fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Hiina ja Vene sõjalaevad seilasid hoiatusena ümber Jaapani

Pärast 18. oktoobril läbi Tsugaru väina (kitsas veetee Jaapani saarte vahel) seilamist jätkas suur rühm Hiina ja Venemaa sõjalaevu samal nädalavahetusel toimunud Indo-Vaikse ookeaniala patrullmissiooni ajal Jaapani ümberpiiramist.

Venemaa meedia tsiteeris 23. oktoobril riigi kaitseministrit: „Venemaa ja Hiina mereväe laevad lõpetasid oma esimese ühise patrullmissiooni Vaiksel ookeanil, läbides nädalaga üle 1700 meremiili (umbes 3100 km).” Missioonil osales vähemalt 10 sõjalaeva. Venemaa sõjavägi avaldas suurest ühendatud mereväe grupist võimsaid propagandakaadreid.

Ehkki Tokyo jaoks on areng ärritav ja murettekitav, sest selline Venemaa-Hiina ühine mereväe patrull pole Jaapani rannikule varem nii lähedale tulnud (kuigi Tsugarut peetakse rahvusvaheliste vete transiidipunktiks), teatas Jaapani merevägi pärast nende liikumiste hoolikat jälgimist hiljem, et Jaapani territoriaalvett manöövrite käigus ei rikutud.

Venemaa ja Hiina mereväe laevad lõpetasid oma esimese ühise patrullmissiooni Vaiksel ookeanil.

Hiina riigimeedia tervitas ühist patrullmissiooni kui üliolulist vastukaalu USA kohalolekule ja Washingtoni-poolsele destabiliseerivale tegevusele piirkonnas.

Riiklikult juhitud väljaanne Global Times vahendas:

„Päevi tagasi Tsugaru väina läbinud Hiina-Vene ühine mereväe flotill on sellest ajast alates sõitnud piki Jaapani põhisaare idakülge lõuna poole, tehes peaaegu ringi ümber saareriigi. Hiina eksperdid ütlesid reedel, et see võib tuua tasakaalu piirkondliku stabiilsuse tagamisse ajal, mil USA, Jaapani ja teiste Lääneriikide väed on teinud koostööd Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna destabiliseerimiseks.”

Global Times`i sõnul saadavad Peking ja Moskva valju ja selge sõnumi USA jätkuvale kõrgendatud kohalolekule piirkonnas:

„Jaapani ümber, eriti Jaapani idaküljel seilamine on oluline, sest just seal asuvad paljud tähtsad sõjalised rajatised, sealhulgas ka USA mereväebaas Yokosukas, ütles anonüümsust palunud Hiina sõjaväeekspert 22. oktoobril Global Times`ile.

Hiina riigimeedia tervitas ühist patrullmissiooni kui üliolulist vastukaalu USA kohalolekule ja Washingtoni-poolsele destabiliseerivale tegevusele piirkonnas.

Paljud USA sõjalised provokatsioonid Hiina vastu näiteks Taiwani väinades ja Lõuna-Hiina meres käivitati just nendest baasidest, ütles ekspert, märkides, et Hiina ja Venemaa laevade ühispatrulli võib pidada hoiatuseks USA-le ja Jaapanile, kelle väed on koondunud Hiina ja Venemaa vastu, USA hegemooniliste eesmärkide teenimiseks ning piirkondliku rahu ja stabiilsuse kahjustamiseks.”

Tõepoolest tundub, et ühise õppuse eesmärk oli näidata nende kahe sõjalise suurvõimu merevägede koostöö „haardeulatust”. Kaks suurriiki on viimasel ajal teineteisele üha lähemale liikunud, koordineerides oma samme strateegilises vastutegevuses Washingtoni suhtes.

Allikas: Zero Hedge

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.