fbpx
Maailmavõim & GeopoliitikaSuur lugu

Anarho-kapitalist Doug Casey: Sotsiopaatiliste kalduvustega eliit juhib ideologiseeritud masse huku poole

Kas varisõda Ukrainas laieneb  NATO ja Venemaa vaheliseks sõjaks?

Keeruline öelda…  Meil on (poliitilise eliidi näol) tegemist sisuliselt psühholoogiliselt ebanormaalsete isiksustega –  nartsissistide ja hulludega. Mida nad korda saata võivad? Mis sellest sõjast saab?

Ma olen nüüdseks loobunud pehmeima võimaliku stsenaariumi ette kujutamisest, kuna Putin lasi selle võimaluse käest. Ta oleks pidanud selleks Donbassi rünnanud Ukraina armee hävitama, andma neile kiire õppetunni ja siis kähku Venemaale tagasi minema. See oleks olnud parim võimalik asjade kulg.

Nüüdseks on sõda juba nii pikalt veninud, ning me ei tea, mis seal tegelikult toimub. Kõik, mida me Ukrainas aset leidva kohta teame, on sisuliselt Lääne propaganda, mis on totaalselt ebausaldusväärne. Vene propagandat on meil keelatud kuulata, aga see ei oleks ilmselt parem. Seega pole meil tegelikult adekvaatset pilti sellest, mis seal toimub.  

Ma ei näe sellele olukorrale head lõpplahendust, sest parim stsenaarium on hetkel see, et see üldse millalgi lõpeb, misjärel kujuneb välja tõeline raudne eesriie Venemaa ja tema satelliitide ning USA ja tema satelliitide vahel.

Samal ajal on Lääne majandus täieliku, tõsise kokkukukkumise äärel ning peagi hakatakse otsima kedagi, keda süüdistada, kes Lääne majanduse kokkuvarisemise on põhjustanud. Võis siis süüdistatakse taas kord Venemaad – ma ei tea.

Kõik, mida me Ukrainas aset leidva kohta teame, on sisuliselt Lääne propaganda, mis on totaalselt ebausaldusväärne. Vene propagandat on meil keelatud kuulata, aga see ei oleks ilmselt parem. Seega pole meil tegelikult adekvaatset pilti sellest, mis seal toimub.  

De-eskaleerumiseks ei paista olevat ruumi jäetud. On raske isegi ette kujutada, kuidas selleni oleks võimalik jõuda, kui inimesed nõuavad, et Putin kui kurjategija oleks vaja võimult kõrvaldada.

Jah, ja see on tegelikult hullumeelne, sest mis siis, kui Putin hakkaks täpselt sama rääkima Joe Bideni kohta, väites, et USA president on sõjakurjategija, kes tuleb vastutusele võtta ning välja vahetada? Järgmine samm oleks sellisel juhul saata kohale eriüksus, kes aitaks plaani reaalselt ellu viia.

Ma olen pikka aega olnud veendunud, et maailmas on sisuliselt käimas gängide vaheline sõda. Selle asemel, et mobiliseerida suuri sõjavägesid ja tekitada kannatusi tervete rahvaste jaoks… võiksime me panna riikide eliidid omavahel puuri võitlema.

Ma toetan tegelikult reaalset gängisõda, mis oleks piiratud vaid riikide valitsevate klikkide vahel. See aitaks päästa kõigi nende tavainimeste elusid, kes konfliktis tule alla jäävad, püüdes lihtsalt õigesti käituda, aga kes selle asemel tõmmatakse kaasa mingi idioodist diktaatori või režiimijuhi fantaasiatesse. Režiimide gängisõda – las nad teevad teineteisele seda, mida nad teha tahavad, ja vaadaku ise, mis saab, selle asemel, et kasutada noori mehi erinevatest riikidest ja saates neid oma eesmärkide nimel kuhugi külma muda sisse surema.

Kas minus on väga palju kaastunnet nende [sõdivate] noorte meeste vastu? Ma pole nii kindel. Esimese maailmasõja alguses tahtsid kõik kirglikult sõtta söösta. Samuti USA osariikide vahelises sõjas. Nad lihtsalt ei jõudnud ära oodata, et saaks minna ja vastaspoole “pahadele tegelastele” koht kätte näidata. Ning lõpuks nad lihtsalt said, mida tahtsid.

Gängisõda, mis oleks piiratud vaid riikide valitsevate klikkide vahel, aitaks päästa kõigi nende tavainimeste elusid, kes konfliktis tule alla jäävad.

