Alex Krainer on horvaatia päritolu investor, ökonomist, globaalse haardega geoökonoomiliste ja geopoliitiliste trendide analüütik ning arvukate globaalmajandust ja geostrateegiat käsitlevate raamatute autor. Olles töötanud mitmetes Euroopa ja Ühendriikide finantsinstitutsioonides, omab Krainer sisevaadet nii globaalmajanduse metatrendidesse kui geopoliitilistesse süvahoovustesse, mis mõjutavad sotsiaalmajanduslikke protsesse globaalsel skaalal. Järgnevas intervjuus selgitab Krainer oma arusaama põhjustest, miks ülemaailmne “ühe maailmavalitsuse” agenda on rööbastelt jooksnud ning miks globalistlikul eliidil ei õnnestu inimkonnale oma düstoopilist ühiskonnamudelit peale suruda. Kraineriga vestleb “Think Local” konverentsi kuraator. Intervjuu leidis aset 2023. aasta veebruaris.
Viibime parasjagu “Think Local” sümpoosioni iga-aastasel konverentsil, mis toob kokku inimesed, kes soovivad luua eduka paralleelühiskonna vastandina totalitaarsele süsteemile, mida hetkel maailmas kehtestatakse. Alex… Sa oled vahetult omal nahal kogenud elu kommunistlikus ühiskonnas ning ma usun, et jälgid pingsalt, kuidas meie ühiskond muutub iga päevaga aina totalitaarsemaks. Eriti suur mure on meie jaoks üha lämmatavam tsensuur. Aina rohkem peavad inimesed tulema kokku salajas, suhtlema läbi salajaste platvormide ja nii edasi. Milline on olukord maailmas praegu? Meie vaateid üritatakse lämmatada. Kas see on Sinu arvates õnnestumas või on meil olnud positiivseid arenguid?
Minu kindel seisukoht on, et neil ei õnnestu meid alla suruda. Oleme hetkel olukorras, kus globalistliku projekti vankril on rattad alt ära jooksnud. Nad üritavad meid agressiivselt alla suruda ja ma arvan, et selle aluspõhjuseks on, et nad on paanikas. Aina rohkem inimesi on hakanud kahtlema selles, mis maailmas toimub, kogu maailmakorralduses. Inimesed mõistavad, et neid on ära kasutatud, neile on valetatud ja neid on petetud. Inimeste hulk, kellel on tõsiseid kaebusi ja kes mõistavad, kust probleemid alguse saavad, on iga päevaga kasvamas. Vastaspoolel on aga kontroll käest libisemas. Nad on sunnitud oma agenda peale surumiseks aina rohkem varjudest välja tulema. Neile on meeldinud tegutseda salamisi, nii et ei ole teada, kus ja kelle käes tegelikult võim on, aga see pole lihtsalt enam võimalik. Ja see tekitab neis paanikat. Tõde on avalikuks saamas, ning varjatud teemasid arutatakse üha avalikumalt. Nad paanitsevad, sest nende väitel vohab üha enam “valeinformatsioon”, mis on lähemal vaatlusel hoopiski õige informatsioon.
Ma olin siis hilisteismeline või varatäiskasvanu, kui kommunistlik režiim lagunes. Siis toimus kõik samamoodi. Võimul olev partei hakkas järk-järgult kontrolli kaotama. Tsensuur hakkas seepeale ühe enam hoogu koguma. Linna pealt võis leida kleepse, kuhu oli kirjutatud, et kui sa kuuled midagi, siis koputa oma ligimese peale. Kleepsudel oli toodud telefoninumber, kuhu võis helistada, kui kuulsid midagi kahtlast või tuvastasid niiöelda “riigivastaseid isikuid”. Sellest polnud aga mingisugust kasu. Kõik kukkus lõpuks ikkagi kokku. Ma usun, et praegune süsteem on samuti lagunemas, mis on loomulikult väga hea. Peagi on küsimus aga selles, et millise süsteemiga me kokku variseva süsteemi asendame. Ühest küljest on see väga keeruline olukord, milles olla, aga teisest küljest väga põnev ja lootust andev ajastu, millel elame.
