fbpx
AudioMajandus & Raha

Maailma suurim varahaldusfirma: Ees ootavad vaesemad ajad – planeedi majanduskasvu suur tsükkel on läbi

Triljoneid dollareid valitseva, maailma suurima varahaldusfirma BlackRock prognoosi kohaselt ootab maailma pärast pikka kasvuperioodi ees kaua vältav ebakindluse epohh, mis toob kaasa majanduskasvu pikaajalise languse ning inimeste elatustaseme märgatava kahanemise.  

Valitsused ja keskpangad terves maailmas lähtuvad eeldusest, et peagi taastub kõik “normaalseks” – meie majandused naasevad kas COVIDi kriisi eelsele või mõningate käsitluste kohaselt isegi 2008. aasta kriisile eelnenud tasemele. Need on uskumused, mida väljendavad enamik ökonomiste ning poliitikuid sõltumata riigist.  

BlackRock prognoosib oma analüüsis uut ülemaailmset majanduskorda, milles leiab aset “brutaalne rikkuse ümberjaotamine”väheste rikastumine masside vaesumise hinnaga. 

Kuid mis juhtub siis, kui kõik normaalsusesse naasmise narratiivid osutuvad valeks? Maailma suurim varahaldur, mis valitseb üle 10 triljoni dollari väärtuses varasid terves maailmas (10 triljonit dollarit on pisut vähem kui pool Ameerika Ühendriikide aastast kogutoodangut, umbes võrdne India rahva kogurikkusega), on seisukohal, et oleme sisenemas uude riski ja ebakindluse epohhi, mida iseloomustavad vältimatu majanduslangus ja palju kõrgem inflatsioon (s.o elanikkonna vaesumine).  

BlackRock on ülemaailmselt tugevate sidemetega, mõjukas ja erakordselt kasumlik hiigelkontsern. Globaalse kapitalismi lipulaevaks olev finantshiid visandas oma 2023. aasta maailma investeerimisväljavaadete aruandes planeedi majanduse tulevikku. 

Selles tõdetakse: “Suur stabiilsus, neljakümne aasta pikkune periood, kus aktiivsus ja inflatsioon olid suuresti stabiilsed, on lõppenud.” BlackRock prognoosib oma analüüsis uut ülemaailmset majanduskorda, milles leiab aset “brutaalne rikkuse ümberjaotamine” – väheste rikastumine masside vaesumise hinnaga.     

Kuigi energia hulgimüügihinnad on 2022. aasta suve tipust mõneti langenud, tõuseb toiduainete hind kõikjal jätkuvalt hüppeliselt.

Reaalsus, kus maailm on põhjalikult muutumas, kukutades kokku meie väljakujunenud elukorralduse laadi, ei ole aga tänini sisuliselt peavoolu majanduskäsitlustesse jõudnud.  

BlackRocki-poolne “asjad jätkuvad nagu vanaviisi” konsensusest välja murdmine on kõnekas ning üks esimesi indikaatoreid, mis näitab, kuidas lääneriikide majanduse suured institutsioonid tegelikult maailma perspektiive aduvad.

Süsteemne kaos 

Briti jaemüügikonsortsiumi andmetel tõusis aastane toiduainete inflatsioon Ühendkuningriigis 2022. aasta detsembris 13,3%ni, mis on kõigi aegade kõrgeim näitaja. 

Selline olukord on tüüpiline kogu maailmas. Kuigi energia hulgimüügihinnad on 2022. aasta suve tipust mõneti langenud, tõuseb toiduainete hind kõikjal jätkuvalt hüppeliselt. ÜRO prognoosid näitavad, et järgneva aasta jooksul on globaalses lõunas suur näljahäda oht, kuna saagid on jätkuvalt kehvad. 

Peavoolumeedia on sisendanud oma lugejaskonnale lakkamatult ekspertide hinnanguid, kelle väitel pidi tänaseks 18 kuud kestnud ekstreemne hinnatõus olema pelgalt ajutine nähtus.   

Inflatsiooni halastamatu võidukäigu jätkudes toodi selgituseks aga tavapärased põhjendused. Olukorras olevat süüdi töötajate ülemäärane võim (seda vaatamata sellele, et inimeste reaalpalgad langevad endiselt) ja liigne raha trükkimine kvantitatiivse lõdvendamise kaudu  (kuid see ei saa olla olukorra juurpõhjuseks, kuna rahatrükk on käinud täistuuridel juba 2009. aastast alates). 

