Ühiskond & Kultuur

Yale’i ülikooli emeriitprofessor: Oleme viimase kahe aasta jooksul tunnistajaks vähipandeemiale, millelaadset pole varem kogetud

Efthymis Oraiopoulos ja Jan Jekielek

Yale’i Ülikooli Meditsiinikooli epidemioloogia ja rahvatervise osakonna emeriitprofessor dr Harvey Risch, kelle teadustöö on pühendatud vähi põhjustele, ennetamisele ja varajasele diagnoosimisele, räägib sellest, kuidas viimastel aastatel on oldud tunnistajaks vähktõvede levikule ja etioloogiale, millelaadset pole varem nähtud.

EpochTV “Ameerika mõttejuhtidele” antud intervjuus tõdes dr Risch, et patsiendid peavad nüüd New Yorgi onkoloogiakliinikusse vastuvõtuaja saamist ootama kuid, mitte üksnes nädalaid nagu varemalt.

On raske jälgida, kas vaktsiin võib põhjustada vähki, sest vähi arenemine võtab tavaliselt aega, ütles dr Risch. See võib võtta kaks aastat kuni 30 aastat, sõltuvalt erinevatest vähivormidest, leukeemiast käärsoolevähini.

“Mida arstid nüüd on täheldanud,” ütles dr Risch, “on väga kummalised asjad: näiteks käärsoolevähiga 25-aastased, kel pole sellele haigusele perekondlikku soodumust – see on teadaoleva käärsoolevähi toimimise paradigma järgi põhimõtteliselt võimatu – ja muud pika latentsusajaga vähid, mida nad näevad väga noortel inimestel.”

Mida arstid nüüd on täheldanud, on väga kummalised asjad: näiteks käärsoolevähiga 25-aastased, kel pole sellele haigusele perekondlikku soodumust – see on teadaoleva käärsoolevähi toimimise paradigma järgi põhimõtteliselt võimatu.

dr harvey Risch


Ta ütles, et vähk tavaliselt sedasi ei arene. “Peab olema mingi stiimul, mis sellise asjade käigu algatab,” selgitas ta.

Vähktõvega võitlemine
Dr Rischi arvates on vähk midagi, millega terve inimkeha suudab võidelda ja mille seljatada, kuna mittenormaalsed vähirakud hävitatakse funktsionaalse immuunsüsteemiga kehas juba avastamisel. Kui immuunsüsteem on kahjustatud, ei suuda see vähirakkude neutraliseerimise ülesandega toime tulla ning vähirakud jäetakse paljunema ja kasvama, mis viib vähi sümptomiteni.

“See ongi mehhanism, mis minu arvates on siin kõige tõenäolisem,” ütles dr Risch. “Me teame, et COVID-vaktsiinid on osade neid saanud inimeste immuunsüsteeme erineval määral kahjustanud.”

See kahju võib tähendada sagedamini COVID-isse või muudesse nakkushaigustesse haigestumist või vähi kujunemist.

“See ongi mehhanism, mis minu arvates on siin kõige tõenäolisem,” ütles dr Risch. “Me teame, et COVID-vaktsiinid on osade neid saanud inimeste immuunsüsteeme erineval määral kahjustanud.” See kahju võib tähendada sagedamini COVID-isse või muudesse nakkushaigustesse haigestumist või vähi kujunemist.Teine näide, mille dr Risch tõi, on rinnavähk, mis, juhul kui see pärast kirurgilist eemaldamist taasilmub, ilmub tavaliselt alles paari aastakümne pärast. Kuid nüüd on näha, et vaktsineeritud naistel tuleb rinnavähk palju lühema aja jooksul tagasi.

“Need on esialgsed signaalid, mida oleme näinud, ja kuna need vähivormid on esinenud inimestel, kes olid nende saamiseks liiga noored, on need põhimõtteliselt tavapärase toimimisviisiga võrreldes määratletud turbovähkidena,” ütles dr Risch.

“Mõned neist uutest vähivormidest on nii agressiivsed, et nende esmakordse leiu ja mõne nädala pärast ravile naasmise vahel on nad dramaatiliselt kasvanud, võrreldes sellega, mida onkoloogid oleksid oodanud vähi tavapärase progresseerumise osas,” lisas ta.