Minu arust võib globalistliku türannia ja kommunistliku režiimi vahel arvukalt paralleele tuua, aga esineb ka erinevusi. Näiteks on praegune režiim globaalne ja detsentraliseeritud. Nõukogude Liidu puhul oli võim Moskvas, aga praegusel süsteemil on palju eri harusid, millele nad globaalselt tähelepanu pööravad. Majanduslikust vaatepunktist keskendutakse 15-minuti tarkadele linnadele ja sellele, et kõigil oleks süsinikukvoot, on rahvatervisele keskenduvad poliitikad, surutakse peale identiteedipoliitikat. On nii palju erinevaid eesmärke, et mulle tundub, et nad on kõigele mõelnud. Nad teavad täpselt, mida nad tahavad ellu viia. Kas nad on aga mõelnud, et milline saab olema rahva reaktsioon? Eriti sellele, et kas ja kuidas nende plaanidele vastu hakatakse?
Nad võisid mõelda paljudele asjadele, aga esialgses valemis on toimunud väga palju muutusi. Nad on viimase kahesaja aasta jooksul, võib-olla isegi kauem, täiustanud meetodeid, millega ühiskondade üle kontroll haarata. Probleem seisneb aga selles, et nende meetodid ei toimi enam. Ma toon kaks näidet. Viimasel kolmel aastal oli neil kaks väga tähtsat projekti: koroonapandeemia ja sõda Ukrainas.
Koroonapandeemia pidi aitama kehtestada kogu ühiskonnas “uut normaalsust”. Me peaksime nende esialgse plaani järgi juba praegu nende kontrolli all väga piiratud elu elama ja saama iga kvartal või kord kuue kuu jooksul uue vaktsiinisüsti. See aga ei läinud nii, nagu nad plaanisid. Plaan oli elimineerida ka sularaha ja asendada see krediitkaartidega, sest paberraha võib ju viirust kanda. Prantsusmaal proovisid suured poeketid sularahast keelduda, aga inimesed reageerisid sellele väga tugevalt ja kogu plaan jäi katki. Argine elukorraldus on paljudes kohtades maailmas juba üsna sarnane pandeemiaeelsele ajale – ent see ei pidanud plaanide kohaselt sedasi minema.
Teine globalistide oluline projekt oli sõda Ukrainas. Kui sõda algas, siis külmutati võrdlemisi kiiresti Venemaa varad, demoniseeriti Venemaad ja Vene võime, mida on tehtud tegelikult sellest ajast saati, kui Vladimir Putin võimule asus. Me kuuleme pidevalt, kuidas tegu on provotseerimata agressiooniga ja kohutava rünnakuga iseseisva naaberrahva vastu. Venemaad on pidevalt süstemaatiliselt demoniseeritud. Ukrainat esitletakse aga kui pelka süütut ohvrit, mis võitleb üksnes demokraatia ja vabaduse nimel. Võiks arvata, et Läänes, kus sellist nägemust pidevalt korrutatakse ja inimestele sisendatakse, tuntakse kogu ühiskonnas täiesti üksmeelselt jälestust Venemaa vastu. Ent see ei ole sedasi läinud. Üks NATO heaks töötav isik kirjutas mulle mõned nädalad tagasi ja ütles, et NATO jälgib üsna aktiivselt avalikku arvamust NATO liikmesriikides. Ta ütles, et endistest Nõukogude Liidu riikidest ja Balkani riikidest kolm inimest neljast tunnevad kaasa hoopiski Venemaale. Hispaanias, Prantsusmaal ja Saksamaal on aga kaks inimest kolmest küsitletust Venemaa poolt. Mitteametlikud küsitlused Youtube’is ja Twitteris, millel on olnud väga suur hulk vastajaid, kinnitavad samuti selliseid numbreid. 70-80% inimestest vastab küsimusele „Kas te eelistate, et sõja võidab Putin või Zelenski“ vastupidiselt sellele, mida peavoolumeedia sooviks kuulda.
