Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus
Maailmakuulus riskiinvestor Doug Casey on alates 1970-ndatest prognoosinud USA ja maailmamajanduse makrotrende ning jaganud investeerimise ja spekuleerimise alast nõu. Tegemist on autoriga, kes ei kohku tagasi ebamugavate tõsiasjade välja lausumisest nii majanduse teemadel kui ühiskondlik-kultuuriliste süvahoovuste osas.
Järgnevas intervjuus jagab Doug Casey oma mõtteid sellest, kuidas ühiskond on hüperpolitiseeritud ning kuidas kriitilist mõtlemist omavatel inimestel on ideoloogiliselt fanaatiliseks dresseeritud massi seas üha talumatum elada. Casey pakub ka teatud meetmeid, mille abil isiklikku vabadust hindavad isikud saavad sõgeda massi seast eralduda.
International Man: Oleme alates 2020. aastast näinud, kuidas peavoolu jutupunkte vaidlustavate häälte tsenseerimiseks ja platvormita jätmiseks kasutatakse mitmesuguseid meetmeid. Näiteks holistilise tervise eestkõneleja dr Joseph Mercola tembeldati väärinfo levitajaks ja blokeeriti mõnedelt sotsiaalmeedia platvormidelt ning Briti poliitiku Nigel Farage’i pangakonto suleti tema poliitiliste vaadete tõttu. Kuidas suhtute teie sellesse suundumusse, et kõik meie ümber toimuv on omandanud poliitilise varjundi?
Doug Casey: Tundub, et tänapäeval on peaaegu kõik hüperpolitiseeritud. Siin on tegemist fundamentaalsema probleemiga. Ühiskonna põhilised filosoofilised ja psühholoogilised alustalad on sedavõrd kontamineeritud, et inimesed mõtlevadki poliitiliselt – see tähendab, et nad arvavadki, et valitsus peaks pidevalt ühiskonda sekkuma, et sundida seda liikuma teatud suunas.
Ühiskonna põhilised filosoofilised ja psühholoogilised alustalad on sedavõrd kontamineeritud, et inimesed mõtlevadki poliitiliselt – see tähendab, et nad arvavadki, et valitsus peaks pidevalt ühiskonda sekkuma, et sundida seda liikuma teatud suunas.
Doug Casey
Hüperpolitiseerimise haigust ei saa lihtsalt niisama ravida. Inimesed, kes kontrollivad muu hulgas akadeemilisi ringkondi, suurettevõtteid, meediat ja meelelahutustööstust, vihkavad otseselt väärtusi, millele Lääne tsivilisatsioon ajalooliselt sai rajatud. Mis veelgi pöörasem, sellist tüüpi inimesed kontrollivad riigiaparaati ning kasutavad oma vaadete peale surumiseks seadusi ja määrusi.
Organisatsioonides leviv värbamispoliitika koondnimetusega DEI, mis rõhutab mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasamise tähtsust, on üksnes Läänemaailma nakatanud tõve uusim ilming. Iga inimest vaadeldakse kas rõhuja või rõhutuna ehk sisuliselt läbi marksistlike prillide, mis omakorda võimendab poliitika olemuslikult söövitavat olemust.
Iga inimest vaadeldakse kas rõhuja või rõhutuna ehk sisuliselt läbi marksistlike prillide, mis omakorda võimendab poliitika olemuslikult söövitavat olemust.
Doug Casey
Senikaua kui eksisteerib riik, olete te kas valitsejad või valitsetavad. Seepärast “identifitseerin” ma end, kui kasutada praegu moes olevat sõna, anarhokapitalistina.
Kunstlikud mõisted nagu “turvaline ruum”, “võimaliku ärritaja eest ette hoiatamine” ja “mikroagressioonid” on tekkinud alles viimasel kümnendil, kuid nüüdseks on need kõikjale imbunud. Sellist sõnavara ning kõike sellega kaasnevat on raske maha pesta, sest need väljendid ei ole lihtsalt pseudointellektuaalne mood, vaid psühholoogilise häire tunnused. Seda sündroomi võib kokkuvõtlikult nimetada “virgumiseks” (wokeism).
