Majandus & Raha

Iisraeli-Iraani sõda tooks kaasa Hormuzi väina sulgemise ja naftahindade plahvatusliku kasvu


Kui Iraani ja Iisraeli vahelised pinged viivad Hormuzi väina sulgemiseni, toob see kaasa toornafta ja veeldatud maagaasi hinna plahvatusliku kasvu kogu maailmas, hoiatavad India finantsteenuste ettevõtte Motilal Oswal Financial Services analüütikud.

Ettevõte avaldas lootust, et konflikti deeskaleerimisega seotud jõupingutused aitaksid hinnatõusu vältida. Hormuzi väina kaudu transporditakse iga päev 21 miljonit barrelit toornaftat ja muid vedelaid energiaallikaid maailmaturgudele. Väina sulgemise korral oleks sellistele kogustele alternatiivsete marsruutide leidmine võimatu.

Oht, et Iraan sulgeb oma ranniku lähedal asuva Hormuzi väina, on juba aastaid rahvusvahelise naftaturu kohal rippunud. Iraan on rohkem kui korra ähvardanud väina sulgeda, kuid ei ole senini ähvardusi täitnud, tõenäoliselt seetõttu, et Hormuzi väina sulgemine sulgeks muuhulgas ka Iraani enda ligipääsu globaalsele naftaturule.

Kuigi tooraine kauplejad näivad pööravat tähelepanu peamiselt naftaturule, on veeldatud maagaas energiakandjaks, mida tabaks väina sulgemise korral veelgi järsem hinnatõus.

Analüütikud märkisid, et kuigi tooraine kauplejad näivad pööravat tähelepanu peamiselt naftaturule, on veeldatud maagaas energiakandjaks, mida tabaks väina sulgemise korral veelgi järsem hinnatõus: “Kuigi investorid keskenduvad naftale, usume, et veeldatud maagaasi hinnad läbivad Hormuzi väina sulgemisel alternatiivsete marsruutide puudumise tõttu veelgi järsema tõusu,” tsiteeris ajaleht Business Standard. Nimelt on Araabia Ühendemiraatidest ja Saudi Araabiast pärit naftale olemas alternatiivsed marsruudid Punase mere kaudu, kuid veeldatud maagaasi (LNG) jaoks sellised marsruudid puuduvad.

Hormuzi väina kaudu liigub umbes 20% kogu maailmas igapäevaselt tarbitavast toornaftast. Samuti toimub peaaegu kogu Katari veeldatud maagaasi eksport läbi kriitilse tähtsusega geograafilise pudelikaela. Vortexa andmetel oli väina veeldatud maagaasi aastane läbilaskevõime eelmisel aastal umbes 80 miljonit tonni, mis moodustab samuti viiendiku ülemaailmsest kogutoodangust.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.