Vastab tõele, aga samas enamus lihast ja luust inimestest on paratamatult alati (oma ajastu) propaganda ohvrid. Lapsena üles kasvades ei õpetata sind, kuidas tulla toime propagandaga, mis saadab sind sisuliselt lasteaiast täiskasvanueani välja. Küsimus on selles, kas inimene suudab tabada ära selle, kuidas masside vastu suunatud psühholoogilise sõjaga toime tulla. Ma ei süüdista [noori sõdureid] sellepärast, et nad on elukestva propaganda ohvrid.

Ma olen viimasel ajal vaadanud mõnesid Jack Reacheri filme. Minu arvates on sellel tegelasel mitmes mõttes väga õige suhtumine. Ta ei hooli vähimatki sellest, kas sa töötad valitsuse heaks või politseis või oled kohaliku kuritegeliku gängi liige – kui sa talle tüli tekitad, siis ta lööb sind maha, kui mitte, siis ta ei puutu sinusse. See ei ole kuigi realistlik, aga mulle natukene isegi meeldib see lähenemine.

Enamus lihast ja luust inimestest on paratamatult alati (oma ajastu) propaganda ohvrid.

Samas see ei ole just kuigi tsiviliseeritud.

Absoluutselt, aga tegelikult on see üpris lihtne – kui sina ta rahule jätad, siis jätab tema sinu ka rahule.

Mida te arvate lähenevast toidu- ja energiakriisist? Kas see mõjutab ka Lõuna-Ameerikat ja Uruguaid?

Uruguail ei ole erilist siseriiklikku energia tootmise võimekust. Viimase 20 aasta jooksul on ehitatud palju tuulikuid, mis aitab riiki pisut, kuid kogu nafta tuleb ometi sisse importida. Kuna tegemist on neutraalse riigiga, siis ei otsusta keegi ühel hetkel, et tarned Uruguaisse tuleks katkestada. Kaaperdatud lennukis võidakse hukkamiseks kõik ameeriklased üles rivistada, aga seda ei tehtaks ilmselt kunagi ühegi uruguailasega, nii et selles mõttes on tegemist üpris hea riigiga, kus olla. Lisaks on tegemist põllumajandusele orienteeritud riigiga – palju sigu, veiseid, kanu ja kõike muud, nii et ka selles mõttes on siin väga turvaline olla.

Kuidas on olukord globaalselt? Kas praegu antavad hoiatused on ülepaisutatud või ongi kriis reaalselt sedavõrd tõsine?

Vaadates näiteks nisu, maisi ja sojaubade hindu, mis on kõik ajaloo kõrgeimal tasemel või sellele väga lähedal ning aina kõrgemale liikumas, siis on oht, et vaesemad inimesed hakkavad mässama. Seda vaene elanikkond teebki, kui neil ei ole võimalik toitu osta – selle asemel, et lihtsalt istuda ja nälgida, nad lähevad ja mässavad ja loodavad, et olukord muutub mingil põhjusel paremaks.

Jah, ma usun, et olukord läheb veel palju halvemaks. Ma tegelikult tunnen end natukene konfliktselt, minnes ise suvel tagasi USA-sse, sest ma arvan, et põhjapoolkeral saab elu terve ülejäänud aasta vältel olema metsik ja hullumeelne.

Vaadates näiteks nisu, maisi ja sojaubade hindu, mis on kõik ajaloo kõrgeimal tasemel või sellele väga lähedal ning aina kõrgemale liikumas, siis on oht, et vaesemad inimesed hakkavad mässama.

Toidu- ja energiakriisi või üleüldise kultuurisõjaga seoses?

Kultuurisõda paistab veelgi enam tuure koguvat ning Washingtoni inimesed ei ole järele andmas. Nad asutasid lausa „tõeministeeriumi”, mida nad ise väärteabe haldusüksuseks [Disinformation Governance Board] kutsuvad, ja panid selle hullu naise Nina Jankowiczi seda juhtima. Valitsevate klikkide totaalselt nahaalne piiride tunnetuse puudumine on hämmastav. Nad käituvad nagu Prantsuse revolutsiooni jakobiinid ja nad ei kavatsegi oma tegevust piirata.

Puhtalt tehnilisest aspektist vaadatuna, USA naftatootmine, mis on tegelikult muidugi päris mastaapne, tugineb suures osas kildanaftale ning selle destillaadiks on bensiin, mitte diisel või petrooleum, mis tähendab, et kõige kurvemaid uudiseid on oodata sõjaväel, rekkajuhtidel ja lennufirmadel. See tähendab, et rekkajuhtidel ei ole võimalik kaupa õigeaegselt suurtesse linnadesse transportida.

