Majandus & Raha

Maailma keskpangad jätkavad kulla kokkuostu

Eemaldumine USA dollarist kui peamisest globaalsest reservvaluutast on kestnud aastaid ning värsked arengud on „roherahale“ pakutavat konkurentsi veelgi suurendamas.

Keskpangad on selle tulemusena asunud ulatuslikult kulda kokku ostma ning antud trend ei paista ka 2021. aastal lõppevat. Maailma Kullanõukogu äsja avaldatud raporti kohaselt plaanib 21% maailma keskpankadest käesoleval aastal kullavarusid suurendada.

Maailma Kullanõukogu äsja avaldatud raporti kohaselt plaanib 21% maailma keskpankadest käesoleval aastal kullavarusid suurendada.

Miks keskpangad kulda kokku kuhjavad?

Kollase metalli maine portfelli mitmekesistajana ning selle roll finantskollapside korral „pelgupaika“ pakkuva varana on hästi tuntud ja põhjalikult läbi arutatud. Samas kulla võime parandada ka riskidega kaalutud tootlusi on teema, millest räägitakse küll vähem, kuid mille relevantsus on tulevikus kasvamas.

Kullanõukogu uuringust nähtub, et mitte ükski maailma keskpank ei plaani sel aastal oma kullavarusid müüa. Eelmisel aastal oli kullamüügi kavatsus olemas vaid väikesel osal (4%) keskpankadest.

Selle aasta Maailma Kullanõukogu uuring näitab jätkuvalt keskpankade märkimisväärselt kõrget huvi kulla vastu, samas kui pandeemia loob täiendava konteksti, mis forsseerib arusaama, kuivõrd oluline on oma varudes likviidsete ja sõltumatute varade hoidmine.

Kullanõukogu uuringust nähtub, et mitte ükski maailma keskpank ei plaani sel aastal oma kullavarusid müüa.

„Ka inflatsioon on taas kerkinud esile asjaoluna, millega investeerimisel tuleb arvestada ning see võib järgnevatel aastatel keskpankade varajaotust oluliselt mõjutada. Me usume, et keskpangad jätkavad ka edaspidi kulla ostmist suuremates kogustes kui müümist, ehkki mõnevõrra väiksemas ulatuses kui eelmisel kümnendil.“

Kulla tugev sooritus pandeemia ajal on sel aastal keskpankade jaoks tõenäoliselt peamiseks ostmise põhjuseks.

Peamised põhjused, miks rahamaailm kulda himustab on järgmised:

  1. Kuld on ideaalne varade „mitmekesistaja“. Väärismetall on sõltumatu nii aktsiatest kui ka võlakirjadest ning võib portfellile lisada vajalikku mitmekesisust.
  2. Kuld on usaldusväärne. Kuld on olnud usaldusväärseks rikkuse hoiustamise ja kaitsmise viisiks aastatuhandeid ning see maine tõenäoliselt lähiajal ei muutu. Kulla soetamine ja hoidmine võib suurendada nii keskpankadele kui ka nende poolt emiteeritud valuutade usaldusväärsust.
  3. Kuld kaitseb inflatsiooni eest. Alanud ajastul, kus inflatsioon on selgelt tõusuteel, on olulisem kui kunagi varem, et vara oleks paigutatud millessegi, mis hinnatõusu üle elaks. Föderaalreserv ja teised maailma keskpangad hoiavad intressimäärad nulli peal või selle lähedal, samas igakuiselt raha juurde trükkides, mistõttu on inflatsiooniriskide maandamine muutunud vältimatult vajalikuks.
  4. Kullal puudub vastaspoole risk. Kulla turg on globaalne ning see metall ei kanna endas mitte mingisugust vastaspoole riski. Kuld ei saa minna pankrotti, muutuda maksejõuetuks või põhjustada mingil muul viisil oma omanikele ebameeldivaid üllatusi (kui tegemist on ikka päris kullaga).
  5. Kulda saab kasutada sekkumiseks. Kuld on „viimase instantsi“ valuuta ning kulla omamine keskpanga reservina pakub rahapoliitika kujundajatele mõjusa vahendi, mille abil soovi korral turgudele mistahes põhjusel sekkuda.

Alanud ajastul, kus inflatsioon on selgelt tõusuteel, on olulisem kui kunagi varem, et vara oleks paigutatud millessegi, mis hinnatõusu üle elaks.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.