fbpx
Majandus & Raha

India soovib Vene kaupade eest oma valuutas maksta – Moskva tahab Hiina jüaane 

Mitmeid kuid kestnud läbirääkimised, millega India üritas veenda Venemaad, finantseerimaks importi Venemaalt ruupiates, luhtusid mai alguses.  

Vastava informatsiooni vahendas Reutersi uudisteagentuur, mis tugines kahele anonüümseks jäänud India valitsusametnikule.  

Tegemist on suure löögiga Inda poole importijatele, kes hellitasid pikalt lootust maksta Vene nafta ja kivisöe eest kohalikus valuutas, mis minimeeriks (valuutade konverteerimise kulude ära langemisega) oluliselt tehingute kulusid.  

Moskva ei ole India valuuta hoidmisest huvitatud, kuna kahe suurriigi vahelises kaubanduses on Venemaal suur kaubandusülejääk ning Indial ei ole Venemaale hetkel ligilähedaseltki piisavalt palju hüviseid selle energiakandjate eest vastu müüa, mis kataks riigi 40 miljardi dollari suuruse kaubandusdefitsiidi Venemaaga. Sellest tulenevalt ei soovi Moskva võtta endale riski kuhjata kokku sadade miljardite eurode/dollarite väärtuses India rahvusvaluutat.  

Indial ei ole Venemaale hetkel ligilähedaseltki piisavalt palju hüviseid selle energiakandjate eest vastu müüa, mis kataks riigi 40 miljardi dollari suuruse kaubandusdefitsiidi Venemaaga. Sellest tulenevalt ei soovi Moskva võtta endale riski kuhjata kokku sadade miljardite eurode/dollarite väärtuses India rahvusvaluutat.

Hetkeseisuga on mõlema poole valitsused ja keskpangad hoidunud läbirääkimiste ummikusse jooksmist avalikult kommenteerimast.  

Ultimatiivselt ei ole India positsioon läbirääkimistel tugev, kuna vaatamata riigi kiirele SKT kasvule moodustab India eksport endiselt vaid 2% maailma ekspordi kogumahust.  

India asus Vene-India kaubavahetuse ruupiatepõhiseks viimise võimalust otsima niipea, kui Venemaad tabasid Lääne sanktsioonid pärast Vene-Ukraina sõja algust veebruaris 2022. Vaatamata New Delhi pingutustele ei ole neid saatnud edu ning riikidevaheline kaubavahetus on jätkuvalt nomineeritud valdavalt USA dollaris, kuigi pooled on asunud astuma samme selle üleviimiseks teistele vääringutele, näiteks Araabia Ühendemiraatide dirhemile. Hetkeseisuga ei ole teadaolevalt toimunud ühtegi Vene-India vahelist kaubatehingut, mis oleks arveldatud India ruupias. Moskva poolt eelistatud vahevaluutaks on hoopiski Hiina jüaan, mis on hetkel maailma kaubandusvaluutade seas tõusuteel.  

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar…  

Pärast 2022 veebruari Ukraina-invasiooni algust on Vene-India kaubavahetus kasvanud umbes 500% võrra, 10 miljardi dollari pealt 51 miljardi dollarini. Märkimisväärne osa India ja Venemaa vahelisest erakordsest kaubavahetuse kasvust on aga sisuliselt India nafta arbitraaž, mis võimaldab riigil toimida vahemehena Vene nafta ning selle Euroopa ostjate vahel läbi mehhanismi, kus riik ostab Vene musta kulda, mis segatakse teistest riikidest pärit naftaga ning müüakse edasi Euroopa riikidesse, mis on ametlikult Vene naftatööstust boikoteerimas.  

Märkimisväärne osa India ja Venemaa vahelisest erakordsest kaubavahetuse kasvust on aga sisuliselt India nafta arbitraaž, mis võimaldab riigil toimida vahemehena Vene nafta ning selle Euroopa ostjate vahel läbi mehhanismi, kus riik ostab Vene musta kulda, mis segatakse teistest riikidest pärit naftaga ning müüakse edasi Euroopa riikidesse, mis on ametlikult Vene naftatööstust boikoteerimas.

Adrian bachmann

Tegemist on korraldusega, mis on seni rahuldanud kõiki osapooli. Euroopa on saanud oma naftavajaduse kaetud, etendades Washingtoni ees maksimaalse rangusega Vene vastaste sanktsioonide kehtestamist, Venemaa on saanud (tõsi, olulise lisakulu eest) naftaeksporti Euroopasse jätkata ning India on kasseerinud JOKK skeemist korraliku lisatulu.  

Juhul kui India oleks saanud Venemaalt aktsepti osta viimase energiakandjaid oma valuuta eest olukorras, kus Venemaal pole Indialt 80% ruupiate eest midagi vastu osta, oleks tekkinud situatsioon, kus New Delhi oleks saanud Vene naftat suuresti tasuta.  

Kuigi mõte maksta Vene nafta eest tulevikus Hiina valuutas on New Delhi poolt vaadatuna mõneti alandav, on see ometi eelistatud olemasoleva mehhanismi töökorras hoidmiseks, selmet riskida Moskva kitsikuse ära kasutamisega liiga kaugele minnes kõigest ilma jääda. Seda eriti olukorras, kus Vene energiakandjad, põllumajandussaadused ning sõjatehnoloogiline koostöö on India jaoks 21. sajandil järgmise tasandi majandusliku, poliitilise ning sõjalise kapatsiteedini jõudmise seisukohalt võtmetähtsusega.    

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.