Ühiskond & Kultuur

Kas rasestumisvastased tabletid põhjustavad naistel depressiooni?

Tänaseks on juba aastaid arutletud, kas rasestumisvastased tabletid võivad naistel põhjustada depressiooni. Varasemad uuringud on andnud vastakaid tulemusi, kuid hiljutine uuring, mis jälgis üle veerand miljonit naist sünnist menopausini, heidab sellele teemale uut valgust.

Uppsala ülikooli teadlaste poolt läbi viidud ning ajakirjas Epidemiology and Psychiatric Sciences avaldatud uuringus analüüsiti Ühendkuningriigi biopanga andmeid, keskendudes progestogeeni ja östrogeeni sisaldavaid kombineeritud rasestumisvastaseid tablette kasutanud naistele.

Progestogeen takistab ovulatsiooni ja paksendab voolust, samas kui östrogeen vedeldab voolust. Uuringute käigus avastasid teadlased, et naistel, kes hakkasid rasestumisvastaseid tablette kasutama teismeeas, oli depressioonisümptomite esinemissagedus 130% kõrgem. Täiskasvanud kasutajate seas sagenesid depressioonisümptomid aga 92% võrra.

Uuringute käigus avastasid teadlased, et naistel, kes hakkasid rasestumisvastaseid tablette kasutama teismeeas, oli depressioonisümptomite esinemissagedus 130% kõrgem. Täiskasvanud kasutajate seas sagenesid depressioonisümptomid aga 92% võrra.

Uuringu üks juhtivteadureid Therese Johansson nimetab puberteedieas toimuvaid hormonaalseid muutusi ühe võimaliku põhjusena, miks rasestumisvastased tabletid teismelistele tugevamat mõju avaldavad. Uuringu järgi vähenes depressiooni esinemissageduse tõus naistel, kes jätkasid rasestumisvastaste tablettide kasutamist pärast esimest kahte aastat. Kuid teismelisena alustanud kasutajatel jätkus kõrgenenud depressioonirisk ka pärast pillide kasutamise lõpetamist.

Teismelisena alustanud kasutajatel jätkus kõrgenenud depressioonirisk ka pärast pillide kasutamise lõpetamist.

“On oluline, et tervishoiuteenuse osutajad teavitaksid rasestumisvastaste tablettide kasutamist kaaluvaid naisi võimalikust depressiooniriskist kõrvaltoimena,” rõhutab Johansson pressiteates.

Uuringu tulemused rõhutavad, kuivõrd oluline on mõista erinevate kehasüsteemide, näiteks depressiooni ja rasestumisvastaste tablettide kasutamise, omavahelist seotust. Tulevastes uuringutes on plaanis käsitleda erinevate rasestumisvastaste meetodite mõju, et anda naistele põhjalikumat teavet paremini informeeritud valikute tegemiseks.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.