Ning see põhjustab täieliku kaose…

…just nii. Seda probleemi saab olema lõbus vaadata – ent turvalisest kaugusest. Lisaks veel kogu see imiku piimasegu asi…

…inimesed ei pruugi sellega kursis olla, ehkki uudistes on sellest palju räägitud, aga imikute piimasegust on praegu tohutu puudus. Üks USA suurimaid tootmiskeskusi suleti Toidu- ja Ravimiameti poolt seoses uurimisega bakteriaalse infektsiooni juhtude osas, mis põhjustasid kahe imiku surma. Toidu- ja Ravimiamet küll tuvastas kaks kuud tagasi, et see ei olnud tootmiskeskusega seotud, kuid ei ole lubanud tootmist jätkata.

Bürokraatia toimimine on äärmiselt huvitav. Umbes 20 aastat tagasi suleti Jaapanis üks tehas, mis valmistas piimas leiduva aminohappe trüptofaani lisandit, mida paljud inimesed võtavad, et paremini magada. See on ka põhjus, miks õhtul sooja piima joomine inimesi uniseks muudab. Selles Jaapani tehases leidus mingisugust saasteainet, mis põhjustas paari inimese surma, mistõttu peatati tootmine igaveseks. Kui ma ei eksi, siis on see praeguseks taasavatud, aga neil kulus kümme aastat, et jõuda järeldusele, et tegemist oli lihtsalt tööstusõnnetusega, millel puudus igasugune seos tootmise lõpetamisega. Selline on alati bürokraatide käekiri – “parem karta kui kahetseda” ning “ärme teeme parem midagi” on nende arvates turvalisim ja sedasi parim teguviis.

See, et nad ei luba tegevusega jätkata tootmiskeskusel, mis nende uurimise käigus leiti olevat süütu, põhjustab imikutele reaalseid probleeme. Kogu see probleem on valitsuse tekitatud ja ma loodan, et inimesed vähemalt õpivad sellest.

Samal ajal tuleb üle Rio Grande piiri kümneid tuhandeid beebisid, kellel on mingil põhjusel võimalik saada nii palju piimasegu, kui nad vähegi soovivad. Kuidas see toimib?

Humanitaarsetel põhjustel tuleb allasurutud ühiskonnakihte esimeses järjekorras abistada.

Ma ei tea, millal Ühendriikide enda nõrgemad…

…suudavad üles ärgata?

Jah. Nad on sedavõrd sügavas uinunud olekus, et nad ei keera isegi külge. Nad ei ole ikka veel ärganud ja seda on kõrvalt vaadates raske taluda.

Sisuliselt kogu Ukraina avalik haldus ja sõjavägi on tänaseks faktiliselt USA palgal.

Või siis nad on propagandal lasknud end täielikult lollitada ja usuvad, et tõeline probleem on mingi teine inimene või grupp, keeldudes vaatamast riigi valitsuse poole, kes väidab, et nad on head, nad hoolivad, nad armastavad, nad annavad endast parima ja tõeline kurjus on peidus „nendes inimestes seal teisel pool”, sõltumata sellest, kummal poolel sa oled, sest nemad soovivad sulle kurja. Kõik on binaarne.

Halvim stsenaarium on see, et rumalad vabariiklased mõtlevad välja, et 2022. aasta valimistel tuleb omad võimule hääletada, saamata aru, et nad on täpselt samasugused.

See ei muudaks mitte midagi. Vaadake seda, kes hääletas Ukraina rahastamise poolt. Kõik vabariiklased, välja arvatud võib-olla 50 inimest, toetasid seda. Jah, saadame raha ja unustame ära need probleemid, mis meil siin kohapeal on. Unustame ära, et meil ei ole kellelegi kolme miljardit dollarit anda. Nad otsustavad, et ei, me teeme seda ikkagi, sest nii on õige.

Ma ei mäleta, kas ma olen seda ka varem maininud, aga pärast Nõukogude Liidu lagunemist räägiti uudistes sellest, kuidas me saame nüüd 50 miljardi dollari suuruse “rahu boonuse”, sest me ei ole enam külmas sõjas. See on osutunud arvutusveaks, sest bürokraadid saatsid selle raha ühele peldikust riigile, kellel on parasjagu käimas sõda ühe teise läbikukkunud riigiga.

Lõplikku heakskiitu pole vist veel antud, sest Rand Paul venitas seda nädala jagu, aga kui see 40 miljardit läbi läheb, on Ukraina kahe kuuga kokku saanud 54 miljardit dollarit.

Päris hea tulemus. Ja see ei ole veel kõik.

