fbpx
Ühiskond & Kultuur

Kohustuslikust koroonavaktsiinist keelduvad USA eriüksuslased peavad teenistusest loobuma

Foto: U.S. Navy (CC BY 2.0)

Mitmed sajad Ameerika Ühendriikide mereväe eriüksuste eliitväelased (United States Navy Sea, Air and Land Teams – Navy SEAL) ei pruugi saada Pentagonilt luba lähetuseks oma erioperatsioonide üksustega pärast seda, kui nad keeldusid kohustuslikust COVID-i vaktsiinisüstist, vahendavad neid nõustavad advokaat ja pastor.

Pentagoni vaidluses osalejate arv moodustab kõigist tegevteenistuses olevatest Navy SEAL-idest kuni veerandi või isegi rohkem, mis võib oluliselt mõjutada USA sõjalist valmisolekut, kuna Navy SEAL-i üksused mängivad tänapäevastes sõjalistes operatsioonides märkimisväärselt suurt rolli, ütlesid nende esindajad väljaandele Just the News. Mõned Navy SEAL-id on vaktsineerimise tähtajast mööda pääsemiseks taotlenud erandit usulistel kaalutlustel.

„Minu klientide hulka kuuluvad mitmed eriväelased, kes on vaid väike osa suurest hulgast Navy SEAL-idest ning teistest sõjaväe töötajatest, kellel on kästud valida oma usu ja võimaluse vahel meie riiki teenida,” ütles õhuväe reservvägede kolonelleitnant ja JAG advokaat R. Davis Younts, kes esindab eraviisiliselt mitmeid eriväelasi. „Neile on antud meelevaldne tähtaeg kohustusliku vaktsiinisüsti saamiseks ning öeldud, et kui nad soovivad erandit usulistel kaalutlustel, siis ei ole neil tõenäoliselt enam võimalik oma riigi teenimist Navy SEAL-idena jätkata.”

„Minu klientidel on vaja aega, mistõttu soovime vähemalt 90-päevast pikendust neile antud vaktsineerimise kohustuse täitmise tähtajale.”

Navy SEAL-idele on antud meelevaldne tähtaeg kohustusliku vaktsiinisüsti saamiseks ning öeldud, et kui nad soovivad erandit usulistel kaalutlustel, siis ei ole neil tõenäoliselt enam võimalik oma riigi teenimist Navy SEAL-idena jätkata.

Yountsi sõnul on Pentagon esitanud oma ähvarduse ka kirjalikult, öeldes, et vaktsineerimata Navy SEAL-id (sh. ka usulistel kaalutlustel erandi saanud) ning need, kel on loomulik immuunsus, ei saa enam oma tiimiga missioonidele minna, ning nende karjäär eriväelastena on sisuliselt läbi. Mõne jaoks oli tähtaeg määratud septembrisse, ütles Younts.

Jeff Durbin, tuntud abordivastane aktivist ja evangeelne pastor Arizona osariigist, kes on eriväelastele otsuse tegemise perioodil nädalaid jutlusi pidanud, ütles, et veerand kuni üks kolmandik kõigist tegevteenistuses olevatest Navy SEAL-idest on seotud Pentagoniga peetava sundvaktsineerimise vaidlusega, kaasa arvatud mõned, kel on COVID-19 läbipõdemise tagajärjel loomulik immuunsus.

„On sadu Navy SEAL-e, kes ei ole vaktsineeritud ning kes ei soovi seda teha või kes on COVID-i läbi põdenud ning saanud loomuliku immuunsuse,” ütles Durbin. „Sisuliselt kästakse neil teha valik, kas nende karjäär Navy SEAL-ina või nende kohustused Kristuse ees. Meie riik peaks olema suures mures selle pärast, kuidas see mõjutab meie sõjalist valmisolekut. Sadade Navy SEAL-ide kaotamine üksnes nende usuliste veendumuste pärast oleks meie rahva jaoks laastav.”

Pentagon on esitanud oma ähvarduse ka kirjalikult, öeldes, et vaktsineerimata Navy SEAL-id ning need, kel on loomulik immuunsus, ei saa enam oma tiimiga missioonidele minna, ning nende karjäär eriväelastena on sisuliselt läbi.

Pentagon suunas palve kommentaarideks edasi Mereväele, kes esialgu vastust ei andnud. Mereväe allikas kinnitas üksnes, et 28. novembriks peavad kõik Mereväe töötajad olema vaktsineeritud.

