fbpx
AudioMajandus & Raha

Euroopa Liit suudab aastaga vähendada sõltuvust Vene gaasist kolmandiku võrra

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Kuula artikli lõpus olevalt lingilt

Euroopa Liit suudaks teiste tarnijate ning muude energiaallikate abil vähendada oma sõltuvust Venemaa maagaasist aastaga enam kui kolmandiku võrra, ütles Rahvusvaheline Energiaagentuur (International Energy Agency – IEA) märtsis.

IEA avaldas „10-punktilise kava Euroopa Liidu sõltuvuse vähendamiseks Venemaa maagaasist”. Kava hõlmab muu hulgas Venemaa gaasitarnete asendamist muudest allikatest pärit gaasiga, seal hulgas Norra ja Aserbaidžaani torujuhtmeid pidi imporditava, aga ka veeldatud maagaasi tarbimise suurendamise abil.

Samuti näeb kava ette kohustuslike gaasivarude miinimummäära kehtestamist suurendamaks turu stabiilsust ning toetamaks gaasihoidlate varude ja nendele juurdepääsu koordineerimist piirkondlikul tasandil. Tuule- ja päikeseenergia suuremal võimsusel kasutuselevõtu kiirendamine on samuti osa IEA plaanist, nagu ka olemasolevate vähese süsinikuheitega energiaallikate nagu bio- ja tuumaenergia tootmise maksimeerimine.

IEA oli üks paljudest, kes süüdistas Euroopa energiakriisis Venemaad juba enne Ukraina sõja puhkemist.

IEA aruandes esitatud hinnangu kohaselt importis EL 2021. aastal Venemaalt 155 miljardit kuupmeetrit maagaasi, mis moodustas ligikaudu 45% EL-i gaasiimpordist

Venemaa maagaasi tarnete vähenenud maht näib olevat Euroopa gaasiturgu kunstlikult piiranud, ütles IEA tegevdirektor Fatih Birol jaanuaris, lisades, et energiasüsteemid seisavad silmitsi tõsise ohuga, kuna nad sõltuvad ühe peamise energiaallika osas liialt ühest tarnijast.

„Näeme Euroopa gaasiturgudel tugevalt „kunstlikke piiranguid”, mis näivad olevat tingitud Venemaa riiklikult kontrollitava gaasitarnija käitumisest,” kirjutas Birol jaanuaris.

IEA aruandes esitatud hinnangu kohaselt importis EL 2021. aastal Venemaalt 155 miljardit kuupmeetrit maagaasi, mis moodustas ligikaudu 45% EL-i gaasiimpordist ja ligi 40% kogu gaasitarbimisest.

„Kellelgi pole enam mingeid illusioone. Venemaa maagaasiressursside kasutamine majandusliku ja poliitilise relvana näitab, et Euroopa peab kiiresti tegutsema, et olla järgmisel talvel valmis seisma silmitsi märkimisväärse ebakindlusega seoses Venemaa gaasitarnetega,” ütles Birol märtsi algul.

Euroopa gaasiga varustatuse tagamine järgmiseks talveks ei tohiks olla probleem, väidavad analüütikud ja Euroopa Komisjon, kuid pikemas perspektiivis vajab EL nii ühtsust, regulatsioonide muutmist kui ka leidlikkust püüdlustes vähendada oma sõltuvust Vene maagaasist.

Kuula artiklit:

Allikas: https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/IEA-EU-Can-Cut-Russian-Gas-Dependence-By-One-Third-Within-A-Year.html  

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.