fbpx
Majandus & Raha

Lõuna-Korea tiivikutele ei looda, vaid panustab tuumaenergiale 

Aasia tööstushiid Lõuna-Korea toetub oma jõupingutustes saavutada 2050. aastaks netonullheide viimaste plaanide kohaselt rohkem tuumaenergiale ja jätab taastuvenergiale väiksema osakaalu elektritootmises.    

Jaanuari keskel avaldatud valitsuse dokumentide järgi on Lõuna-Korea eesmärgiks, et tuumaenergia moodustaks 2030. aastaks ligi kolmandiku elektritootmisvõimsusest, samas kui taastuvad energiaallikad peaksid rahuldama 21,6% elektrinõudlusest, vahendab Bloomberg

Varasemates plaanides püüdles Lõuna-Korea 24% tuumaenergia ning 30% taastuvate energiaallikate tootmisvõimsuse poole. 

Maailma Tuumaassotsiatsiooni andmetel tagavad 25 reaktorit hetkel kokku 23 gigavati jagu elektrienergiat, mis moodustab kumulatiivselt ühe kolmandiku kogu Lõuna-Korea poolt tarbitavast elektrist. 

2022. aasta märtsis valitud president Yoon Suk-yeol heitis täielikult kõrvale oma eelkäija plaani lõpetada tuumaenergia kasutamine järk-järgult umbes 45 aasta jooksul. Uus president on seadnud eesmärgiks, et tuumaenergia annaks 2030. aastaks vähemalt 30% riigi elektrist. 

2022. aasta märtsis valitud president Yoon Suk-yeol heitis täielikult kõrvale oma eelkäija plaani lõpetada tuumaenergia kasutamine järk-järgult umbes 45 aasta jooksul. Uus president on seadnud eesmärgiks, et tuumaenergia annaks 2030. aastaks vähemalt 30% riigi elektrist. 

Lõuna-Korea viimane plaan nõuab ka veeldatud maagaasi väiksemat osakaalu elektritootmises osana riigi netonullheite eesmärgist, kuna paljud riigid on pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse ja sellele järgnenud tururahutusi asunud oma energiajulgeolekut tugevdama ja püüavad vähem sõltuda energiakaupadest. Paljud neist on otsustanud rohkem tuumaenergiale toetuda. 

Jaanuari esimesel poolel tegi ka Rootsi valitsus ettepaneku muuta kehtivaid õigusakte, et võimaldada oma energiajulgeoleku tugevdamiseks rohkemate tuumareaktorite ehitamist ja käitamist. 

Isegi Jaapan on asunud taastama tuumareaktoreid kui peamist energiaallikat, et kaitsta oma energiajulgeolekut fossiilkütuste hindade tõusu tekitanud kriisis. Jaapani valitsus kinnitas detsembris uue tuumaenergia poliitika, millest riik oli alates Fukushima katastroofist 2011. aastal enamjaolt loobunud. Jaapani tööstusministeeriumi alluvuses olev ekspertide rühm on otsustanud, et saareriik lubab arendada uusi tuumareaktoreid ja võimaldab olemasolevatel reaktoritel töötada ka pärast praegust 60-aastast piirangut. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.