fbpx
Majandus & Raha

Venemaa ekspordis langes dollaris arveldamise maht esmakordselt alla 50%

Venemaa ekspordis langes dollaris arveldamise maht esmakordselt alla 50%

Ameerika Ühendriikide üha suurenev finantssurve Venemaa suunal on pannud Moskva kiirendama dollarist eemaldumise programmi.

Maailmamajanduses asetleidvat kajastav portaal ZeroHedge raporteerib, et kuigi Moskva on juba ligi kümme aastat tegutsenud selle nimel, et vabaneda dollaripõhisest arveldamisest, on pikaajalised plaanid jõudnud reaalsete tulemusteni alles viimastel aastatel.

Esmakordselt ajaloos saavutati 2020. a lõpuks olukord, kus üle poole Venemaa ekspordist sai tasutud muus valuutas kui dollaris. 

Vene keskpanga poolt 26. aprillil avaldatud andmete kohaselt leidis dollarist loobumise protsess aset peamiselt Hiina ja Venemaa vahelises kaubanduses, kus kolmveerand varemalt dollaris nomineeritud kaubavahetusest asendati euroga. 2020. aasta neljandas kvartalis tõusis euro osakaal Vene ekspordi finantseerimise kogumahus enam kui 10%, jõudes 36% tasemeni.

Pidevalt kuhjuvad ning karmistuvad Washingtoni poolsed finantssanktsioonid on pannud Venemaa tegutsema tõtakalt selle nimel, et turvata maksimaalselt suur osa oma majandusest dollarisanktsioonide eest, vahetades muuhulgas keskpanga reservivaradest üha suuremas koguses dollareid eurode ja füüsilise kulla vastu.

Dollarist distantseerumise trend kiirenes Vene-Hiina kaubanduses 2019. aastal seoses Vene naftahiiu Rosnefti eurodes arveldamisele üleminekuga. Kuigi euro osakaal Vene-Hiina vahelises kaubanduses näitas 2020. aasta alguses langustrendi, toimus aasta viimases kvartalis järsk tõus.

Vastusena Venemaa poolt väidetavasti 2020. aastal toime pandud küberrünnakutele USA riigiinstitutsioonide vastu, kehtestas Washington 2021 aprillis Vene Föderatsioonile täiendavad sanktsioonid, mille hulka kuulusid piirangud äsja väljastatud Vene riigi võlakirjade ostule.

Washingtoni poolsed finantssanktsioonid on pannud Venemaa tegutsema tõtakalt selle nimel, et turvata maksimaalselt suur osa oma majandusest dollarisanktsioonide eest, vahetades muuhulgas keskpanga reservivaradest üha suuremas koguses dollareid eurode ja füüsilise kulla vastu.

Vene asevälisminister Sergei Rõbakov mainis veebruarikuus antud intervjuus, et Venemaa kavatseb koheselt rakendada meetmed, mis viiksid dollari kasutuse minimaalsele tasemele.

Juba 2020. aasta jaanuaris võttis samal teemal sõna ka Vene välisminister Sergei Lavrov, kes väljendus järgnevalt:  

„Vastusena Ameerika Ühendriikide poolt kohaldatavatele finantssurve meetmetele, on Vene Föderatsioon võtnud suuna oma majanduse järkjärgulisele „dedollariseerimisele“. Töötades käsikäes meie peamiste partnerite, sealhulgas Indiaga, töötame selle nimel, et panna paika majanduslikud ja juriidilised meetmed, mis minimeeriksid finantssanktsioonide negatiivset mõju bilateraalsetele kaubandus- ja investeerimissuhetele. [—] Üks prioriteetsemaid valdkondi on riikidevahelise kaubanduse „renomineerimine“ rahvusvaluutadesse. Möödunud aastal võtsime vastavasisulised riikidevahelised lepped vastu Hiina ja Türgiga.“

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.