fbpx
AudioKeskkond & Inimkond

Maailma raha- ja meediaeliidi kliimajutlustamine on läbinisti silmakirjalik

Al Gore rääkimas Kliimareaalsuse projektist. Foto: Matthew Conboy/Shutterstock

Neil Oliver 


AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Tänapäeva ühiskond on silmakirjalikkusest läbi imbunud. Erilisel viisil torkab see silma seoses niinimetatud “kliimakriisiga”. “Kliimakriis” on saanud lemmikteemaks, millega kõik maailma rikkad, kuulsad ja mõjukad inimesed on otsustanud üheskoos kantslisse ronida, et meile sealt kollektiivselt patroneerivalt jutlust pidada. Kõige talumatum selle juures on asjaolu, et jutlustajad ise ei käitu ligilähedaseltki oma sõnade kohaselt.  

Toome ühe näite (rohepöördehulluse eesrinnas olevast) Ühendkuningriigist. Liz Trussist sai Briti Konservatiivse Partei juht ja Suurbritannia uus peaminister, kui kuninganna Elizabeth II oli juba väga kehva tervise juures ning otsustas seetõttu oma suvekodust Balmoralist mitte Buckinghami paleesse liikuda, et uut peaministrit tervitada.  Boriss Johnson ja Liz Truss pidid seetõttu mõlemad Balmorali külastama – üks selleks, et amet maha panna ning teine, et saada sümboolne luba moodustada uus valitsus. Nad reisisid Šotimaale ERINEVATES eralennukites. Seda vaatamata asjaolule, et nad tundsid üksteist ja teadsid, et peavad minema samal ajal samasse kohta, kuid otsustasid ikkagi erinevate lennukitega reisimise kasuks. Nad võinuks minna vabalt ka sama rongiga, sama kommertslennuga või siis vähemasti sama eralennukiga, kuid ei. Nad pidid minema erinevate eralennukitega. 

Meid manitsetakse pidevalt, et iga meie tegu mängib kliima soojenemises rolli, et igal üksikisikul lasub vastutus jälgida oma süsiniku jalajälge. Ning ma olen surmani tüdinud rikkurite peetavatest moraaliloengutest kliimakriisi teemal. On ilmselge, et tavalised inimesed peavad lihtsalt leppima, et priviligeeritud saavad oma luksuslikke elusid häirimatult edasi elada, samal ajal kui plebeid sunnitakse oma elukvaliteeti rängalt langetama. See on sedasi olnud juba aastaid.  

On ilmselge, et tavalised inimesed peavad lihtsalt leppima, et priviligeeritud saavad oma luksuslikke elusid häirimatult edasi elada, samal ajal kui plebeid sunnitakse oma elukvaliteeti rängalt langetama.

Al Gore tuli aastaid tagasi välja dokumentaaliga „Ebamugav tõde“ (ingl An Inconvenient Truth), mis käsitles globaalset soojenemist ja kliimamuutusi, kus Al ütles vaatajatele, et me kõik peame nüüdsest tegema oma eludes järeleandmisi. Dokumentaal jõudis vaevu kinodesse, kui juba tõid ajakirjanikud esile selle, et Al Gore elab 20 magamistoaga häärberis, mis on pehmelt öeldes luksuslik eluviis isegi rikaste inimeste standardite järgi. Kas ei ole siis pisut silmakirjalik öelda tavalistele inimestele, et nad peaks vähem tarbima ja elama veel lihtsamat elu? Al Gore’i ülbe moraliseerimine ei ole nende aastakümnete jooksul avaldanud absoluutselt mitte mingisugust mõju miljonärist kliimajutlustaja ultraluksuslikule ja priiskavale elustiilile. Mida iganes meile tavalistele inimestele ka ei öelda, rikkad ja kuulsad ise oma elustiili ei muuda. Taolisi näiteid on loendamatult palju – liiga palju, et siin neid kõiki kokku lugeda.  

Al Gore’i ülbe moraliseerimine ei ole nende aastakümnete jooksul avaldanud absoluutselt mitte mingisugust mõju miljonärist kliimajutlustaja ultraluksuslikule ja priiskavale elustiilile.

Sir Patrick Vallance, endine Briti valitsuse teadusnõunik, ütles Covid-19 pandeemia ajal, et kõik inimesed peaksid püüdma süüa vähem liha ja tegema midagi oma süsiniku jalajälje osas. Mees nagu Patrick Vallance ei käitu aga päris kindlasti oma sõnade järgi ega pööra oma lihatarbimisele või süsiniku jalajäljele vähimatki tähelepanu.  

