“Kliimamuutused, põuad, rahvastiku kasv ja reostus teevad lähiaastate kuumaks teemaks veepuuduse ja vee hinna.”
Wall Streetil kaubeldakse nüüdsest veega. Esmakordselt on veest kui harvaesinevast ressursist saanud futuuride alusvara, mispuhul farmerid, investorid ja kohalikud omavalitsused hakkavad tegema panuseid vee tulevase hinna ja kättesaadavuse kohta.
1,1 miljardi dollari suuruse mahuga veeturg avati 7. detsembril Chicago toorainebörsil (Chicago Mercantile Exchange) ning see on seotud Nasdaq Veles California veeindeksiga, millega alustati kaks aastat tagasi ja mis mõõdab ruumala põhjal vee keskmist hinda, vahendab DownToEarth.
„NQH20 futuurid on innovatiivne vahend, millega võimaldatakse põllumajanduslikele, kaubanduslikele ja eraisikust veetarbijatele suuremat läbipaistvust ja selgemat hindade kujunemist. Riskide ülekandmine aitab tõhustada kriitiliselt olulise loodusvara nõudluse ja pakkumise tasakaalu,“ väitis CME Grupp.
Uus kauplemisskeem kuulutati välja septembris, mil California ja selle ümbrus kannatasid parasjagu kuumalainete, põua ja metsapõlengute käes. Yale Environment 360 sõnul usuvad mõned, et veega kauplemine võib tähendada, et üks inimeste baasõigustest antakse finantsasutuste ja investorite kätte.
„See areng kujutab endast küünilist katset rajada midagi kasiino-laadset, nii et ühed inimesed saaks teiste kannatustest kasu lõigata,“ kommenteeris Basav Sen, kliimaõiguse projektijuht mõttekojast Institute for Policy Studies (IPS). „Mu esimene reaktsioon oli õud, aga samas arvasime juba mõnda aega, et nii läheb.“
Uue veeturu toetajad aga usuvad, et skeem vähendab segadust vee hinna osas, mistõttu on farmeritel ja omavalitsustel lihtsam eelarvet planeerida, vahendab Yale Environment 360.
„Kliimamuutused, põuad, rahvastiku kasv ja reostus teevad lähiaastate kuumaks teemaks veepuuduse ja vee hinna,“ ütles ettevõtte RBC Capital Markets juhataja ja analüütik Deane Dray. „Jälgime põnevusega, kuidas see uus vee-futuuride leping arenema hakkab.“