Möödunud nädalal toimus esmakordselt kümme aastat peale Süüria kodusõja algust Süüria ja Saudi Araabia luureülemate kohtumine. Tegemist on potentsiaalselt väga kõneka arenguga, mis annab lootust, et ligi 400 000 inimelu nõudnud relvakonflikt on lõpule jõudmas.
Tegemist on esimese teadaoleva juhtumiga, kus Saudi Araabia luurepealik kindral Halid Humaidan väisab Damaskust pärast kodusõja puhkemist. Kohtumine leidis aset 3. mail ning seda käsitletakse kui esimest märki, et regionaalsete vaenlaste suhted hakkavad lõpuks normaliseeruma.
Kahe riigi vahelised suhted katkesid, kui Süüria valitsusjuht Bashar Al-Assad asus 2011. aastal suruma maha vägivaldseid massimeeleavaldusi. Ametnikud Saudi Araabia pealinnas Riyadis kinnitasid, et suhete normaliseerumine võib alata peatselt pärast Eid al-Fitr religioosseid pidustusi, mis tähistavad islami püha kuu ramadaani lõppemist.
Anonüümsust palunud Saudi Araabia valitsuse liige märkis, et visiiti planeeriti juba pikemat aega, kuid midagi ei liikunud enne hiljuti asetleidnud teatud arenguid (mida ametnik ei täpsustanud), mis võimaldasid teha uue avangu.
Tegemist on olulise võiduga Assadile, keda pole liitlaste Venemaa ja Iraani abi tõttu suudetud tänaseni võimult kukutada. Saudi Araabia ja Süüria leppimine oleks ülimalt lootusrikas märk kogu Lähis-Ida regiooni jaoks, kuna see tooks lepituslaua taha kokku Saudi Araabia ja Iraani, kes on kodusõjas toetanud erinevaid osapooli (märkus: Iraan Süüria valitsust ning Saudi Araabia islamimässulisi).
Saudide delegatsiooni juhtis kindral Halid Humaidan, kes on islamikuningriigi luurepeavalitsuse ülem. Humaidani võttis Süüria poolt vastu ametivend kindral Ali Mamluk. Malmuk on mees, keda peetakse venelaste Süüria valitsusvägedele appi kutsumise peaarhitektiks – Venemaa sekkus sõtta Süüria valitsuse poolel 2015. aastal.
Alates 2013 on Riyad etendanud Assadi valitsuse kukutamise programmis keskset rolli, relvastades valitsusvastaseid mässulisi ning lootes, et toonane Obama administratsioon algatab Süüria lõunanaabri Jordaania territooriumilt pealinna vallutamise, kasutades selleks Ryiadi poolt toetatud võitlejaid.
Saudide algne sõjaplaan jooksis liiva, kui USA otsustas mitte käivitada Süüria vastaseid õhulööke, vastusena riigi valitsusele omistatud gaasirünnakutele Damaskuses. Esialgse plaani luhtumine sundis saude strateegiat muutma, keskendudes järgmisena mässuliste relvastamisele soomusvastaste rakettidega. Uus strateegia osutus ülimalt edukaks, tuues kaasa Süüria valitsusvägede soomuskoondiste hävingu riigi loodeosas.
2015. aasta augustiks oli saudide raketitarneprogramm viinud Süüria armee võtmeformatsioonid lagunemise äärele. Hävingu eelõhtul lendas Iraani kindral Quassem Soleimani Moskvasse, kus palus Vladimir Putinilt sõjalist abi. Vene relvajõudude sekkumine tõi sõjas murrangulise pöörde, mis tõi omakorda kaasa Saudi Araabia tagasitõmbumise, millest andis tunnistust ka islamikuningriigi liitlaste Araabia Ühendemiraatide ja Egiptuse suhete taastumine Süüria valitsusega.
Saudid näevad Assadi kui Iraani poolt juhitud Hezbollah liikumise olulist toetajat.
Märtsi lõpul saatsid Iraani ametnikud oma Iraagi erisaadiku kaudu Saudi Araabia valitsusele sõnumi, milles avaldasid soovi kahe Lähis-Ida vaenutseva suurvõimu vahelisi suhteid normaliseerida. Ettepaneku kohaselt peaks pingete maandamine saama alguse Jeemenist, kus Riyadi poolt houthi mässuliste vastu algatatud sõda on sidunud Saudi Araabia relvajõud juba viieks aastaks perspektiivitusse konflikti. Lisaks Jeemenile on iraanlased ja saudid alustanud läbirääkimisi ka Iraagi ja Süüria sõdade lõpetamiseks.