Kuigi “virgunud” võtavad hea meelega ise seadusi vastu, leiavad nad, et seadused ei ole nende vaenlaste hävitamiseks tegelikult vajalikud. Vaenlastel tuleb lihtsalt normaalse elu elamine võimatuks muuta. Kui keegi ei saa pangateenuseid kasutada, end väljendada ega tööd leida, siis kujuneb ta mitteisikuks. See on peaaegu nagu Läänemaailma vaste hindude kastisüsteemile. Kui inimene ei pääse hõlpsasti ligi oma rahale ega saa avalikult midagi öelda, siis on ta tõesti muutunud mingiks kastiväliseks puutumatuks.
Kunstlikud mõisted nagu “turvaline ruum”, “võimaliku ärritaja eest ette hoiatamine” ja “mikroagressioonid” on tekkinud alles viimasel kümnendil, kuid nüüdseks on need kõikjale imbunud. Sellist sõnavara ning kõike sellega kaasnevat on raske maha pesta, sest need väljendid ei ole lihtsalt pseudointellektuaalne mood, vaid psühholoogilise häire tunnused.
Doug Casey
See on hirmuäratav trend. Eriti kuna “virgunud” – prantsuse jakobiinide või nõukogude bolševike kaasaegsed vasted – kontrollivad ka riigiaparaati, mis võimaldab neil seaduse varjus sunnimeetmeid rakendada. Kuid mädanik on juba nii sügavale jõudnud, et isegi seaduste kasutamine ei ole neile hädavajalik. Rahvamass, mida roomlased nimetasid capite censi ehk peade hulk, võib oma tahte maksma panna puhtalt arvukuse najal – neil on võimalik oma vaenlasi demokraatia varjus “tühistada”.
International Man: Hiinas on ametlik sotsiaalne krediidisüsteem, kus kodanike tegevus, vaated ja käitumine on seotud rahasüsteemi ja igapäevaeluga. Kuigi ülejäänud maailm ei toimi nii, näib, et asjad liiguvad üldiselt samas suunas. Kas te arvate, et see võib ka Läänes reaalsuseks saada?
Doug Casey: Meil on juba olemas oma mitteametlik variant Hiina sotsiaalse krediidi süsteemist. Seda nimetatakse krediidipunktideks, mida arvutavad sellised organisatsioonid nagu näiteks USA suuruselt kolmas tarbijakrediidi raporteid koostav ettevõte Equifax. Noorematele põlvkondadele isegi meeldib oma krediidipunkte võrrelda, sest nad tajuvad neid ühiskonna tunnustuse märgina. Ma tean, et see on šokeeriv mõte, kuid kui te maksate kõige eest sularahas, siis ei ole teil tegelikult krediidiskoori vaja. Astuge võlgade oravarattalt maha. Te ei pea olema “hea tarbija”.
“Tarbijalikkus” on rahva teadvusest kadumas, peamiselt küll seetõttu, et kõik on liialt suurtes võlgades, et veel rohkem tarbida. Seda asendab nüüd “virgumine”. Kõik ismid, nii ka wokeism, hõlmavad tavaliselt vastastikuse surve, sotsiaalse põlguse ja moraalse heakskiidu kasutamist, et liigutada inimesi sinna, kuhu neid paigutada soovitakse. Ühelt poolt on sellised survemeetodid liim, mis hoiab ühiskonda koos. Kuid võimuhimulised sotsiopaadid manipuleerivad nendega, et hävitada kodanikuühiskonda.
Inimesed on karjaloomad. Eristumine on ohtlik, sest karjas või parves liikuvad loomad kipuvad tõrjuma veidrikke ja eraldujaid. Kui sa ei lähe grupi mõtteviisiga kaasa, võivad teised sind reeturiks pidada.
Inimesed on karjaloomad. Eristumine on ohtlik, sest karjas või parves liikuvad loomad kipuvad tõrjuma veidrikke ja eraldujaid. Kui sa ei lähe grupi mõtteviisiga kaasa, võivad teised sind reeturiks pidada.
