fbpx
AudioÜhiskond & Kultuur

Kuidas Ränioru IT-eliit poliitkorrektsusele mõistuse kaotas

Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus

Silicon Valley oli varasemalt paik, mis oli täis novaatorlikkust, dünaamilisust ja ambitsioone – koht, kus töökad inimesed olid teretulnud, et luua innovatsioonimekas tulevikutooteid ja kasvada sedasi maailma mastaabis kellekski oluliseks. Ent need ajad on nüüd paraku möödanikuks saanud.

Tulevikku vaatavad insenerid, kes Räniorus varasemalt tegutsesid, on ajapikku asendunud uut tüüpi eliidiga, mis koosneb nüüd peamiselt rahastajatest, meediainimestest ja vabaühenduste tehnokraatlikest bürokraatidest. Tehnoloogiavaldkonna uued liidrid on üha rohkem innustunud moraali lugemisest ja virgumise ideoloogia (wokeism) viimisest massidesse kui asjade ehitamisest ja valmistamisest. Uus Räniorg on maailm, mis on ehitatud üles odavale krediidile ja Demokraatliku Partei ideoloogiale, nagu seda näitas ilmekalt ka hiljuti aset leidnud Silicon Valley panga päästmine maksumaksja rahadega. Ränioru ideologiseeritud tehnokraatide maailm on üha enam eraldunud ülejäänud Ameerikast ning elab iseenda genereeritud ja propageeritud fantaasiamaailmas.

Tulevikku vaatavad insenerid, kes Räniorus varasemalt tegutsesid, on ajapikku asendunud uut tüüpi eliidiga, mis koosneb nüüd peamiselt rahastajatest, meediainimestest ja vabaühenduste tehnokraatlikest bürokraatidest.

Mis siis Silicon Valley’ga ikkagi juhtus? Kuidas kaotas IT-eliit kontakti reaalsusega? Ja mida see kõik USA poliitika jaoks tähendab? Nendele ja muule küsimusele vastamiseks ühines Joel Kotkin – portaali „Spiked“ kolumnist ja raamatu „The Coming of Neo-Feudalism“ („Neofeodalismi tulek“) autor – Brendan O’Neilliga tema taskuhäälingu saates „The Brendan O’Neill Show“. Järgnevas artiklis on toodud mõned keskse tähtsusega nopped aset leidnud vestlusest…

Brendan O’Neill: Tundub, et Suurte IT konglomeraatide ehk Big Tech eliidi ja kõigi teiste ühiskonnaliikmete vahele on viimastel aastatel tohutu lõhe tekkinud. Miks on Silicon Valley tänaseks päevaks sedavõrd reaalsusest eemaldunud?

Joel Kotkin: Eeskätt on aset leidnud paar asja. Esiteks, ilmselgelt rajasid Silicon Valley algselt insenerid. Kuid tarkvarainsenerid on tänaseks suuresti asendunud inimestega, kes keskenduvad üha enam rahandusele ja meediale. Tänapäeval esineb Silicon Valley’s palju rohkem “uut aadlit” kui selle kogukonna rajamise algusaegadel. Tänapäeval on suurem rõhk formaalsetel kvalifikatsioonidel ja informaalsetel tutvustel. Mäletan, et reisisin kunagi Hiinasse koos hulga Hiina päritolu ameeriklastest juhtidega Silicon Valleyst, kes olid kõik jõudnud haljamale oksale puhtalt läbi raske töö. Nad olid käinud koolis sellistes kohtades nagu Lõuna-Dakota ning nad ehitasid ja valmistasid oma süsteeme nullist ise. Inimesed, kes nüüd tehnoloogiavaldkonda juhivad, ei alustanud ränikiipide kujundajatena ega juhtinud kunagi tehaseid. Nad jõudsid Räniorgu oma ärijuhtimise magistrikraadidega ja nad elavad universumis, kus tulevikku vaatamine piirdub järgmise päevaga ja kus kogu nende töö seisneb pelgalt sümbolitega manipuleerimises.  Just sellised inimesed juhivad täna Silicon Valley’t.

Tänapäeva Ränioru ettevõtetel puudub kontakt inimestega, kes moodustavad suurema osa elanikkonnast.

joel kotkin

Samuti on nad omaks võtnud mitmeid hoiakuid, mis ei ole enam orienteeritud väärtuse loomisele. Kui rääkida pankrotistunud Silicon Valley pangast, siis suur osa selle prioriteetidest oli suunatud transseksuaalide toetamisele, geide õiguste propageerimisele, naiste õiguste eest agiteerimisele, keskkonna kaitsmisele keskenduvate ettevõtete toetamisele ja muule sellisele – pank huvitus rohkem moraali lugemisest kui raha teenimisest.

