fbpx
AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Hiina aitab Saudi Araabial ehitada ballistilisi rakette

Hiina poolt Saudi-Araabiale tarnitud DF-3 tüüpi ballistilised raketid sõjaväeparaadil

Kuula uudist:

Kuula Adrian Bachmanni audiokommentaari

CNN raporteeris, et USA luureagentuuride andmetel on Saudi Araabia alustanud Hiina abiga ballistiliste rakettide tootmist.

Maailma suurima relvaimportijana on Saudi Araabia varasemalt ostnud ballistilisi rakette Hiinast, omamata samas võimet neid ise toota. Anonüümsed allikad on edastanud mitmete USA luureametnike infot selle kohta, kuidas viimaste kuude jooksul “Hiina ja Saudi Araabia vahel on toimunud mitmeid suuremahulisi tehinguid ka ballistiliste rakettide kõrgtehnoloogia valdkonnas.”

Kommentaaris CNN-le kinnitas Hiina välisminster, et Saudi Araabiaga ollakse “laiapõhjalises strateegilises partnerluses” ja hoitakse käigus  “koostööd mitmes valdkonnas, nagu näiteks militaartehnoloogiate vahendamine.”

“Säärane koostöö ei riku ühtegi rahvusvahelist seadust ega ole kuidagi seotud massihävitusrelvade levikuga,” seisis ametlikus pressiteates. Saudi Araabia on täielikult sõltuv USAst, et jätkata oma sõda Jeemeniga. Kuigi USA endiselt sõda toetab, on Kongressis juba tehtud katseid lõpetada relvamüük Riyadhile, mis ongi tõenäoliselt põhjustanud Saudi Araabia poolse huvi alternatiivsete relvatarnijate vastu.

Kindlasti pole USA olnud kuigi õnnelik Hiina ja Lähis-Ida riikide suhete tihenemise üle: näiteks on Araabia Ühendemiraadid hiljuti ähvardanud välja astuda 25 miljardi dollarilisest relvatehingust, mis hõlmab ka F-35 hävitajaid. Ettekäändeks on toodud USA esitatud julgeolekupiirangud, millega püütakse vältida liitlastega jagatavate tehnoloogiate sattumist Hiina kätte. USA on ühtlasi korduvalt hoiatanud ka Iisraeli Hiinaga (militaarse iseloomuga) äri tegemast.

Allikas

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.