Doug Casey
See ongi see, mida nn tühistamiskultuur ühiskonnale peale sunnib. Oma olemuselt on see väga antiindividualistlik. Üks omadus, mis tegi Lääne tsivilisatsiooni paremaks ja erinevaks kõigist teistest maailma ajaloo tsivilisatsioonidest, on asjaolu, et Lääne tsivilisatsioon toetas ja edendas avalikult individualismi.
Kuid sotsiaalse krediidi skoor ja “virgunud” ühiskond on tugevalt antiindividualistlikud. Õigupoolest vastandub wokeism, nagu ka marksism, igale Lääne tsivilisatsiooni iseloomulikule joonele.
Vastupidiselt sellele, mida massid praegu usuvad, ei ole “virgumine” tulevikku vaatav ega “progressiivne” progressi tõelises mõistes. See on tagurlik. Me liigume tagasi hõimukultuuri suunas.
Vastupidiselt sellele, mida massid praegu usuvad, ei ole “virgumine” tulevikku vaatav ega “progressiivne” progressi tõelises mõistes. See on tagurlik. Me liigume tagasi hõimukultuuri suunas.
Doug Casey
International Man: Paljud elulised aspektid alates suhtlemisest kuni raha kulutamise ja teenimiseni on muutunud digitaalseks. Kas see toob kasu või ohustab üksikisiku vabadusi?
Doug Casey: Arvuti on kahe teraga mõõk. See on nagu püssirohi. Kui püssirohi välja töötati, kontrollisid seda valitsevad klassid ja nad kasutasid seda talupoegade mahasurumiseks. Kuid ei läinud kaua aega, enne kui talupojad kasutasid püssirohtu relvastatud rüütlite hobustelt maha võtmiseks ja valitsejate losside õhkamiseks. Pooled vahetusid.
Tehnoloogia on alati töötanud tavainimeste vabastamise kasuks. Püssirohi viis füüsilise vabanemiseni ja trükipress intellektuaalse vabanemiseni. Inimesed ei vajanud enam preestrit, kes ütleks neile, mis on Piiblis kirjas; nad võisid seda ise lugeda.
Arvuti peaks tavainimese vabanemisele samamoodi mõjuma. Praegu kontrollivad riik ja riigi korporatiivsed käsilased endiselt enamikku veebiplatvorme ja arvutisüsteeme. Kuid ühel hetkel hakkavad häkkerid pooli ümber pöörama. Või siis kukub süsteem kokku, sest see on muutunud liiga keeruliseks ja kohmakaks. Siis lagunevad ka keskne kontroll ja riik ise. Kahjuks ei ole praegune suundumus mitte üksnes veel protsessis, vaid alles kogub hoogu.
Oluline on meeles pidada, et arvuti ei ole teie vaenlane. Teie vaenlane on riik, kes kasutab seda tehnoloogiat oma alamate reguleerimiseks ja mahasurumiseks.
International Man: Suur osa sellest kontrollitrendist on seotud üksikisikute pangateenusteta jätmisega. Pank ei suvatse teile isegi öelda, miks nad teie konto sulgevad, ja seejärel saab teil tõenäoliselt olema raskusi kontode avamisega teistes pankades. Sisuliselt võidakse inimene täielikult rahasüsteemist välja tõrjuda. Mida inimesed saavad teie arvates teha selle suundumuse vastu võitlemiseks?
Doug Casey: On väga selge, et “süsteem” liigub veelgi enam raha digitaliseerimise suunas. See liigub tsentraliseeritud Fedcoini ehk detsentraliseeritud Bitcoini õela kaksikvenna suunas. Kõik teie finantstehingud käivad varsti läbi keskse arvutisüsteemi.
On väga selge, et “süsteem” liigub veelgi enam raha digitaliseerimise suunas. See liigub tsentraliseeritud Fedcoini ehk detsentraliseeritud Bitcoini õela kaksikvenna suunas. Kõik teie finantstehingud käivad varsti läbi keskse arvutisüsteemi.