Teine oluline asi on see, et Silicon Valley vanad tööstusettevõtted, nagu Hewlett-Packard, olid oma töötajate tähtsusest väga teadlikud. Ärijuhtimise teemasid käsitlev autor Tom Peters kirjutas sellest põhjalikult. Juhid sõltusid inimestest tehases ja lihttöölised olid olulised. Aga kui tegu on sotsiaalmeedia-ettevõttega, siis pole ka lihttöölisi. Lihttöölisi palgatakse võib-olla toitlustamiseks, kuid see on ka kõik. Ei ole suurt hulka keskkoolilõpetajaid, kes võiksid olla väga head ühes konkreetses asjas – selliseid inimesi ei vajata enam. Seega puudub tänapäeva Ränioru ettevõtetel kontakt inimestega, kes moodustavad suurema osa elanikkonnast. 20. sajandi alguse ärimagnaadid nagu Andrew Carnegie või Henry Ford, nii halvad kui nad ka olid, pidid vähemalt liinitööd tegevate inimeste peale mõtlema, sest nemad olid need, kes valmistasid nende ettevõtte tooteid.

Üle 70 protsendi Silicon Valley tehnoloogiavaldkonna töötajatest pole tänapäeval isegi Ameerika kodanikud.

joel kotkin

Tänapäeval elavad Räniorule IT tooteid valmistavad inimesed kas Bangalores või on H-1B viisa (ehk tööviisa spetsiifiliste oskustega inimeste tööle võtmiseks USA-s) omanikud. Üle 70 protsendi Silicon Valley tehnoloogiavaldkonna töötajatest pole tänapäeval isegi Ameerika kodanikud. Varem see nii ei olnud. Sisserändajaid oli tõepoolest alati ja neil oli ka algusaegadel Silicon Valley’s suur roll, aga see ei olnud nii nagu tänapäeval.

Tehnoloogia-eliidil puudub tänapäeval sisuliselt side oma asukohariigiga. See seletab ka asjaolu, miks paljud suurimad Hiina toetajad on Silicon Valley ettevõtted. Apple on tänaseks juba sõlminud lepingu, et jagada arvutitehnoloogiat Hiinaga ja alustada mõningate kiipide ostmist Hiinast. Kui loete Apple’i ja teiste tehnoloogiaettevõtete tegelaste mõtteavaldusi, siis nad võivad küll olla seisukohal, et Silicon Valley’s on toredam elada kui Hiinas, kuid ma arvan, et nad ei näe siin pikemas perspektiivis tulevikku. Nad ei tunne sidet valdava osa Ameerika põliskultuuriga. See on paljude asjade juurpõhjuseks.

Vaatamata Ameerika paljudele probleemidele on ideaal Ameerika unelemast ameeriklaste jaoks endiselt keskse tähtsusega. See on idee, et kes iganes võib tulla mittemillestki ja saada ometi kellekski ning ehitada endale hea elu ja omada maja. Kuid Silicon Valley ei kanna endas enam seda ideed.

joel kotkin

Vaatamata Ameerika paljudele probleemidele on ideaal Ameerika unelemast ameeriklaste jaoks endiselt keskse tähtsusega. See on idee, et kes iganes võib tulla mittemillestki ja saada ometi kellekski ning ehitada endale hea elu ja omada maja. Kuid Silicon Valley ei kanna endas enam seda ideed.  Mis veelgi hullem, Ränioru IT-eliit toetab täna juba täiesti antimeritokraatlikku poliitikat, mis muudab võimatuks madalamatest klassidest pärit inimestel üldse kunagi ülespoole liikuda. Ränioru tehnokraatlik eliit seega mitte üksnes ei ole loobunud oma lihttöölistele elus edenemise võimaluste pakkumisest, vaid see viib ellu poliitikat, mille eesmärgiks on pidurdada inimeste võimalust materiaalselt paremale järjele jõuda. Seda õigustatakse kord vajadusega säästa planeeti inimeste heaolu arvelt (märkus: samas kui Ränioru miljardärid ise elavad ultra-kõrge materiaalse tarbimise tasemega elu), kord vajadusega maksimeerida ettevõtte kasumeid. Karm reaalsus on see, et Räniorg on saanud Läänemaailma keskklassi hävitamise programmi keskse tähtsusega instrumendiks.