Seejärel pidime taluma ülemaailmase Glasgow Kliimakonverentsi silmakirjalikkust. Sinna lendasid sajad võimu ja ärieliidi esindajad oma eralennukites, et otsustada, mida kõike tavaline väike inimene peab oma elus muutma hakkama. Euroopa transpordi- ja keskkonnaföderatsioon avaldas hiljuti aruande, kus tuuakse välja, et üks eralennuk võib emiteerida 2 tonni süsinikdioksiidi tunnis. Tavaline Euroopa Liidu kodanik paiskab oma elutegevuse käigus õhku keskmiselt 8,2 tonni süsinikdioksiidi aastas. Kui keskmine inimene emiteerib „vaid“ 7 tonni CO2 aastas, siis kuulsused oma eralennukitega paiskavad õhku rohkem kui 3 300 tonni süsinikdioksiidi aastas. Samas aruandes mainitakse ka superjahte.  

Kui keskmine inimene emiteerib „vaid“ 7 tonni CO2 aastas, siis kuulsused oma eralennukitega paiskavad õhku rohkem kui 3 300 tonni süsinikdioksiidi aastas.

Indiana Ülikooli õppejõudude sõnul on superjahid keskkonnale kõige kahjulikumad varad, mida üldse on võimalik omada. 2018. aastal analüüsiti 20 maailma rikkaima inimese mõju keskkonnale ning selgus, et keskmiselt paisati ultrarikaste poolt õhku 8 000 tonni süsinikdioksiidi aastas. Uuring on juba küll mõned aastad vana, aga toona põhjustasid kõikidest emissioonidest kaks kolmandikku superjahid.  

Näiteid on lademetes. Mõned aastad tagasi lendasid mitmed kuulsused nagu Leonardo DiCaprio, Katy Perry, Chris Martin, Harry Styles, Orlando Bloom ja palju teised oma eralennukites (mõistagi igaüks eraldi, mitte ühes lennukis) Google konverentsile, et arutada uusi viise, kuidas tavalisele inimesele kliima muutuse kohta moraali lugeda. Eriti koomiline oli sealjuures asjaolu, et Prints Harry pidas loengut paljajalu, et saata maailmale voorussignaal sellest, kui vabameelselt boheemlasliku maailmapäästjaga meil tegu on.  

Meid pommitatakse lakkamatult taolise silmakirjalikkusega. Need tüütud moraali lugevad kuulsused nagu Meghan Markle, Emma Thompson, Leonardo DiCaprio tahavad kogu aeg nähtaval olla ja öelda, kuidas meie teised peaksime oma elusid elama, aga fakt on see, et kui nad ei lendaks ringi oma eralennukites, ei sõidaks uhketes limusiinides esilinastustele või ei elaks väravate ja müüride taha peidetud häärberites, kus on palju tube ja basseine, vaid panustaksid oluliselt rohkem isiklikul tasandil nende eesmärkide saavutamisse, mille nimel nad enda sõnul võitlevad, siis oleksid nad nähtamatud. Nad elaksid tavalist elu ega tõmbaks endale avalikkuse tähelepanu. Need inimesed on ropult rikkad. Nad ei pea enam kunagi töötama. Nad ei pea enam ühtki filmi tegema. Neil oleks kohe olemas kogu raha, mida ühel inimesel elu jooksul võiks vaja minna, kui neil oleksid vaid pisut väiksemad kodud, neil ei oleks palgal nii suurt hulka abitöölisi, kui nad ei omaks eralennukeid, limusiine ja kõike muud butafoorset. Samas… nad kaotaksid ka oma staatuse. Nad on nõiaringis lõksus. 

Ma vatran palju silmakirjalikkusest, mis kindlasti mängib siin oma osa, aga võib vabalt ollagi sedasi, et mõned kuulsused on oma elukäigu tõttu lihtsalt reaalsusest täiesti irdunud. Prints Harry võib olla üks nendest, kes polegi kunagi elanud päris maailmas. Ta on sellest oma päritolu ja seisuse tõttu täiesti ära lõigatud. Võimalik, et tal puudub lihtsalt elementaarne eneseteadlikkus ehk võime näha ennast kõrvalt. Võime aimata, kuidas Harry käitumine paistab talvel sotsiaalkorteris külmetavatele inimestele, kes vaatavad hämmeldunult paljasjalgset printsi neile üleolevalt moraali lugemas. Ärgem unustagem, et tegemist on sama printsiga, kes sõidab eralennukiga polovõistlusele ning laseb oma varustuse eraldi autoga kohale transportida. Võimalik, et ta lihtsalt ei mõista, et see on silmakirjalik. Ei ole alati üheselt arusaadav, kust selline silmakirjalikkus pärineb. 

Võime aimata, kuidas Harry käitumine paistab talvel sotsiaalkorteris külmetavatele inimestele, kes vaatavad hämmeldunult paljasjalgset printsi neile üleolevalt moraali lugemas. Ärgem unustagem, et tegemist on sama printsiga, kes sõidab eralennukiga polovõistlusele ning laseb oma varustuse eraldi autoga kohale transportida.

Paljud neist tegelastest on olnud silmakirjalikud sedavõrd kaua, et mulle hakkab see juba tahtlikuna tunduma. Sügaval sisemuses isevalitud eliit januneb, et neid nähtaks ja aktsepteeritaks eriliste ja ülimuslikena.  

