AudioKeskkond & Inimkond

1% rikkaimaid inimesi on tekitanud rohkem süsinikdioksiidi kui 66% maailma vaeseid

AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Ülemaailmselt vaesuse leevendamisega tegelev heategevusorganisatsioon Oxfam International leidis Stockholmi Keskkonnainstituudi andmetele tuginevas uuringus, et 77 miljonit jõukat inimest (ligikaudu 1% maailma elanikkonnast) on tekitanud ligikaudu sama palju süsinikdioksiidi heitkoguseid kui 5 miljardit (kaks kolmandikku) maailma vaeseimaid inimesi kokku.

Oxfami poolt päevavalgele toodud faktid on kohati hämmastavad… Tavaline inimene, kes ei kuulu planeedi 1% kõige rikkamate elanike hulka, peaks elama 1500 aastat, et toota oma eluaja jooksul sama palju süsinikdioksiidi kui maailma miljardäride hulka kuuluv isik toodab… ühes aastas.

Tavaline inimene, kes ei kuulu planeedi 1% kõige rikkamate elanike hulka, peaks elama 1500 aastat, et toota oma eluaja jooksul sama palju süsinikdioksiidi kui maailma miljardäride hulka kuuluv isik toodab… ühes aastas.

Uuringus on esile toodud kliimamuutuste religiooni jutlustavate, kuid samas ise jätkuvalt süsinikdioksiidi välja sülitavate eralennukitega liiklevate riigijuhtide ja seaduseloojate käitumine, mis toetab arusaama süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamist propageerivate, ent ise erakordselt süsinikdioksiidikulukat eluviisi harrastavate jõukate inimeste silmakirjalikkusest.

Näitena sõitsid riigipead ja suurettevõtete juhid 2022. aasta Maailma Majandusfoorumi kohtumisele kokku 1040 eralennukiga. Sama muster kordus ka 2021. aastal Šotimaal ning 2023. aastal Dubais aset leidnud ÜRO Kliimamuutuste konverentsidel.

Eralennuk tekitab reisija kohta keskmiselt 10 korda rohkem süsinikdioksiidi kui reisilennuk ning 50 korda rohkem kui rong. Sellele vaatamata õigustas USA kliimasaadik John Kerry, keda autasustati Obama presidentuuri ajal silmapaistvalt hea kliimatöö eest, oma 2019. aasta eralennukireisi Islandile ja eralennuki kasutamist väitega, et ta aitavat lõppkokkuvõttes üle maailma kliima heaks ringi reisides süsinikdioksiidi kokku hoida. Eralennukireis USA-st Islandile ja tagasi eraldab ligikaudu 90 tonni süsinikdioksiidi. Võrdluseks on USA Keskkonnakaitseagentuur (EPA) välja arvutanud, et keskmine reisijateveok toodab aastas vaid 4,6 tonni süsinikdioksiidi.

Ka Microsofti kaasasutaja Bill Gates õigustas BBC intervjuus oma pidevat eralennuki kasutust, väites, et kuna ta “kulutab miljardeid dollareid” kliimaaktivismile, siis tema jaoks on lubatud eralennukitega ümber maailma lennata.

Ka Microsofti kaasasutaja Bill Gates õigustas BBC intervjuus oma pidevat eralennuki kasutust, väites, et kuna ta “kulutab miljardeid dollareid” kliimaaktivismile, siis tema jaoks on lubatud eralennukitega ümber maailma lennata. Gates`i kukru raskusest annavad tunnistust tema neli eralennukit, mis maksid kokku 194 miljonit dollarit.

Rootsi Linnaeuse Ülikooli majandusprofessor Stefan Gossling on avaldanud, et Gates reisis 2017. aastal eralennukiga 59 korral, läbides sedasi kokku rohkem kui 213 000 kilomeetrit.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.