Tim Parlatore, advokaat, kes aitas õigeks mõista Navy SEAL Eddie Gallagheri väidetava ISIS-e vangi surmas, ütles, et temale teadaolevalt on suur hulk Navy SEAL-e praegu vaktsiinist keeldunud.

Parlatore sõnul on see number sadades ning nad ei ole vanad juhid, vaid tegevväelased, mis avaldab suurt mõju. „Kui sellise ajuvaba poliitikaga jätkatakse, hävitab see täielikult Navy SEAL-i meeskonnad.”

Kuni üks kolmandik kõigist tegevteenistuses olevatest Navy SEAL-idest on seotud Pentagoniga peetava sundvaktsineerimise vaidlusega.

Parlatore sõnul ei ole Navy SEAL-id vaktsiinivastased, vaid usuvad lihtsalt sellesse, et andmed nende turvalisuse kohta peaksid olema rohkem kättesaadavad, et nad saaksid siis ise otsustada. Lisaks on paljudel juba loomulik immuunsus haiguse läbi põdemisest, lisas ta.

Föderaalsed tervishoiujuhid kinnitavad, et vaktsiinid on enamike ameeriklaste jaoks ohutud, ehkki esineb ka haruldasi ja ohtlikke kõrvaltoimed, näiteks ootamatuid südamehaiguseid noorte täiskasvanute seas.

SEAL-ide täielikuks treenimiseks kulub väidetavalt kuni 500 000 USA dollarit ja aasta, kui mitte rohkem. Viimased kaks aastakümmet väldanud sõjas terrori vastu on just nende õlul olnud ebaproportsionaalselt suur koorem, sageli korduvate sõjapiirkonna lähetustega. Nende hulka kuulub ka niinimetatud mustade operatsioonide Team Six, kes tappis 2011. aastal Osama bin Ladeni.

Yountsi ja Durbini väiteid tõestasid ka teised Navy SEAL-ide esindajad ning mitmed Navy SEAL-i kogukonna liikmed, kes kinnitasid, et suur hulk eriväelasi jäävad lähiajal pingile. Enamik olid nõus rääkima vaid anonüümselt, kartes, et võivad seetõttu oma tööst ilma jääda, kuid soovides hoiatada võimaliku julgeolekukatastroofi eest.

Endine Navy SEAL ja Missouri osariigi kuberner ning praegune USA senati kandidaat Eric Greitens ütles, et Pentagoni praegune seisukoht avaldab halba mõju riigi kaitsejõududele ning nende meeste karjääridele, kes on oma riigi heaks nii palju andnud.

„See on riikliku julgeoleku mõttes vale,” ütles Greitens. „Ainsad, kes Navy SEAL-ide võitlusvõime kahjustamisest võidavad, on Taliban, Venemaa, Hiina ja teised vaenlased üle kogu maailma. See on vale ka inimlikust aspektist. Need sõdurid on kogu oma elu sellele rahvale pühendanud, andnud oma nooruse ja mõned ka tervise selle riigi kaitsmiseks ning on nüüd hätta sattunud ilma erilise teadusliku, meditsiinilise või sõjalise põhjenduseta. On selge, et nende kontrolli alt väljunud juhid tunnevad suuremat muret poliitilise korrektsuse kui surma pärast, mistõttu ollakse valmis hävitama riiklikku julgeolekut ja inimeste karjääre.”

Durib ütles väljaandele Just the News, et hakkas Navy SEAL-idele ja teistele sõjaväelastele jutlusi pidama viimastel nädalatel, kui nad maadlesid otsusega, kas Pentagoni nõutud vaktsiinisüst teha või mitte. Ta ütles, et on nõustanud neid, kel on religioossed põhjused keeldumiseks, kes ei saa avalikult rääkida oma sõjaväelise distsipliini pärast ning kes teavad, et isegi, kui nad saavad erandi usulistel kaalutlustel, lõpeb sellega nende karjäär Navy SEAL-ina.

„Nad tunnevad, nagu neid sunnitaks tegema valik, kas nende usk Kristusesse, nende kohustused Jumala seaduse eest /…/ või nende karjäär Navy SEAL-ina,” ütles Durib, lisades, et nad on „vaikiva professionaali kehastus ning nad ei soovi ega saa enda kaitseks kõnelda.”

Seotud lood

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.