George Citroner
42 597 täiskasvanut hõlmanud uuringus leiti, et inimesed, kes veedavad suurema osa päevast sotsiaalmeedias, on tunduvalt ärrituvamad kui need, kes sotsiaalmeediat ei kasuta.
Käesoleva aasta jaanuaris Ameerika Meditsiini Ühingu Žurnaalis avaldatud uuringu autorid käsitlesid sotsiaalmeedia kasutamise ja ärrituvuse vahelisi seoseid. Varasemates sarnastes uuringutes on keskendutud peamiselt depressioonile. Uuring viidi läbi novembrist 2023 kuni jaanuarini 2024, küsitledes 50 USA osariigist ja Columbia ringkonnast pärit täiskasvanuid.
Uuringust selgus, et 78,2 protsenti vastanutest veetis iga päev aega vähemalt ühel sotsiaalmeediaplatvormil ning 24,9 protsenti vastanuist veetsid sotsiaalmeedias suurema osa päevast. Teadlased leidsid, et inimesed, kes kasutasid sotsiaalmeediat mitu korda päevas, said Lühikeses ärrituvuse testis (The Brief Irritability Test) keskmiselt 1,43 punkti rohkem kui mittekasutajad ning need, kes endi sõnul kasutasid sotsiaalmeediat „suurema osa päevast“, said 3,37 punkti rohkem kui mittekasutajad.
Uuringu tulemuste muster viitab, et sotsiaalmeedia kasutamise mõju inimesele sõltub n-ö tarbimise annusest: mida sagedamini inimesed sotsiaalmeediat tarbisid, seda kõrgemale kerkisid nende ärrituvuse skoorid.
Uuringu tulemuste muster viitab, et sotsiaalmeedia kasutamise mõju inimesele sõltub n-ö tarbimise annusest: mida sagedamini inimesed sotsiaalmeediat tarbisid, seda kõrgemale kerkisid nende ärrituvuse skoorid.
Sotsiaalmeedias kujutatakse tegelikkust sageli tugevalt filtreeritud ja kureeritud moel. Pidevalt teiste inimeste õnnelike elude, puhkuste, suhete ja idealistlike kehade ekraanil vaatamine ning enda eluga võrdlemine võib tekitada ebapiisavuse tunnet, kadedust, pettumust, pahameelt ja ärrituvust.
Lisaks võib sotsiaalmeedia pakutav meelelahutus olla liiga stimuleeriv, mis võib tugevdada püsivat stressi, viies jällegi ärevuse ja ärrituseni. Samuti võib elektroonilistest seadmetest lähtuv sinine valgus häirida unemustreid ning unepuudus omakorda võib oluliselt mõjutada meeleolu ja suurendada ärrituvust.
Uuringu autorid leidsid, et sotsiaalmeedia mõju väljendub eriti tugevalt konkreetsetel platvormidel. Näiteks TikToki kasutajad, kes veetsid platvormil suurema osa päevast, said 1,69 punkti võrra kõrgema ärrituvuse skoori ning Facebooki sagedased kasutajad 1,40 punkti võrra kõrgema.
Autorid uurisid ka seda, kas suurenenud ärrituvust saab selgitada poliitilistes diskussioonides osalemisega nii sotsiaalmeedias kui mujal. Kuid kuigi sagedasem poliitilistes aruteludes osalemine ja poliitikauudiste jälgimine oli seotud suurema ärrituvusega, näitavad tulemused siiski, et sotsiaalmeedia kasutamine kui selline on oluline ärrituvuse kasvu mõjutav tegur poliitilisest aktiivsusest sõltumata.
Peamised piirangud
Uuringu autorid märkisid, et ärrituvus väärib tähelepanu iseseisva vaimse tervise probleemina ning käsitlemist laiemalt kui juba teadaolevates seostes depressiooni ja ärevusega, sest on vastavalt varasematele uuringutele seotud suitsidaalsuse, vägivaldsuse, ravi tõhususe languse ning ühiskondliku toimetulekuga.
Uuringu autorid tõid esile ka mitmed olulised piirangud oma uuringu läbiviimisel, sealhulgas asjaolu, et enesekohaste väidetega küsimustikule vastates ei pruugi uuringus osalejad oma varasemat käitumist alati mäletada või korrektselt hinnata ning antud uuringuga ei saa hinnata põhjuslikku seost uuritavate aspektide vahel.
„Sotsiaalmeedia ja meeleolu vaheline seos on tõenäoliselt keeruline ja võimalik, et kahesuunaline,“ kirjutasid uuringu autorid. Kuigi mõnede platvormide algoritmid võivad olla kasutajate aktiivsuse tõstmise nimel kavandatud „tekitama kasutajates viha“, ei suutnud teadlased siiski seostada ärrituvust sotsiaalmeedia kasutamise konkreetsete aspektidega.
Autorid kutsusid oma resümeeringus üles viima läbi täiendavaid uuringuid sotsiaalmeedia kasutamise ning ärrituvuse seose aluseks olevate mehhanismide uurimiseks ja kahjulike mõjude leevendamiseks võimalike sekkumiste välja töötamiseks.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!