See on aga märk sellest, et nende rahva kontrollimise ja manipuleerimise meetodid ei toimi enam. On võimatu ennustada, kuidas see kõik ükskord lõppeb. Me elame täiesti teistsugusel ajastul, sest inimkonnal ei ole varem olnud internetti. Varasemalt pärines informatsioon allikatest, mida võimudel oli lihtne kontrollida. Nüüd on meil aga kohene ligipääs informatsioonile, ükskõik kus maailmas midagi toimub. 20 aastat tagasi poleks olnud võimalik korraldada sellist konverentsi nagu see, kus me hetkel viibime. Praegu toimub inimeste ärkamine. Aina rohkem inimesi seab toimuvat kahtluse alla. Aeg töötab hetkel inimkonna kasuks. Tehnoloogia on nii lühikese ajaga nii palju arenenud.
Sa puudutasid põgusalt majanduslikku külge, kui mainisid, et võimud soovivad raha täielikult digitaliseerida. Lisaks digitaalsetele isikutõenditele on palju erinevaid viise, kuidas nad plaanivad seda ellu viia. Keskpanga digiraha, digitaalne dollar ja digitaalne euro, on põhimõtteliselt nagu vautšer. Sul on ajavahemik, mille jooksul sa pead selle digitaalveksli ära kulutama, see võib aeguda. Keskpanga digivaluutade kehtestamise korral on inimestel võimude poolt lubatud koguda ainult kindel hulk vara ning osta ainult teatud kaupu või teenuseid. Kui elujõulised sinu arust keskpankade digirahad üldse oleksid? Minu arust meeldib Maailma Majandusfoorumile inimesi tasakesi soovitud suunas “nügida”, et nad ärkaksid ühel päeval üles ja avastaksid ootamatult, et istuvad digitaalses vanglas. Tundub aga, et viimastel aastatel on toimunud kiired arengud. Võimud püüavad oma nägemust oluliselt kiiremini ellu viia, kui on neile omane. Kas keskpanga digiraha saaks Sinu arvates toimida või jäädakse alati ka sularaha kasutama?
Keskpanga digiraha saab toimida, kui sa ehitad vastava infrastruktuuri ning see töötab siis veatult. See peaks olema reaalselt kasulik ja mugav, et inimesed tahaksid seda kasutada. Et inimesed eelistaksid seda millelegi muule. Kui see ei ole mugav ega kasulik, siis juhtub see, mis on ajaloo jooksul alati juhtunud. Inimesed leiavad tee mustale või hallile turule. Sellisel juhul on inimeste liikumist piiravad sertifikaadid äärmiselt olulised. See on midagi, mida nad üritasid pandeemia ajal vaikselt rakendada. Nagu varasemalt mainitud, kui piirangud on liiga ranged, siis inimesed leiavad alternatiivseid viise, et saada seda, mida nad vajavad. Et vältida seda, et inimesed leiaks alternatiivseid lahendusi, peab neil olema täiuslik kontroll kõige üle. Nad peavad teadma, kus sa käid ja kellega räägid. Kui su naaber varastab kanistri kütust ja müüb seda mustal turul inimestele, kes tahavad oma autoga sõita, kuigi nende limiit on täis, siis saavad nad sellest teada. Sellisel juhul saaksid võimud mustad turud kiirelt likvideerida. Aga sa võid ju oma telefoni koju jätta, et politseiriik ei saaks teada, kus sa käisid või kellega rääkisid. Selleks, et me oleksime alati nende silma all, peaksid nad sisestama tõepoolest need jälgimisvahendid inimestele naha alla. Teoorias on see ehk võimalik, aga minu arust on see liialt ambitsioonikas. Tõenäosus, et digitaalraha pealesurumine ja alternatiivturgude alla surumine inimeste kiibistamise läbi kunagi õnnestub, on minu hinnangul null.