Majandusringkonnad tervikuna ning suured keskpangad on käsitlenud tõendeid globaalsest ebastabiilsusest tavaliselt ajutiste, mitte süsteemsete teguritena.  

BlackRocki-poolne “asjad jätkuvad nagu vanaviisi” konsensusest välja murdmine on kõnekas ning üks esimesi indikaatoreid, mis näitab, kuidas lääneriikide majanduse suured institutsioonid tegelikult maailma perspektiive aduvad.

See kõik aga tähendab, et inimkond on jätkuvalt pantvangideks keskpankadele, kelle ainus idee inflatsiooni pidurdamiseks näib olevat intressimäärade tõstmine majanduslanguse hinnaga (mis kutsub esile rikkuse massilise ümberjagamise võlgnikelt kreeditoridele).  Valitsused üle maailma on pühendunud palkade madalal hoidmisele, lastes samal ajal kasumitel tõusta seninägematutesse kõrgustesse. 

BlackRock usub, et maailma kujundab nüüdsest “pakkumine, mis hõlmab brutaalseid kompromisse” – ehk kokkuvõetult, maailmamajandus on kaupade ja teenuste tarnimisel muutunud varasemast oluliselt vähem tõhusaks.  

Nagu me teame, on pandeemia järelmõjud põhjustanud tarneahela probleeme üle kogu maailma, kuid BlackRock näeb olukorra aluspõhjuste seas ka tõsiasja, et vananev elanikkond tähendab vähem töötajaid, mis omakorda tõstab tööjõukulusid ning et “geopoliitilised pinged” jäävad ülemaailmseid tarneahelaid veel pikalt lõhkuma. Rohepöörde poolt esile kutsutud radikaalne üleminek süsinikdioksiidi netonullheitele tähendab nõudluse ja pakkumise mittevastavusi. 

Kui suur pilt kokku panna, jõuab BlackRock troostitu tõdemuseni: inflatsiooni harjumuspärasele 2%-le toomine intressimäärade pideva üles kruvimise teel on võimalik vaid juhul, kui keskpangad on valmis inflatsiooni kontrolli alla saamiseks majandused kokku kukutama. Kuna see on siiski ebatõenäoline, jääb inflatsioon veel pikaks ajaks oluliselt kõrgemaks, kui me seni oleme harjunud.  

Peavoolumeedia on sisendanud oma lugejaskonnale lakkamatult ekspertide hinnanguid, kelle väitel pidi tänaseks 18 kuud kestnud ekstreemne hinnatõus olema pelgalt ajutine nähtus.   

Tohutu kasum vähestele õnnelikele 

Kuid BlackRocki prognoosid ei võta arvesse siiski kõiki olulisi mõjureid. Varahaldusgigandi aruandes jäetakse tähelepanuta Covidi pikemaajalised mõjud… Samuti jäävad selles kriitiliselt tähelepanuta kliimamuutuste, bioloogilise mitmekesisuse vähenemise ja ressursside ammendumise laiemad ökoloogilised koguefektid. 

Meil on siiski veel võimalik kujutada ette maailma, kus Ukrainas taastub kiiresti rahu ning sellest tulenevad häired ülemaailmses toidu- ja väetisekaubanduses tasapisi kaovad. Mida ei ole aga võimalik ette kujutada, on maailm, kus kliimamuutused ja ökoloogiline häving keeratakse vastupidisesse suunda – mõned täna tuntavad mõjud, eriti bioloogilise mitmekesisuse vähenemine, on juba pöördumatud. 

Ökoloog Nicholas Beuret on kirjeldanud toidupuuduse ja hinnatõusu “kliima supertsüklit”, mis jätkub veel kaugele tulevikku. 

Samuti ei pööra BlackRock oma prognoosis tähelepanu ekstreemsetele kasumitele, mida viimase aasta puudujäägid on tekitanud mõningatele rahvusvahelistele ettevõtetele –muuhulgas näiteks neile, kes tarnivad naftat ja gaasi. Viimane on kriitiline. Ebastabiilsem maailm mõjutab küll kõiki, kuid see mõjutab kõiki erinevalt. 

Valitsused üle maailma on pühendunud palkade madalal hoidmisele, lastes samal ajal kasumitel tõusta seninägematutesse kõrgustesse. 

Enamikule inimkonnast tähendavad uue majandusreaalsuse defitsiidid arvestatavat vaesumist ning pakuvad tuleviku osas väherõõmustavaid perspektiive. Samas vähesed privilegeeritud on võimelised puudujääkidest tekitatud hinnatõusud konverteerima seninägematuteks kasumiteks.  

Allikas 

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Loe lisaks:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.