Doug Casey
Iga dollar, mis teile kuulub, on digitaalsel, mitte käegakatsutaval füüsilisel kujul. Erinevalt hajutatud ja jälgimata toimivast sularahast kontrollib teie digiraha üks keskasutus. Kommertspangad täidavad endiselt haldusfunktsioone ja võtavad teenustasu, kuid ma kahtlustan, et teie dollarid jäävad Föderaalreservi kätte. See on suur muutus. Kuid kuna enamik panku on juba praegu pankrotis – ja olukord on muutumas veel palju hullemaks –, siis kiidetakse Föderaalreservi, et too hoiab meie raha “turvaliselt”.
Mida te peaksite enda kaitseks tegema?
Esimene asi, mida te peaksite tegema, on kahekordistada oma jõupingutusi toota rohkem, kui te tarbite, ja säästa vahe. Lihtsalt ärge säästke dollarites või mõnes muus digitaalses fiat-valuutas. Säästke kullas ja bitcoinides. Need on süsteemi haardeulatusest väljas ja valitsus ei saa neid kergesti ära võtta.
Teiseks, kui vähegi võimalik, siis paluge inimestelt, kellega te äri ajate, maksta teile kullas või bitcoinides. Neil võib olla ebamugav vahetada oma digidollareid kulla või bitcoinide vastu, et teile maksta. Kuid te peaksite seda nõudma, kui see on vähegi teostatav. See mitte ainult ei kaitse teie vara, vaid delegitimeerib veelgi enam fiatraha ideed.
Tõenäoliselt ei ole sellest eriti palju kasu, kuid kui juhtute vestlema mõne vastuvõtliku kuulajaga, võite arutleda mõnel lihtsal majandusteemal. Enamik inimesi ei tea midagi raha olemusest, kuid mõned võivad tunnistada teie sõnade tõesust. Nagu Jeesus ütles: “Kel kõrvad, see kuulgu.”
Suur osa olukorraga toime tulemisest tähendab psühholoogilist ja moraalset võitlust. Moraalse võitluse võitmiseks on oluline öelda ja teha õiget asja.
International Man: Milliseid võimalusi näete spekulandina selle suundumuse tulemusena kujunemas? Ja millised takistused on inimestel oma vara säilitamiseks ja kasvatamiseks?
Doug Casey: Majandus muutub otse meie silme ees. Kogu maailm on ülefinantseeritud – see tähendab, et igasuguste aktsiate, võlakirjade, kinnisvara, kaupade, tuletisinstrumentide ja shitcoin`ide ehk väärtusetute krüptovaluutadega kauplemine ja finantsvõimendus laiutavad kõikjal meie ümber. Väga paljud inimesed mängivad hasartmänge, kasutades ruletirataste asemel optsioone. Värskelt loodud triljonid fiat-dollarid on julgustanud kõiki mängima asuma. Mõned kasutavad selleks veebikasiinosid, teised investeerimisfirmasid.
Kogu maailm on ülefinantseeritud – see tähendab, et igasuguste aktsiate, võlakirjade, kinnisvara, kaupade, tuletisinstrumentide ja shitcoin`ide ehk väärtusetute krüptovaluutadega kauplemine ja finantsvõimendus laiutavad kõikjal meie ümber.
Doug Casey
Uut rikkust mittetekitava finantsaktiivsuse maht on üsna hämmastav. Selline olukord on Föderaalreservi poolt triljonite dollarite ehk värskete ostuvahendite ühiskonda pumpamise tulemus. Kui tulevikus suurema depressiooni nime all tuntuks saav majanduslangus tõsiselt hammustama hakkab, on inimesed aga rahaliselt laostatud ja unustavad turgude olemasolu. Võib eeldada, et nad lausa vihastuvad, kui neile midagi sellist meelde tuletatakse.
Mida peaksite siis tegema? Omandage säästmiseks kulda ja bitcoine. Aja jooksul on nende väärtus vähemalt stabiilne, kuid tõenäoliselt nende väärtus pigem tõuseb kõige muuga võrreldes. Kulda või bitcoini kaevandavate ettevõtete aktsiad on suurepärased spekuleerimiseks. Praegu on nad odavad ja väga madalas seisus.
Oma esimeses küsimuses mainisite te ühiskonna hüperpolitiseerimist. See põhjustab tohutuid probleeme. Seega tuleb teil end poliitiliselt isoleerida – praktilistel kaalutlustel tähendab see eelkõige geograafilist distantsi.