Sisuliselt kogu Ukraina avalik haldus ja sõjavägi on tänaseks faktiliselt USA palgal. See tekitab küsimuse, mis hetkel hakkab Putin tundma, et hoopis meie peame seda sõda. Tuleme tagasi esimese küsimuse juurde. Meie anname ukrainlastele raha, meie varustame neid relvade ja luureandmetega. Mind on parandatud – mitte „meie”, vaid USA valitsus.

See on väga idiootne mõte. Me viime Ukrainasse kõrgtehnoloogilisi relvi, mis varastatakse ära ja müüakse edasi rühmitustele, mida kahtlustatakse terrorismis. Võib olla saavad meie relvad omale mingid halbade kavatsustega inimesed, kes neid kurjalt ära kasutavad. Sa ei pea isegi olema Ukraina kindral selleks, et sel viisil multimiljonäriks saada. Iga ettevõtlik Ukraina seersant võib selle tulemusena väga heale järjele jõuda.

Nafta on endiselt kõige olulisem tooraine kogu maailmas.

Mis võiks olla indikaator või varajane märk sellest, et globaalne võlaturg hakkab kokku kukkuma?

Ma olen juba pikka aega olnud väga skeptiline 30-aastaste võlakirjade suhtes, sest ma usun, et pikaajalised võlad varisevad ühel hetkel põrmu. Täpselt nii läheb ka 10-aastastega, viieaastastega ja ka kaheaastastega. Praegusel hetkel on igasuguse võla omamine hullumeelsus – olukorras, kus inflatsioon on reaalne oht ning kus võlakirjaturu kukkumine on reaalne oht. Ettevõtted ei saa laenu võtta ja kui ka saavad, siis sellistel tingimustel, et nad ei saa seda tagasi maksta. Pankrotilaine ja töötuse kasv on vältimatud.

Üks põhjus, miks USA dollar on valuutaturgudel nii tugev teiste, ka suurte valuutadega võrreldes, on see, et enamik maailma võlgadest on vääringustatud USA dollarites. Kui sa oma võlga ei tasu, siis su vara võetakse ära, mistõttu on kõigil oma võlgade teenindamiseks vaja USA dollareid. See ongi põhjus, miks dollar endiselt üles liigub. Aga ma usun, et inflatsioon lahendab selle probleemi, sest nad peavad hakkama uuesti raha trükkima, sest nad ei saa intressimäärasid enam tõsta, sest nad ei taha näha massilist pankrotilainet ja ettevõtteid oma töötajaid koondamas.

Mis vahe on võlakirjaturu kokku kukkumise ja inflatsioonilise sündmuse tagajärgede mõjul tavalise inimese elule?

Ma arvan, et valuuta Weimari Saksamaa moel kokkukukkumine on halvim võimalik stsenaarium, sest siis oleme me ringiga tagasi jõudnud barteri süsteemi juurde. Kui võlakirjaturg kokku kukub, pangad pankrotti lähevad ja nii edasi, siis dollari tähtedel on endiselt väärtus, inimestel on võimalik raha välja võtta ja tsivilisatsioon jätkub. Inflatsioon on kindlasti halvim võimalik tulemus, aga sinna suunas oleme me praegu teel.

Keskpankurid eelistavad järkjärgulist inflatsiooni, isegi kui see kasvab samm-sammult üha suuremaks, järsule langusele, mille tagajärjel kaotavad kõik üleöö kogu oma finantsvara.

Kuidas vaielda vastu libertaarsetele skeptikutele, kes arvavad, et selline süsteem tekitaks loomulikud monopolid, mis tuginevad jõule, nagu on praegune valitsuse taktika?

Alustada tuleb sellest, kus me praegu omadega oleme ja kas võib olla midagi veel halvemat kui täielik õiguslik monopol? Mitte faktiline monopol, mis eksisteeriks siis, kui üks väga paha tegelane juhiks väga võimsaid politseijõudusid, vaid õiguslik monopol, kus kõik ühes regioonis tunnistavad seda ja alluvad sellele. Minu arvates ei ole praegusest halvem olukord võimalik.

Veel üks põhjus, miks erapolitsei pärast muretsema ei pea, on see, et nad ei sõltu maksurahast, vaid kasumist. Ehk teisisõnu, inimesed peavad vabatahtlikult selle eest maksma, mitte nagu valitsuse puhul, kes saab raha sõltumata sellest, kas nad on head või pahad, sest nad lihtsalt võtavad selle sinult moel või teisel ikka ära.

Kui Adolf Hitler paneks iseseisvalt püsti politseijaoskonna, siis oleks ta lihtsalt tavaline kurjategija, kes pandaks kinni nagu kõik teised kurjategijad. Nagu me juba rääkisime, me tõepoolest elame halvimas võimalikus olukorras.

