fbpx
AudioMajandus & Raha

Arhiivist: Keskmine hiinlane möödus jõukuses keskmisest eurooplasest

Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus

Šveitsi suurpanga Credit Suisse äsja avaldatud raporti kohaselt on keskmine hiinlane jõukuse poolest möödunud keskmisest eurooplasest.

  • Credit Suisse leidis oma 2021. aasta ülemaailmse jõukuse aruandes, et Hiina mediaanjõukus ületas esmakordselt viimaste sajandite jooksul Euroopa oma.
  • Keskmise Hiina kodaniku jõukust hinnati 26 752 dollarile, mis on umbes 60 dollarit rohkem kui keskmisel eurooplasel.
  • Hiina jõukus on viimase kahe aastakümne jooksul hüppeliselt kasvanud, kusjuures mediaanjõukus täiskasvanu kohta on kasvanud üle kaheksa korra.

Investeerimispanganduse ja varahalduse hiiglase Credit Suisse’i uues suures aruandes leiti, et keskmine Hiina täiskasvanu on nüüd jõukam kui keskmine eurooplane.

Hiinas oli mediaanjõukus üle nelja korra suurem kui Venemaal, kus jõukuse mediaan oli 2021. aastal 6379 dollarit.

Kuigi Põhja-Ameerika ja Euroopa moodustavad kokku endiselt 57% kogu kodumajapidamiste jõukusest maailmas, surub Hiina jõukuse edetabelis Euroopa täiskasvanu mediaani kohalt välja.

Credit Suisse’i iga-aastases globaalse jõukuse raportis (Global Wealth Report), mis avaldati septembris 2022, hinnatakse leibkondade keskmist jõukust kogu maailmas.

Raportis leiti, et Hiina mediaanjõukus täiskasvanu kohta, 26 752 dollarit, ületab nüüd Euroopa oma, kus keskmise täiskasvanu rikkus on 26 690 dollarit. Euroopa näitaja võtab arvesse kogu mandrit, mis hõlmab lõuna- ja idapiirkondades mitmeid vähem jõukaid riike.

Hiinas oli mediaanjõukus üle nelja korra suurem kui Venemaal, kus jõukuse mediaan oli 2021. aastal 6379 dollarit.

Euroopa, Ladina-Ameerika, Aafrika ja India arvele jääb vaid 11,1% maailma jõukusest, mis raporti hinnangul tuleneb kohaliku valuuta odavnemisest dollari suhtes nendes piirkondades.

Hiina keskmine jõukus oli aga siiski alla kolmandiku mediaanameeriklase jõukusest (93 271 dollarit) –  ja ainult umbes 10% Belgia mediaani jõukusest (256 336 dollarit).

Ülemaailmne jõukus kasvas 2021. aastal aasta varasemaga võrreldes 9,8%, ulatudes kokku 463,6 triljoni dollarini.

“Kõik piirkonnad aitasid kaasa ülemaailmse jõukuse kasvule, kuid domineerisid Põhja-Ameerika ja Hiina, kusjuures Põhja-Ameerika moodustas veidi üle poole kogu maailmast ja Hiina lisas veel ühe veerandi,” öeldi aruandes.

Euroopa, Ladina-Ameerika, Aafrika ja India arvele jääb vaid 11,1% maailma jõukusest, mis raporti hinnangul tuleneb kohaliku valuuta odavnemisest dollari suhtes nendes piirkondades.

Näiteks Euroopas saavutas euro esimest korda dollariga pariteedi 2022. aastal, samal ajal kui nael on langenud nelja aastakümne madalaimale tasemele.

Hiina on varem edetabelites domineerinud Euroopa riigid välja surunud tänu oma “erakordsele jõukuse kasvumäärale”.

Hiina saavutas mis tahes piirkonna kiireima mediaanjõukuse kasvu esikoha, tõustes viimase kahe aastakümne jooksul enam kui kaheksa korda ning kasvades 3111 dollarilt 2000. aastal 26,752 dollarini 2021. aastal, raporteeris Credit Suisse.

Allikas

Esifoto: ESB Professional/Shutterstock.com

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.