Sa oled tuttav tehnoloogia arendamisega. Sa tead, et elujõulise, usaldusväärse, kasutajasõbraliku ja lihtsasti hooldatava tehnoloogia välja arendamine on äärmiselt keeruline. Omamaks üldse mingitki võimalust, peab olema väga kindel eesmärk. Kes arendab sulle tehnoloogia, millega omandada inimkonna üle taoline kontroll? Keegi ei tahaks sellega vabatahtlikult tegemist teha. Nad peaksid eksitama isegi neid, kes nende heaks töötavad. Kõige tõenäolisemalt oleks nende arendatav tehnoloogia nagu esimesed lennukid, mis võib-olla hetkeks õhku tõusevad ja siis vastu maad tükkideks kukuvad. Mina näen, et nende digitaalsete digirahade projekt lõppeb täpselt nii.
Ma olen nõus. Neil on nii palju samme, mis võivad ebaõnnestuda, ning kõik on nii tihedalt seotud, et kui midagi ebaõnnestub, ei ole võimalik edasi minna. Neil on olnud mitmeid ebaõnnestumisi. Koroona uued tüved ja ahvirõuged ei külvanud inimestes enam paanikat. Koroonatõenditest ei arenenud välja digitaalsed isikutõendid. Neil on võimalus kasutada tehisintelligentsi selle läbi surumiseks, levitades internetis valesisu, kus kasutatakse hääle- ja videomoondustehnoloogiaid. Inimestes on võimalik tekitada hirmu, et ühel hetkel võetakse nende nägu või hääl ja tekitatakse neile sellega suurt kahju – rikutakse abielu, rikutakse karjäär, tehakse mainekahju. Minu mõte seisneb selles, et niipea kui mõni tükk globalistliku tehnokraatliku düstoopia projektist läbi kukub – olgu selleks siis näiteks süsinikukvoodid või digirahad – ei saa nad oma nägemust enam ellu viia.
Ma olen nõus, et iga tükk on oluline. Lisaks sellele on globalistlikul eliidil väga konkreetne võimuhierarhia. Eesmärgid dikteeritakse käskudena kätte püramiidi tipust. Järgmisel tasandil asuvad ideoloogid, kes usuvad nendesse eesmärkidesse ja tahavad neid ellu viia. Mida allapoole võimuhierarhias liikuda, seda vähem oluliseks muutub ideoloogia ja seda olulisemaks muutub inimeste kompetents ideoloogia elluviimisel.
Ja nad põrkuvad kiiresti inimeste alusväärtuste vastu. Inimesed ei taha olla vangid. Inimesed ei taha olla julmad oma naabrite ja teiste kogukonna liikmete vastu. Mõned inimesed kindlasti tahavad, aga mitte enamik. Kommunistlik režiim lagunes, sest kuigi alguses oli kõik range kontrolli all, võimuvastased otsiti üles, õpetati ümber või vangistati või tehti midagi hullemat, aga see esialgne entusiasm rauges. Inimesed tahavad minna ja vaadata, kuidas nende laps mängib jalgpalli, nad tahavad veeta aega naabritega, korraldada lõkkeõhtuid sõpradele, elada oma elu ja seda nautida. Nad ei mõtle sellele, et võiks ellu viia neljanda tehnoloogilise revolutsiooni vastavalt Klaus Schwabi ja tema sõprade nõudmistele. Inimkond ei tööta nii.
