valmib, võimaldab see Boliivial toota farmaatsiatooteid ja radioisotoope meditsiiniliseks otstarbeks, parandada diagnostilist võimekust ja koolitada tulevasi tuumateaduse eksperte. Projekt laiendab Rosatomi ülemaailmset haaret, tugevdades Venemaa ja Boliivia koostööd kõrgtehnoloogiate valdkonnas.
Boliivia massiivsed liitiumivarud on tekitanud huvi nii Hiina kui Venemaa investoritelt. Nimelt on Uyuni soolakõrgendikud – kus asuvad ühed maailma suurimad liitiumivarud – kujunenud Boliivia ettevõtte Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) ning Venemaa Uranium One Groupi vahelise 970 miljoni dollari suuruse partnerluse keskmeks. Venemaa ja Boliivia vahel sõlmitud strateegiline partnerluslepe hõlmab rajatiste ehitamist, mis toodaksid kuni 14 000 tonni jagu liitiumkarbonaati aastas, kasutades otsese liitiumikaevandamise (DLE) tehnoloogiat.
Ka Hiina osalus Boliivia liitiumitööstuses on laienemas. Hiina ettevõte Citic Guoan ehitab koostöös YLB-ga liitiumitehaseid Uyunis ja Pastos Grandes’is, eesmärgiga toota 50 000 tonni liitiumkarbonaati aastas. Citic Guoan, kelle kavandatav investeering on 1,4 miljardit dollarit, toob kaasa maailma suurima DLE tehase ehitamise kogemuse, mis peaks edendama Boliivia liitiumil põhinevat majanduskasvu veelgi. Samal ajal on kasvamas ka teiste BRICS ühendusse kuuluvate riikide huvi Boliivia tohutute „valge kulla“ varude vastu, kuna Boliivia võeti oktoobri lõpus toimunud Kaasani tippkohtumisel kaubandusbloki partnerriigiks.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!