Nagu varasemalt mainitud, siis Al Gore’ilt küsiti, kas 20-toalise häärberiga inimene on ikka positsioonis, et nõuda teistelt rohepöörde nimel vaesumist ning kas ta ise plaanib oma sõnade täide viimiseks oma elus midagi muuta. Me teame vastust sellele küsimusele – ta pole oma elustiilis absoluutselt mitte mingisuguseid järeleandmisi teinud.   

Ma ütleks, et ta käitub nii nimelt, et anda meile mõista, et vähene liha tarbimine, lennukiga mitte lendamine ja lihtsama elu elamine ei puutu üldse temasse. Tema elab edasi nii, nagu ta on harjunud, sest ta kuulubki priviligeeritute klassi.   

Ma arvan, et mingil määral suunatakse meid sisimas aktsepteerima seda, et väike osa ühiskonnast elab ühtemoodi ja kõik teised elavad teistmoodi. Meghan ja Harry on pidevalt tule all olnud, sest nad kasutavad lendamiseks eralennukeid ja nende kuulus semu Elton John on nende kaitseks välja astunud, öeldes, et me ei tohiks materdada inimesi, kes üritavad nii ennast salgavalt maailma päästa. Selles uus-feodaalses ühiskonnas elavad kuningad, printsid ja printsessid ühtmoodi ja meie – talupojad ja pärisorjad – elame teistmoodi.  

Sokrates on kunagi lausunud: „Kangelaslikele tegudele järgneb kuulsuse hõng.“ See oli aeg, mil sõdalased olid kõige suuremateks kuulsusteks. Kuulsus oli nende vapruse ja kangelaslikkusega kaasnev hüve. Vanades tsivilisatsioonides olid head ja kuulsad inimesed suurustlevalt rikkad, nähtavalt kaunid, riietatud parimatesse siidrüüdesse või karusnahkadesse. Kreeka ja Rooma lihtrahvas soovis, et nende kuulsused oleksidki uskumatult jõukad ja elaksid luksuslikke elusid.  

Rooma keiser Constantinus hakkas neljandal sajandil soosima kristlust, mis kandis endaga alandlikkuse ideed ning ideed kõigi võrdsusest Jumala ees. Järk-järgult hakati heroiseerima alandlikku ja tagasihoidlikku eluviisi.

Siis aga saabus kristlus. Rooma keiser Constantinus hakkas neljandal sajandil soosima kristlust, mis kandis endaga alandlikkuse ideed ning ideed kõigi võrdsusest Jumala ees. Järk-järgult hakati heroiseerima alandlikku ja tagasihoidlikku eluviisi. Selline sügav kultuurilis-eksistentsiaalne kursimuutus aga valmistas ebamugavusi neile inimestele, kes saanuks endale kasinast elust väga palju rohkem lubada. Rikastel avanes võimalus lunastada endi patud oma vara kirikule kinkides.  

Tänapäeval on meil uued ülirikkad, kes väidavad, et nad vähendavad oma süsiniku jalajälge, mida nende eralennukid tekitavad. Nad ei anna andamit Kirikule, vaid maksavad kellelegi, kes siis istutab nende nimel kuhugi mände või muud sellist. Tulevikus – seda on maininud Maailma Majandusfoorum – saab igal maailma inimesel olema oma süsiniku saastekvoot.  

Kui me oleme liiga vaesed, et minna puhkusereisile, siis me võime müüa oma kvoodi prints Harryle ja Meghanile, sest neil on raha, et seda kasutada. Kui omal ajal said rikkad kirikule raha andes enda arvates oma pattudest priiks, siis tänapäeva rikkurid saavad palgata inimesi enda eest okaspuid istutama, et seeläbi oma kolossaalset süsiniku jalajälge vähendada.  

Kui omal ajal said rikkad kirikule raha andes enda arvates oma pattudest priiks, siis tänapäeva rikkurid saavad palgata inimesi enda eest okaspuid istutama, et seeläbi oma kolossaalset süsiniku jalajälge vähendada.  

Ei ole midagi uut siin päikese all. Me peame aru saama, et Saint-Tropezi ja Val-d’Isère nõlvad on mõeldud uutele ülikutele ja aristokraatidele, kellel on raha ja kes on määratud sünniõigusega elama luksuslikku elu. Meiesugune inimsaast tulebki nendest puhastest nõlvadest eemale hoida. Tavalised inimesed peavad eliidi poolt meile ette nähtud eludes sööma putukaid ja taimi ning külmetama jahedas ubrikus, et väljavalitud saaksid ka tulevikus lennata eralennukites, seilata superjahtidel ja kasutada plebeide saastekvoote oma pillava elu elamiseks. Kuigi tulevikus on lihtrahvalt maailma päästmise nimel röövitud võimalus süüa päris toitu, reisida maailmas ringi ning omada isiklikku autot, on meile jäetud alles suurepärane võimalus imetleda väljavalitute imelist elu ning tunda sellest isetut rõõmu.  

Allikas:

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.