Mida iganes Maailma Majandusfoorum on kirja pannud oma presentatsioonides ja dokumentides, võib tunduda küll teostatav aga seda üksnes termiitide koloonias ja mitte inimühiskonnas. Kuid nad kindlasti proovivad. Nad üritavad inimesi sundida ja nad ebaõnnestuvad. Me peaksime vähem keskenduma sellele, mida nad püüavad teha. Kui sa mõtled sellele, millist tulevikku nad inimkonnale tahavad, siis on võimalik tunda üksnes õõvastust. Kuid ma arvan, et me ei peaks sellele keskenduma. Me peaksime keskenduma hoopiski võimalusele luua parem tulevik. Ma olen elanud selles maatriksis juba 40 aastat nagu kana, kes on näinud ainult oma puuri ega oma ettekujutust, milline võiks olla elu väljaspool. See on hirmus ja tundub ületamatu, aga me peame haarama kontrolli oma elu üle. Usud sa Jumalat või mitte, siin me oleme, kuidagi see maailm tekkis ja see kuulub meile. Me peame julgema seda avastada ja ma usun, et me loome kõige positiivsema maailma, mis seni on eksisteerinud.
See on positiivne ja selle sõnumi pealt oleks hea lõpetada, aga ma küsin veel viimase küsimuse, kui tohib. Meile rõhutatakse väga palju aastat 2030. See ei ole enam sugugi kaugel. Me oleme näinud mitmeid ebaõnnestumisi nende poolel. Kas sa arvad, et aastal 2023 me omame asju ja oleme õnnelikud või neil on järgnevate aastate jooksul rohkem õnnestumisi kui ebaõnnestumisi. Kulus 50 aastat, et kommunistlik režiim laguneks, ma loodan, et selle süsteemi kukutamiseks ei pea kuluma nii palju aastaid.
Esiteks, Nõukogude Liidu ajal ei olnud internetti. Teiseks, kommunistliku autoritaarse režiimi taga olid samad inimesed, kes seisavad neljanda tööstusrevolutsiooni ja Suure Lähtestamise taga. Kui ma olin noor, siis ma arvasin, et tegu oli töölisliikumisega, mis kukutas oma rõhujad võimult, mis viis omakorda revolutsioonini. Tegelikult oli see hoolikalt planeeritud, rahastatud ja juhitud inimeste poolt, kes juhivad Wall Streeti ja Londoni finantskeskust nagu tänagi.
See rahvusvaheline panganduskartell toetas kommunistlikke režiime Ida-Euroopas ja Hiinas. Praegusel hetkel on just see kartell kõigi ebaõnnestumiste allikas ja ei ole kedagi, kes neid hädast välja aitaks. Ma arvan, et nad lootsid viimastel aastakümnetel, et Hiina saab olema nende uus pesa, nende uus globaalne politseinik, kelle abil maailmas võimu haarata. Hiina mängis nad aga üle ning nüüd ei ole kedagi, kes võiks Hiina asemele asuda. Ma usun, et nende jaoks on mäng läbi ja nad veel üksnes tõmblevad nii-öelda surmaagoonias.
Ma lõpetaks tsitaadiga, mida ma kindlasti moonutan, aga mõte oli umbes selline, et kui suur puu kukub, siis ta kukub valjult ja külvates hävingut. Aga seemned… kasvavad vaikides. Kasv on vaikne. Mida me kogeme oma igapäevaelus ja näeme televiisoris, on hüpnotiseerivalt vali suure puu kukkumine. Mida me aga ei märka, ega saa seetõttu hinnata, on need sajad miljonid headuse seemned, mis igal pool kasvavad. See väljendub inimestes, kes küsivad küsimusi maailmas toimuva kohta, kes arutavad neid teemasid omavahel, mõtlevad tulevikule. Need seemned kasvavad ja arenevad samal ajal, kui me siin vestleme. Ning neid tuleb iga päev juurde. Iga päev muutuvad need seemned julgemaks. Inimesed tulevad oma kookonist välja ja ma loodan, et meie lapsed ja lapselapsed avastavad, kui suurejooneliselt inimkond võiks ja peaks elama.
See on tõsi. Alex Krainer, ma tänan sind väga.
Aitäh mind kutsumast ja tervitused kõigile kuulajatele.
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!