Mõned uutest vähivormidest on nii agressiivsed, et nende esmakordse leiu ja mõne nädala pärast ravile naasmise vahel on nad dramaatiliselt kasvanud, võrreldes sellega, mida onkoloogid oleksid oodanud vähi tavapärase progresseerumise osas.

dr harvey rish“Olge häälestatud oma kehale,” soovitas dr Risch, et märgata uusi signaale, mida keha võib anda.

Kõrvaltoimed pärast vaktsineerimist
Dr Risch kõneles ka sellest, et ametlikud meditsiiniasutused ei tunnista kedagi vaktsineerituks esimese kahe nädala jooksul. See on tema sõnul sedasi, sest meditsiiniasutused väidavad, et vaktsiini mõju avaldumiseks on vaja vähemalt kahte nädalat. Mõni päev pärast vaktsineerimist ilmnenud kõrvaltoimed arvestati seetõttu ametlikult vaktsineerimata inimestel avaldunud terviseseisunditeks.

Kuid tõsised kõrvaltoimed on pärast vaktsiini saamist ilmnenud juba esimese nelja päeva jooksul, ütles dr Risch. Ta täpsustas, et kolmveerand vaktsiinide poolt tekitatud kahjulikest mõjudest registreeritakse ametlikult statistilise moonutusena kui vaktsineerimata inimestega aset leidnu.

Vastutavad otsustajad “viskasid rahvatervise põhimõtted kuus päeva pärast pandeemia algust tuulde ja rakendasid režiimi, mis oli vastuolus kõigega, mida me teadsime selle kohta, kuidas hingamisteede viiruste puhul tuleks toimida,” lausus ta.

Sellise käitumise näideteks olid tõhusa varajase ravi olemasolu eitamine ning tarbetud vaktsineerimised, mis näitavad “rahvatervise kolossaalset ebaõnnestumist selle aja jooksul”, ütles emeriitprofessorist epidemioloog.

Dr Risch lisas, et paljud inimesed on tänaseks COVID-i osas vähem propaganda poolt ära töödeldud ja et paljud käsitlevad uudiseid järjekordse uue koroonaviiruse variandi kohta, mis peagi maailma vallutama peaks, kui “propagandat järgmise vaktsiinipartii müümiseks, mis tuleb välja mõne nädala pärast”.

“Inimestel on sellest kõigest kõrini ja vastupanu tuleb palju tugevam,” prognoosis ta.

Kolmveerand vaktsiinide poolt tekitatud kahjulikest mõjudest registreeritakse ametlikult statistilise moonutusena kui vaktsineerimata inimestega aset leidnu.

dr harvey risch

Ohud ühiskonnale
Dr Risch selgitas, et kuigi vaktsiini kõrvaltoime individuaalne risk on suhteliselt madal, siis riski suuremal skaalal avaldumisel, olukorras, kus miljonid inimesed on vaktsiini saanud, on tulemuseks, et sadadele tuhandetele inimestele jäävad kahjustused ja tõsised kõrvaltoimed, mis on sageli hullemad kui viirus ise.

Dr Rischi seisukoht on, et keegi ei tohiks end mRNA vaktsiiniga vaktsineerida lasta, kuna uued COVID-19 variandid on kerged ja mitte eluohtlikud. Ta on kuulnud mõnest haiglaravi juhtumist, mis kestis mõned päevad, kuid kuna enamik inimesi on COVID-i läbi põdenud, on neil ka uute variantide suhtes mõningane immuunsus.

Dr Rischi seisukoht on, et keegi ei tohiks end mRNA vaktsiiniga vaktsineerida lasta, kuna uued COVID-19 variandid on kerged ja mitte eluohtlikud.


“Praegu ei ole mingit põhjust inimesi vaktsineerida, mitte mingil määral,” lausus ta.

Risch selgitas, et COVID-ist on saanud tänaseks raskusastmelt gripilaadne haigus ja et valitsus levitab ravimifirmade huvides inimeste hirmutamiseks propagandat, et müüa rohkem vaktsiine.

“Me elame üksteisega paratamatult sotsiaalses kontaktis ja levitame seetõttu madala tasemega nakkusi. See on osa inimelust, mida me peaksime normaalseks pidama,” võttis dr. Risch kokku koroonaviiruse leviku hetkeseisu.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.