YouTube keelustab oma platvormil kogu „kahjuliku sisu vaktsiinide kohta”, kaasa arvatud väited, et vaktsiinid on nakkuse leviku vähendamisel ebaefektiivsed.
Keeld järgneb Google’ile kuuluva ettevõtte aasta kestnud tsensuuri laiendamise kampaaniale.
„Oleme näinud, kuidas pidevad valeväited koroonaviiruse vaktsiinide kohta on läinud üle vaktsiinidele üldiselt ja oleme nüüd jõudnud punkti, kus on olulisem kui kunagi varem laiendada COVID-19-ga alustatut ka teistele vaktsiinidele,” ütles YouTube septembri lõpus tehtud blogipostituses.
Uued reeglid keelavad sisu, mis väidab, et vaktsiinid „põhjustavad kroonilisi kõrvaltoimeid”, et need „ei vähenda haiguse levikut ja nakatumisi” ning et need sisaldavad varjatud koostisosi, nagu näiteks looterakke. Need reeglid kehtivad kõigile praeguseks lubatud ja kasutatavatele vaktsiinidele, mitte üksnes COVID-19 vaktsiinidele.
Esmapilgul paistavad reeglid olevat tõlgendamiseks avatud. YouTube’i moderaatorid peavad näiteks hindama, kas kõrvaltoimeid käsitlev sisu on läinud kaugemale „haruldastest kõrvaltoimetest, mida tervishoiutöötajad tunnistavad”. Samuti on mitmed uuringud ja reaalsed statistilised andmed näidanud, et COVID-19 vaktsiinid on vähem tõhusad leviku ja nakatumise ennetamisel, kui varem arvati, ning mõned viitavad sellele, et nende efektiivsus väheneb aja jooksul.
Ja kuigi YouTube keelustab selgesõnaliselt väited, et vaktsiinid sisaldavad lootekudesid või loote rakuliine, valmistatakse erinevate haiguste, sealhulgas A-hepatiidi, punetiste ja tuulerõugete vaktsiine, kasutades aborditud loote koes alustatud rakuliine, ehkki üksikud annused sellist kudet ei sisalda.
Sisu, mis neid reegleid rikub, saab hoiatuse ning kolme hoiatuse järel rikkuja YouTube’i kanal eemaldatakse.
Uued reeglid täiendavad YouTube’i olemasolevat „COVID-19 meditsiinilise väärinformatsiooni poliitikat”, mis sätestab hulgaliselt keelatud teemasid koroonaviiruse kohta. Nende hulka kuuluvad videod, mis „innustavad koduseid abinõusid kasutama”, sisu, mis väidab, et „maskid ei mängi COVID-19-sse nakatumise ja leviku vältimisel rolli”, ning sisu, mis „soovitab ivermektiini või hüdroksüklorokviini profülaktilist kasutamist”.
Viimased kaks on vastuolulised, sest teadusmaastikul ei ole jõutud üksmeelele maskide nakatumise vältimise efektiivsuse osas ning ivermektiin on uuringutes näidanud potentsiaali COVID-19 vastase ravimina.
Siiski ütles YouTube septembri lõpus, et 130 000 videot on viimase aasta jooksul nende reeglite rikkumise pärast eemaldatud.