Site icon Makroskoop

Ameerika tavaelanikkond vaesub rekordkiirusel

Foto: TLF Images/Shutterstock.com

Michael Snyder

Kuigi jõukate ameeriklaste käsi käib praegu endiselt hästi, ei näi nad mõistvat, et suur osa kaasmaalasi elab tänaseks sügavas masenduses. 59 protsendi ameeriklaste hinnangul läbib USA hetkel majanduslangust ja nende arvamus tugineb isiklikele majanduslikele raskustele. Sõna otseses mõttes peaaegu kõik on 2024. aastal oluliselt kallimaks muutunud, iga päevaga teatatakse üha uutest suurtest koondamistest ja tuhanded ettevõtted lähevad pankrotti. Sellist majanduslike kannatuste tsunamit, mis hetkel on võimust võtnud, pole Ameerika Ühendriigid ammu näinud.

Juhul kui teil on hea õnn elada jõukas piirkonnas, siis võite imestada, millest see furoor põhjustatud on. Kui teil ja teistel teie ümber läheb endiselt hästi, võib elu jätkuvalt üsna hea paista. Kuid tõde on see, et USA-s on tänaseks suuri territooriume, mis on langenud sedavõrd sügvasse depressiooni, et sobida hästi mõne postapokalüptilise õudusfilmi võttepaigaks.

59 protsendi ameeriklaste hinnangul läbib USA hetkel majanduslangust ja nende arvamus tugineb isiklikele majanduslikele raskustele.

Tekkinud on loendamatult kogukondi, mida vaesus, narkootikumid, kodutus, vägivald ja vargused vaevavad sellisel määral, et tundub, et olukorda ei olegi enam võimalik muuta. Mees nimega Drew Binsky (kodanikunimega Drew Goldberg) külastas hiljuti Lääne-Virginia üht vaeseimat piirkonda ja avastas, et enamik inimesi elab Ameerika südamaal sügavas vaesuses:

“Enamik [elanikest] elab allpool vaesuspiiri ja inimeste oodatav eluiga on riigi keskmisest tunduvalt madalam. Paljud pered sõltuvad valitsuse abist, et pelgalt toime tulla, ja nende juurdepääs tervishoiuteenustele on langenud minimaalsele tasemele.”

Tänapäeval sõltuvad juba kümned miljonid ameeriklased suurel määral sotsiaaltoetuse tšekkidest. Piirkondades, kus enamik inimesi on kaotanud lootuse kunagi enam paremat elu leida, valitseb sageli narkosõltuvus, mida kirjeldab ka Binsky:

“„Metamfetamiini ja fentanüüli sõltuvused vohavad“ selles osariigis, samal ajal kui paljud inimesed „elavad tänaseks ülejäänud Ameerikast nii isoleeritult, et neil on tekkinud oma dialekt.”

Paljud inimesed elavad tänaseks ülejäänud Ameerikast nii isoleeritult, et neil on tekkinud oma dialekt.

Sisulooja alustab oma teekonda Bluefieldis ja läbi kunagise jõuka tootmislinna rännates on tal tunne, nagu oleks ta astunud „unustatud maailma“: „Tühjad tänavad ja suletud kauplused laiuvad nii kaugele, kui silm ulatub. See näeb välja, nagu elu oleks lihtsalt peatunud.”

Just sellise olustiku poole on kogu USA hetkel teel. Kirjutasin hiljuti „jaekaubanduse apokalüpsisest“, mis levib kiiresti üle kogu Ameerika. Tuhanded ja tuhanded kauplused on sulgemas ja enamik neist tühjaks jäänud ruumidest ei täitu niipea uute poodidega. Vähemasti on need mugavad kohad, kuhu narkomaanid saavad koguneda:

“Üks naine poes lausub kaamerameeskonnale: „Me oleme või olime Ameerika Ühendriikide vaeseim maakond. Umbes 30 protsenti meie kogukonnast on narkomaanid … üle 30 protsendi!”