Karm reaalsus on see, et Räniorg on saanud Läänemaailma keskklassi hävitamise programmi keskse tähtsusega instrumendiks.

joel kotkin

Kui Taiwanis üles kasvav noor inimene näeb, et keegi läks Silicon Valley’sse ja sai miljardäriks, siis soovib ta seda järele teha. Kuid tänapäeval on tõenäolisem, et see sama Taiwani inimene suundub hoopiski Phoenixi, Dallasesse või Houstoni, sest seal saavad nad tõepoolest elada elu, mida nad tahavad. Silicon Valley eliit võib väita, et Aasia inimesed ei pane Ränioru ülerahvastatud tingimusi pahaks – aga kui neile meeldiks ülerahvastatud keskkond, oleksid nad võinud koju jääda. Orange’i maakond Californias, kus ma elan, on palju suurema Aasia kogukonnaga kui Los Angeles. Mis te arvate, kus hiinlased siin elavad? Nad elavad sellistes avarates äärelinna piirkondades nagu Irvine ja Fountain Valley. Nad elavad 1950. ja 1960. aastatel ehitatud äärelinna majades, mis on kõik ühesugused; mõnikord lõhutakse need aga maha ja ehitatakse veel suuremad. See on see elukvaliteet, mille poole inimesed püüdlevad. Kuid Silicon Valley käib kõigi, välja arvatud mõne inimese, püüdlustele vastupidist rada. Ja siis infotööstushiidude eliit imestab, miks nii vasak- kui ka parempoolsete vaadetega inimesed ühtäkki nende vastu meelestatud on.

O’Neill: Kust võiks teie arvates tulla suurte IT-hiidude jaoks suurim tagasilöök? Kas see võib tulla demokraatidelt, kui arvestada seda, kui palju on neil ühiseid väärtusi tehnoloogia oligarhidega?

Kotkin: Silicon Valley järgmine heitlus saab olema poliitiline. President Biden ja paljud demokraadid peavad vaatama näkku tõsiasjale, et Silicon Valley on rahva seas väga ebapopulaarne. Inimestel on meeles, kuidas USA valitsus päästis Silicon Valley panga väidetavalt seetõttu, et sellega olid seotud kõik need olulised ettevõtted. Kas USA valitsus oleks toiminud samamoodi nagu Silicon Valley panga puhul näiteks kuskil Oklahomas asuva keskmise suurusega panga puhul, mille klientideks ei ole IT sektori firmad, vaid nafta-, põllumajandus- ning muud reaaltööstusega seotud kohalikud ettevõtted? Kas need polegi siis olulised? Kas neid ei peaks ühise huvi nimel kaitsma? Kõik näevad, et demokraadid eelistavad siinjuhul oma ideoloogilisi rindekaalasi.

Kas USA valitsus oleks toiminud samamoodi nagu Silicon Valley panga puhul näiteks kuskil Oklahomas asuva keskmise suurusega panga puhul, mille klientideks ei ole IT sektori firmad, vaid nafta-, põllumajandus- ning muud reaaltööstusega seotud kohalikud ettevõtted?

joel kotkin

Samal ajal otsustas Ränioru eliit oma uskumatus ülbuses saada Demokraatliku Partei peamiseks rahastajaks ja edendada innukalt igat “progressiivset” agendat. Ja siis nad imestavad, miks vabariiklased, kes vesistavad alati suud kõigi järele, kellel raha on, väidavad, et neil pole Big Techi toetamisest midagi võita.

Kui ma olen konservatiiv, pole mul Metast, Google’ist, Apple’ist, Microsoftist ega Amazonist sooja ega külma. Ma olen kas nende vaenlane, ja nad üritavad mind tsensuuriga maha suruda või nad ei taha teha vähimatki, mis aitaks minu valijaid.

Sellest tulenevalt on Ränioru tehnoloogiahiidudele suurimaks ohuks, kui parempoolsed ja vasakpoolsed populistid, kes on IT konglomeraatide poolt kas kultuuriliselt tsenseeritud või majanduslikult rõhutud, jõud ühendama peaksid. See oleks päev, mil Ränioru tehnoloogiahiiud oleksid tõelises hädas.

Allikas

Esifoto: Iv-olga/Shutterstock.com

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.