Kui tulevikus suurema depressiooni nime all tuntuks saav majanduslangus tõsiselt hammustama hakkab, on inimesed aga rahaliselt laostatud.
Doug Casey
Finantskeskkond on äärmiselt riskantne, kuid poliitiline keskkond on veelgi riskantsem. Te peate oma väljavaateid poliitiliselt mitmekesistama, mis tähendab, et peate vähemalt osa oma rahast kodumaalt välja viima. Valuutakontrollidega tulevik on väga tõenäoline. Parim valik oleks omada vara vähemalt ühes välisriigis. Ja kui teil selleks vajalikku vara veel ei ole, siis asuge tagama, et teil oleks võimalik midagi mõnes teises riigis omada.
Adrian Bachmanni kommentaar:
Doug Casey poolt osundatud ühiskondliku kriisi üheks aluspõhjuseks võib kahtlemata arvata poliitiliste kategooriate üha suuremat domineerimist moraalsete kategooriate üle ning loogilise, tõele orienteeritud diskussiooni kadu kogu avalikus diskursuses.
Subjektiivsete poliitiliste sümpaatiate ning antipaatiate täielik domineerimine objektiivse tõetaotluse ning moraalsete printsiipide üle ei iseloomusta paraku kõrget kultuuri ja kultuursust, vaid tribalistlikku ühiskonnakorraldust, millesse kogu Läänemaailm on kasvava kiirusega degenereerumas.
Subjektiivsete poliitiliste sümpaatiate ning antipaatiate täielik domineerimine objektiivse tõetaotluse ning moraalsete printsiipide üle ei iseloomusta paraku kõrget kultuuri ja kultuursust, vaid tribalistlikku ühiskonnakorraldust, millesse kogu Läänemaailm on kasvava kiirusega degenereerumas.
Adrian Bachmann
Poliitika leiab teadupärast aset allavoolu kultuurilistest hoovustest ning kultuurilised trendid on omakorda vormitud ühiskonnaliikmete moraalse karakteri poolt. Ajatu maksiim pädeb endiselt… Tugevad mehed loovad head ajad ning head ajad loovad nõrgad mehed, kelle tõttu head ajad asenduvad taas kord halbade aegadega.
Elades ajastul, mil moraalse, intellektuaalse ning kultuurilise disintegratsiooni jõud ületavad alles jäänud, väga väikeseks kahanenud moraalse eliidi (kes on degenerantsetes ühiskondades tõrjutud reeglina ühiskonna äärealadele) jõu kogu ühiskonda päästa, tuleb kainemõistuslikel ning moraalsetel inimestel üha enam üksteisele toeks olla. Toeks olla ning suunata oma energia väikestes enklaavides tõearmastuse ning moraalsete printsiipide alal hoidmiseks, et need pärandada tulevastele põlvedele, kelle hooleks jääb parema homse üles ehitamine pärast seda, kui sõgedus on kulmineerunud kataklüsmis, millega iga kainemõistuslikkuse minetanud ühiskond oma lõpu leiab.
Kuigi ajad on endiselt tumedad kogu Euroopas, on viimastel kuudel olnud siiski näha olulist kultuurilis-poliitilist faasinihet Ameerika Ühendriikides, mis võimaldab loota, et anormaalsuse, õeluse ning silmakirjalikkuse ajastu on Läänemaailmas oma tipu saavutanud ning esimesed lootusekiired normaalsuse naasmiseks on ennast ilmutamas. Antud perspektiiv on miskit, mida ideoloogiliselt mittefanaatilised, konservatiivse ja tervemõistusliku maailmapildiga inimesed on juba pikemat aega oodanud.
Kuigi ajad on endiselt tumedad kogu Euroopas, on viimastel kuudel olnud siiski näha olulist kultuurilis-poliitilist faasinihet Ameerika Ühendriikides, mis võimaldab loota, et anormaalsuse, õeluse ning silmakirjalikkuse ajastu on Läänemaailmas oma tipu saavutanud ning esimesed lootusekiired normaalsuse naasmiseks on ennast ilmutamas.
Adrian Bachmann
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.
Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:
Esifoto: SARATSTOCK/Shutterstock.com