Keskkond & Inimkond

Britid ei taha enam ökototalitarismi programmi omaks võtta

David Craig

Ühendkuningriigi valitsuse plaan sundida Suurbritanniat 2050. aastaks süsinikdioksiidi netonullheidet saavutama näib tänaseks igast otsast murenevat. Leidub vähe britte, kes oleks huvitatud kallite, piiratud sõiduulatusega elektrisõidukite ostmisest. Veelgi vähem leidub neid, kes soovivad oma odavad tõhusad gaasikatlad kallite ja halvasti toimivate soojuspumpade vastu vahetada.

Avamere tuulepargid olid Ühendkuningriigi valitsuse CO2-heite vähendamise kavade oluline osa, kuid ükski ettevõte ei teinud pakkumisi hiljutiste avamere tuuleparkide lepingute omale saamiseks. Muuhulgas paistab üha enam, et ÜK valitsejad ei suuda ära otsustada, millist tehnoloogiat Suurbritannia uue põlvkonna väikeste moodultuumareaktorite (SMR) jaoks valida. Seda vaatamata sellele, et Rolls Royce on juba loonud reaktori versiooni, mis võib toimida ka tuumaallveelaevade karmides tingimustes ning mida saaks kiiresti ja odavalt kohandada ka maismaal tsiviilotstarbel kasutamiseks.

Nüüd, kus Ühendkuningriigi valitsus on mõistnud, et Suurbritannia kui oletatava “taastuvenergia suurriigi” käigus hoidmiseks ei ole võimalik lihtsalt piisavalt “roheenergiat” toota, on tuldud välja järgmise “hiilgava” lahendusega: sundida britte tulevikus palju vähem elektrit kasutama.

Nüüd, kus Ühendkuningriigi valitsus on mõistnud, et Suurbritannia kui oletatava “taastuvenergia suurriigi” käigus hoidmiseks ei ole võimalik lihtsalt piisavalt “roheenergiat” toota, on tuldud välja järgmise “hiilgava” lahendusega: sundida britte tulevikus palju vähem elektrit kasutama.

Kirjutasin hiljuti ajalehele The Daily Sceptic artikli, milles selgitasin mõningaid murettekitavamaid aspekte ÜK uues energiaseaduses. Oma artiklis tsiteerisin mitmeid energiaseaduse lõike. Kuna need olid algselt vormistatud praktiliselt arusaamatus juriidilises keeles, pidasin vajalikuks kirjeldada kolme stsenaariumi, mis leiavad aset juhul, kui uus energiaseadus peaks Ühendkuningriigis jõustatama.

Esiteks vahetatakse välja kõik olemasolevad elektri- ja gaasiarvestid. ÜK elektri- ja gaasiarvestite registreeritud eluiga on sõltuvalt arvesti tüübist hetkel 10–25 aastat. Kui arvesti eluiga on möödunud, tuleb see paratamatult välja vahetada. Energiaseaduse kohaselt on elektriteenuse pakkuja esindajal tulevikus õigus siseneda teie koju, et asendada teie praegune arvesti nn “nutiarvestiga”. Kui keeldute teda sisse laskmast või proovite keelduda nutiarvesti paigaldamisest, võib ta seaduslikult naasta koos politseiga, sunniga siseneda teie koju ja kasutada nn “vajaliku jõudu”, et teid ohjata, kuni ta teie vanamoodsa arvesti eemaldab ja selle nutiarvestiga asendab. “Vajalik jõud” võib tähendada käeraudade kasutamist arvesti paigaldamise ajaks või isegi koduomaniku kinnipidamist kohaliku politseijaoskonna kongis, kuni tema arvestit vahetatakse.

Energiaseaduse kohaselt on elektriteenuse pakkuja esindajal tulevikus õigus siseneda teie koju, et asendada teie praegune arvesti nn “nutiarvestiga”.

Teiseks, mis juhtub siis, kui soovite oma kodu või muud kinnisvara üürida või müüa? Tundub tõenäoline, et kõikidel brittidel keelatakse tulevikus oma eluruume välja üürida või müüa, kui nende energiamärgise (EPC) tase ei ole vähemalt “C” või kõrgem. Praegu müüakse Suurbritannias veidi üle miljoni kodu aastas. Nendest müüdavatest kodudest vaid 41% -l on energiamärgise tase “C” või üle selle. See tähendab, et energiaseaduse tingimuste kohaselt tuleks enam kui 590 000 kodus aastas teha muudatusi, et parandada nende energiamärgise reitingut, enne kui neid on valitsuse poolt lubatud välja üürida või müüa. Antud muudatused võivad ulatuda akendele topeltklaaside paigaldamisest või pööningu- või seinaisolatsiooni lisamisest kuni kümnete tuhandete naelade kulutamiseni uue soojuspumba paigaldamiseks, mis hõlmab kõigi kodus olevate torude ja radiaatorite väljavahetamist ning võib vajada ka põrandate lahti võtmist põrandakütte paigaldamiseks.

Kõikidel brittidel keelatakse tulevikus oma eluruume välja üürida või müüa, kui nende energiamärgise (EPC) tase ei ole vähemalt “C” või kõrgem.

Kolmandaks on olemas nn “energiasäästuvõimaluste kavad” (ESOS), kus terminil “võimalus” on selgelt orwellilik varjund. Kuna üha rohkematel kodudel on nutiarvestid, saavad energiateenuse pakkujad tuvastada linnu, naabruskondi, tänavaid ja isegi üksikuid kodusid, mis kasutavad valitsuse “ekspertide” arvates liiga palju elektrit. Energiaseadusega kehtestatakse sedasi kavad, mis annaksid energiainspektoritele seadusliku õiguse siseneda igasse koju, kasutades vajadusel “vajalikku jõudu”, et hinnata kodu energiasäästu olukorda ja pakkuda välja viise, kuidas majaomanik saaks kinnisvara energiatõhusust parandada.

Kõigi kolme ülaltoodud stsenaariumi puhul oleks majaomaniku keeldumine valitsuse nõuete täitmisest kuritegu, mille eest karistatakse kuni 15 000 naela ulatuses trahviga ja kuni üheaastase vangistusega.

Asjaolu, et Ühendkuningriigi väidetavalt “konservatiivne” valitsus kasutaks oma parlamendienamust sedavõrd rõhuva ökototalitarismi juurutamiseks, on midagi, mida üksnes vähesed britid vaid hiljuti ette oleks suutnud kujutada.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Lorna Roberts/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.