Millal lõpetab Föderaalreserv intressimäärade tõstmise?

Nad ei lõpeta. Nad ei saa seda teha.

Kui on midagi, mida nad kardavad, siis on see 1929. aasta stiilis langus. Keskpankurid eelistavad järkjärgulist inflatsiooni, isegi kui see kasvab samm-sammult üha suuremaks, järsule langusele, mille tagajärjel kaotavad kõik üleöö kogu oma finantsvara.

Majandus on praegu tohutult ülerahastatud. 1930ndatel kukkus kokku ainult võlakirjaturg, aga toona ei olnud tavalisel inimesel investeerimiskontot. Parimal juhul oli tal pangakonto. Seetõttu see otseselt teda kuigi palju ei mõjutanud. Praegu on kõigil igasugused finantsinvesteeringud. Nii et seda tahetakse vältida.

E. B. Tucker ütles hiljutises intervjuus väga konkreetselt, et valitsus ei hooli inimestest, nad ei püüa inflatsiooni [inimeste nimel] pidurdada. Nad püüavad üksnes kaitsta dollarit ja tagada, et see globaalne dollarisüsteem ei kukuks kokku.

Keskmine ameeriklane ja keskmine inimene üleüldiselt usub, et valitsus hoolib temast. Valitsejad ei hooli reaalsuses valitsetavatest vähimatki – nende jaoks on elanikkond nagu kari aasal.

Enamik inimesi on nii-öelda “söödaplatsi lehmad”. Ja kui sa oled vabalt peetav lehm, siis see tähendab vaid seda, et sa võid aasal vabalt ringi liikuda, õlg õla vastas teiste lehmadega. Kõik räägivad sellest, kuidas nad on siin maailmas vabad, aga keegi meist ei ole enam metsik tasandikul vabalt ringi jooksev pühvel. Unustage ära, me ei ela enam sellises maailmas.

Miks nafta on ainus asi, mis ei ole languses?

Sest nafta on endiselt kõige olulisem tooraine kogu maailmas.

Mis on ka põhjus, miks me kõik peame selle kasutamise lõpetama?

Täpselt nii. Veidral kombel ei ole ka nisu, mais ja sojaoad tegelikult kukkunud.

Aga sul on õigus, aktsiaturg on korralikult kukkunud, võlakirjaturg on korralikult kukkunud. Need pakuvad mulle praegu ka kõige rohkem huvi, sest need on nagu ühesuunalised tänavad. Kõik langeb. Vask ja plaatina on tööstuslikud metallid, aga kogu maailma tööstus hakkab aeglustuma. Võib küll väita, et tekib vase, plaatina ja pallaadiumi puudus, aga ühiskondade hääbudes leidub neile ka üha vähem kasutust.

Samamoodi võib kokku kuivada ka nõudlus kohvi, kakao ja suhkru järele, kui inimesed peavad hakkama tegema oma majapidamislikke otsuseid rohkemal määral kokkuhoiust lähtuvalt. Igapäevaselt kohviku külastamise asemel saab sellest tulevikus ehk kord nädalas endale lubatav luksus.

Tuumasõda – kus Ladina-Ameerikas oleks ohutu varju otsida ja endale kinnisvara soetada?

Ilmselt igal pool seni, kuni sa ei osta endale suurt maalappi, sest pahadele tegelastele meeldib suuremaid maaomandeid konfiskeerida. Ma usun, et nad mõtlevad selles suunas.

Väiksemate kallale minek nõuab liiga suurt pingutust.

Väikese finca, nagu seda siin kutsutakse, või maja omamine – sellega praegusel ajal enam probleeme ei teki.

Nii et Ladina-Ameerikas sinu arvates kõrge tuumasõja ohu tasemega piirkondi ei eksisteeri? Kõik jääb laias plaanis löögiulatusest välja?

Esiteks, tegemist on lõunapoolkeraga, kus ei ole peaaegu midagi, mis vääriks ründamist. Uus-Meremaa valitsus ei koosne küll väga teravatest pliiatsitest, aga üks targemaid otsuseid, mis nad on teinud, oli mitte lubada USA sõjalaevu oma sadamatesse, sest igaüks neist võib kanda tuumarelva ning olla seetõttu oluliseks sihtmärgiks. See oli tõesti tark otsus. Kui mina juhiksin riiki, siis ka mina ei tahaks mitte ühtegi USA mereväe laeva samal põhjusel oma sadamasse.

Aga ma arvan, et lõunapoolkeral on väljavaated ellu jääda paremad.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.