Samad olud on dubleeritud üha kasvavas osas Ameerika maapiirkondadest. Kahjuks langeb meie maakogukondade elatustase jätkuvalt, sest elukallidus tõuseb lakkamatult:

“Külmutatud mittekarboniseeritud mahlade ja jookide hind on alates juulist 2023 tõusnud 19,2 protsenti – kõrgeim hinnatõus kõigist toidukaupadest. Munad on kallinenud 19,1 protsenti ja vorstid 9,7 protsenti.
Viimase aasta jooksul on märgatavalt kallinenud ka peekon, veisepraad, seakotletid ja või. Muudest kaupadest peale toiduainete on viimase aasta suurim hinnatõus tabanud autokindlustust, mis on kallinenud 18,6 protsenti.”


Oleme juba jõudnud olukorda, kus suur osa Ühendriikide elanikkonnast ei saa endale lubada isegi põhivajaduste katmist. Olin šokeeritud, kui sain teada, et 39 protsenti ameeriklastest on täna sunnitud jätma vahele söögikordi, et neil oleks piisavalt raha eluasemekulude katmiseks:

“39% ameeriklastest on enda sõnul jätnud toidukordi vahele, et katta eluasemekulusid, selgub kinnisvarafirma Clever Real Estate uuringust. Nn millennium`i põlvkonna seas tõusis antud näitaja 44%-ni, samas kui nn beebibuumerite generatsioonist tunnistas sellist kitsikust 20%.”

39 protsenti ameeriklastest on täna sunnitud jätma vahele söögikordi, et neil oleks piisavalt raha eluasemekulude katmiseks.

kinnisvarafirma Clever Real Estate uuring

Pole ime, et nii paljud valijad on majanduse praeguse seisu tõttu riigis sügavalt pettunud. Selline on Ameerika ühendriikide seis praegu ja tulevikuväljavaated ei anna põhjust optimismiks. Näib, et tööturul hakkavad toimuma vägagi murettekitavad muutused, kuna ettevõtted koondavad nüüd juba massiliselt töötajaid:

“Väikeettevõtetel, mis pakuvad tööd peaaegu pooltele kõigist ameeriklastest, on oluliselt vähem töötajaid kui eelmisel aastal. Viimase aasta jooksul vähenes alla 50 töötajaga ettevõtete palgal olevate inimeste hulk peaaegu 100 000 võrra, samas kui keskmise suurusega ehk kuni 500 töötajaga ettevõtete puhul jäi töökohtade arv samaks.

Suurettevõtete palgal olijate hulk tõusis veidi, kuid seegi trend võib hiljutisi koondamisteateid arvestades olla muutumas. Näiteks Chrysler koondas 2500, Cisco 4000, Dell 12 000 ja Intel 15 000 töötajat. Paramount ja Axios vähendasid mõlemad oma töötajate hulka 10% kuni 15%.”

20 aastat tagasi olid enamik Ameerika peresid selgelt jõukal järjel, samas kui tänaseks on valdav osa Ameerika peresid selgelt hädas. Muutused on toimunud piisavalt sujuvalt, et suurem osa inimesi isegi ei ole adunud, mis toimub. Lõhe Ameerika jõukate ja tavaliste inimeste vahel on sügavam kui kunagi varem ning USA suurlinnad on täitunud miljonite meeleheitel inimestega.

20 aastat tagasi olid enamik Ameerika peresid selgelt jõukal järjel, samas kui tänaseks on valdav osa Ameerika peresid selgelt hädas.

See lugu ei saa lõppeda hästi, kuid enamik teist teadis seda kõike juba niigi. Kui inimesed tunnevad, et neil ei ole enam midagi kaotada, siis ei ole vaja kuigi palju, et tõugata neid meeleheitlikele tegudele. On väga tõenäoline, et järgnevad kuud viivad Ameerikas kogunenud meeleheite kulminatsioonipunktini.

Salvestust Binsky rännakust läbi USA vaeseima piirkonna saate vaadata siin.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: TLF Images/Shutterstock.com

SEOTUD LOOD:




Jaga sõpradega:
Exit mobile version