Majandus & Raha

Bloomberg: USA sanktsioonipoliitika hävitab Saksamaa tööstusliku suurvõimuna

Philip Pilkington

Briti makroökonoomika spetsialist Philip Pilkington arutleb, kuidas USA Vene Föderatsiooni nõrgestamiseks välja töötatud sanktsioonipoliitika on tänaseks hävitamas hoopis Euroopa tööstust, eesotsas Saksamaaga. Pilkingtoni hinnangu kohaselt on Euroopa tööstuse hävitamine USA-le lühiajaliselt kasulik tänu Euroopa ettevõtetest konkurentide likvideerimisele maailmaturul, ent pikemas perspektiivis võib USA dominantsi ihalus lõppeda Euroopa triivimisega Washingtoni kontrolli alt.

Tänaseks on olukorra reaalsus kõigile kohale jõudnud… Pärast kuudepikkust eitamist on nüüdseks päris kindel, et Saksamaad ja kogu Euroopat ootab ees tööstuslik kollaps, mille aluspõhjuseks on odavate Vene maagaasitarnete kokku kuivamine. Märgid Euroopa tööstuse kärbumisest on nüüdseks ilmsed, nagu nähtub ka USA majandusuudiste portaali Bloomberg pealkirjast, mis deklareerib ühemõtteliselt: “Saksamaa kui tööstusliku suurriigi päevad on loetud”.

Märgid Euroopa tööstuse kärbumisest on nüüdseks ilmsed, nagu nähtub ka USA majandusuudiste portaali Bloomberg pealkirjast, mis deklareerib ühemõtteliselt: “Saksamaa kui tööstusliku suurriigi päevad on loetud”.

Kollapsi taustal on sakslased asunud otsima patuoinast. Saksamaa töösturite liidu juht Siegfried Russwurm lausus usutluses Financial Times’ile, et “Saksamaa kliimaneutraalsuse poliitika on dogmaatilisem kui üheski teises riigis”. Analoogsed jutupunktid on hakanud levima ka USA-s, mille parempoolsed kommentaatorid on leidnud auditooriumi ka Euroopas. Kuid suures pildis on tegemist perifeerse tähtsusega fenomeniga – ameeriklased on tänaseks muutunud väga osavaks, ekspluateerimaks kultuurisõja teemasid, mis maskeerivad USA tegelikku ükskõiksust Euroopa saatuse osas.

Alles hiljuti kinnitasid Ühendriikide esindajad Saksamaale ja Euroopale, et eurooplased hakkavad peagi saama Ameerikast veeldatud maagaasi (LNG), mis pidavat asendama Venemaalt pärineva odava torujuhtmegaasi. Kuigi veeldatud maagaasi pidi alguses müüdama 40% võrra kallimalt kui Venemaa torugaasi, kinnitati eurooplastele, et kulud hakkavad tulevikus langema, mida rohkem investeeringuid LNG infrastruktuuri üles ehitamiseks tehakse.

Ameeriklased on tänaseks muutunud väga osavaks, ekspluateerimaks kultuurisõja teemasid, mis maskeerivad USA tegelikku ükskõiksust Euroopa saatuse osas.

Ent tänaseks on selge, et USA-poolsed lubadused asendada odava Vene torujuhtmegaasi ära langemine (üha taskukohasemaks muutuva) LNG gaasiga olid algusest peale fantaasia. Raputamaks eurooplastele soola haava peale, peatas president Joe Biden jaanuari lõpus USA uued LNG ekspordiprojektid, et teha meelehead demokraatliku partei roheradikaalidest liikmetele. Kui sakslased uskusid tänini naiivselt, et välispoliitika prioriteedid ja toetus peamistele liitlastele on Ameerika poliitikute jaoks olulisem kui parteipoliitilised kemplused, siis karm õppetund Washingtoni prioriteetidest mõjub sakslastele külma dušina.

Kui Donald Trump presidendiks valitaks, muudaks ta kindlasti status quo`d oluliselt. Kuid selleks ajaks on (energeetika) projektid juba aasta jagu hiljaks jäänud. Ning sellest tulenevalt ei ole mingit võimalust, et isegi tohutud investeeringud suudaksid muuta veeldatud maagaasi konkurentsivõimelisemaks kui torugaasi. Veeldatud maagaasi tootmiseks tuleb esmalt läbida kulukas tööstuslik protsess, mille käigus gaas veeldatud olekusse surutakse, et seda LNG tankeritega ookeani taha transportida, ning see on möödapääsmatult oluliselt kallim menetlus kui gaasi lihtne pumpamine torujuhtme kaudu.

Ent tänaseks on selge, et USA-poolsed lubadused asendada odava Vene torujuhtmegaasi ära langemine (üha taskukohasemaks muutuva) LNG gaasiga olid algusest peale fantaasia.

Ühelgi Lääne valitsusel Londonist Berliinini ei ole tänaseks enam tõsist plaani, kuidas Euroopa majandus taas jalule aidata. Meediaväljaanded on hakanud viimaks seda sünget reaalsust üha enam tunnistama, sest selle eitamine on muutunud võimatuks.

Kõige selle peale kehitavad ameeriklased üksnes õlgu, olles rahulolevad teadmises, et Euroopa ettevõtete poolt varemalt pakutud konkurents on seeläbi maailmaturgudelt likvideeritud. Kuid oma kõige usaldusväärsema liitlase – ja peamise kaubanduspartneri – majanduse kokkuvarisemise jälgimine ookeani tagant ei ole pelgalt küüniline makjavellistlik vangerdus: see on sulaselge rumalus…

Ameerika juhid räägivad alatasa uue majandusbloki loomisest, mis hõlmaks üksnes “demokraatlikke” riike, ignoreerides sealjuures tuimalt Euroopa hääbumist. Ent oma lühinägelikkuses paljastavad nad sedasi ilmse tõe, mis on tänase seisuga mõistetamatu üksnes ideoloogiliselt kõige nürimeelsematele jüngritele… ning see tõde seisneb selles, et ka Ameerikal puudub pikaajaline strateegia.

Ühelgi Lääne valitsusel Londonist Berliinini ei ole tänaseks enam tõsist plaani, kuidas Euroopa majandus taas jalule aidata. Meediaväljaanded on hakanud viimaks seda sünget reaalsust üha enam tunnistama, sest selle eitamine on muutunud võimatuks.

Ühendriikide hoolimatus oma peamise liitlase suhtes toob tõenäoliselt lähiaastatel kaasa tektoonilised poliitilised nihked kogu kontinendil. On tõenäoline, et Euroopa eemaldub ajapikku Ameerika mõjust ja hakkab oma suhteid teiste riikidega pragmaatilistel alustel üles ehitama. See on oluliseks dilemmaks ka Suurbritanniale, mille suhted Ühendriikidega on märksa läbipõimunumad kui kontinentaaleuroopa riikidel. See on dilemma, mis nõuab Briti valitsuselt varem või hiljem vastuseid riigi strateegilise kursi osas.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.