AudioMajandus & Raha

EL annab ettevõtetele Venemaalt gaasi ostmiseks rohelise tule

Audio leiad artikli lõpust

Euroopa Liit leevendas oma hoiakut Venemaalt pärit energia suhtes ning andis ettevõtetele loa jätkata sealt maagaasi ostmist, ilma et seda peetaks sanktsioonide rikkumiseks.

Euroopa Komisjon saatis 13. mail liikmesriikidele oma parandatud suunised, teatas Komisjoni pressiesindaja. Uuendatud suuniste kohaselt peaksid ettevõtted väljendama selgelt seisukohta, et nad loevad oma lepingulised kohustused täidetuks siis, kui nad on eurodes või dollarites tasu ära maksnud.

EL-i sanktsioonid „ei takista ettevõtjaid avamast pangakontot kindlaks määratud pangas gaasilises olekus maagaasi tarnimise lepingute alusel tasumisele kuuluvate maksete tegemiseks lepingus sätestatud valuutas,” teatas Komisjon.

„Ettevõtted peaksid tegema selge avalduse, et nad kavatsevad täita oma olemasolevatest lepingutest tulenevaid kohustusi ning peavad oma lepingulisi tasu maksmise kohustusi täidetuks pärast makse tegemist eurodes või dollarites vastavalt kehtivatele lepingutele.”

Komisjoni suunised ei takista ettevõtteid Vene Gazprombankis kontot avamast ning võimaldavad neil ka edaspidi osta Venemaa maagaasi kooskõlas EL-i kehtestatud sanktsioonidega Venemaa vastu pärast viimase sissetungi Ukrainasse. See ei puuduta aga Moskva nõuet riikidele avada teine konto rublades, mis on president Vladimir Putini dekreedi kohaselt vajalik gaasi eest maksete tegemiseks.

Euroopa ettevõtted tegutsevad selle nimel, et täita Venemaa nõudmisi ja säilitada ühtlasi gaasitarneid Euroopasse. Itaalia energiagigant Eni SpA avas äsja Gazprombankis nii rubla- kui eurokontod, et tal oleks võimalik käesoleval kuul teha õigeaegseid makseid ning vältida gaasitarnete katkemisega seotud riske, väidavad olukorraga kursis olevad inimesed.

Olen pettunud, et Euroopa Liidus ollakse nõus gaasi eest rublades maksma. Poola peab reeglitest kinni ega allu Putini väljapressimisele.

Mateusz Morawiecki, Poola peaminister

Ühe isiku sõnul ootas ettevõte enne tegutsema asumist EL-i suuniste ametlikku avaldamist.

Saksa energiahiid Uniper SE ning Austria OMV AG on samuti öelnud, et nad ootavad gaasitarnete jätkumist.

Saksamaa majandusminister Robert Habeck väljendas optimismi, et Saksamaa kommunaalettevõtted suudavad vaatamata sanktsioonidele ja Moskva uutele reeglitele teha ka edaspidi makseid Venemaa gaasi eest.

„Ettevõtted maksavad oma järgmised arved eurodes,” ütles Habeck ajakirjanikele ringkäigul Ida-Saksamaal asuvas Leuna rafineerimistehases. EL-i sanktsioonid lubaksid Venemaa pankadel siiski kanda seda raha sisemiselt „nn K-kontodele”, lisas ta, jättes täpsustamata, kas need on euro- või rublakontod. „See on kooskõlas sanktsioonidega nii minu kui ka Euroopa Komisjoni hinnangul,” ütles ta.

Komisjoni suunised ei takista ettevõtteid Vene Gazprombankis kontot avamast ning võimaldavad neil ka edaspidi Venemaa maagaasi osta.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kritiseeris EL-i oma rublamaksete suhtes võetud hoiaku leevendamise eest.

„Olen pettunud, et Euroopa Liidus ollakse nõus gaasi eest rublades maksma,” ütles ta. „Poola peab reeglitest kinni ega allu Putini väljapressimisele.”

Venemaa peatas gaasitarned Poolasse aprilli lõpus.

EL-i juhised ütlevad:

„Nõukogu määrus (EL) 833/2014 ja nõukogu määrus (EL) 269/2014 ei takista ettevõtjaid avamast pangakontot kindlaks määratud pangas gaasilises olekus maagaasi tarnimise lepingute alusel tasumisele kuuluvate maksete tegemiseks lepingus sätestatud valuutas tingimusel, et maksed tehakse selles valuutas tavalistel äritingimustel eeldusel, et sellised maksed selles valuutas vabastavad ettevõtja lõplikult nendest lepingutest tulenevatest maksekohustustest ilma edasiste nendepoolsete makseid puudutavate tegevusteta.

Sel eesmärgil peaksid need ettevõtted tegema selge avalduse, et nad kavatsevad täita oma olemasolevatest lepingutest tulenevaid kohustusi ning peavad oma lepingulisi tasu maksmise kohustusi täidetuks pärast makse tegemist eurodes või dollarites vastavalt kehtivatele lepingutele.”

Kuula artiklit

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.