Majandus & Raha

Võlaorjuse hind: Sambia kütusehinnad on IMFi diktaatide rakendamise tõttu kahekordistunud

31. jaanuaril teatas Sambia Energiaregulatsiooni Koda järjekordselt nafta jaehindade tõstmisest. Väga väheste eranditega on Sambia Energiaregulatsiooni Koda alates 2021. aasta detsembrist iga kuu naftahindu korrigeerinud.

Enne 2021. aasta detsembrit olid bensiini ja diislikütuse (mis on Sambia kaks kõige olulisemat naftatoodet) hinnad vastavalt 17,62 Kvatšat (Sambia riiklik vääring) ja 15,59 Kvatšat liitri kohta ning need olid püsinud sellisel tasemel suure osa aastast. Kütuse hindu hakati Aafrika riigis tõstma alates 2021. aasta detsembrist ning seejärel on hinnad tõusnud peaaegu iga kuu.

Sambia Energiaregulatsiooni Koja jaanuari teadaande kohaselt olid uued hinnad vastavalt 34,19 Kvatšat liitri kohta bensiini puhul ja 32,15 Kvatšat liitri kohta diislikütuse puhul. Uued hinnad tähendasid, et Sambia bensiini ja diislikütuse hind oli kahe aasta jooksul alates 2021. aasta detsembrist, mil agressiivne hinnakujundusstrateegia algas, peaaegu kahekordistunud.

Kütusehindade kahekordistumine kahe aasta jooksul on Sambia valitsuse ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) 2021. aasta detsembris sõlmitud ja Valuutafondi juhatuse poolt 2022. aasta septembris ametlikult heaks kiidetud rahastamiskokkuleppe otsene tulemus. Kõnealuse kokkuleppe keskmes oli Rahvusvahelise Valuutafondi direktiiv, mille kohaselt Sambia valitsus peaks kaotama kõik kütusetarbimise subsiidiumid. Enne seda säilitas Sambia otseste ja kaudsete subsiidiumide režiimi, mis aitas pehmendada rahvusvahelistel naftaturgudel toimuvate suurte hinnakõikumiste mõju tarbijatele.

Kütusehindade kahekordistumine kahe aasta jooksul on Sambia valitsuse ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) 2021. aasta detsembris sõlmitud ja Valuutafondi juhatuse poolt 2022. aasta septembris ametlikult heaks kiidetud rahastamiskokkuleppe otsene tulemus. Kõnealuse kokkuleppe keskmes oli Rahvusvahelise Valuutafondi direktiiv, mille kohaselt Sambia valitsus peaks kaotama kõik kütusetarbimise subsiidiumid.

Bensiini ja diislikütuse hinna kahekordistumine alates 2021. aasta detsembrist on Sambia lähiajaloos enneolematu nähtus. Sambia Energiaregulatsiooni Koja hinnaandmed näitavad, et kütusehindade tõusutempo oli eelmisel kümnendil palju aeglasem. Näiteks kulus bensiini ja diislikütuse hinna kahekordistamiseks aastatel 2011-2018 seitse aastat. Seekord on kulunud hindade kahekordistumiseks vaid kolmandik sellest ajast, mis näitab, et Sambia valitsus on Rahvusvahelise Valuutafondi diktaati täpselt järginud.

Energiasektori suundumustel on olnud laastav mõju Sambia majandusele laiemalt. Sambia statistikaameti andmetel on toiduainete hinnatõus olnud maailma ühes vaeseimas riigis märgatavalt suurem kui üldine inflatsioon. Sama murettekitav on aga asjaolu, et transpordikulud on tõusnud kaks korda kiiremini kui üldine inflatsioonimäär – suur osa Sambia töötavast elanikkonnast kasutab ühistransporti, et jõuda majandustegevuse piirkondadesse ja sealt tagasi koju. Jesuiitide Teoloogilise Refleksiooni Keskus, laialdaselt tunnustatud valitsusväline organisatsioon, on hiljuti hoiatanud, et Sambiat on tabanud ränk elukalliduse kriis, mis mõjutab ebaproportsionaalselt palju vaeseid. Väikepõllumajandustootjate Riikliku Ühenduse sõnul on hinnatõusud “negatiivselt mõjutanud põllumajandustootjate äritegevuse kulusid kogu riigis”. Sambia Tootjate Liit eeldab, et hinnatõusud mõjutavad tõsiselt riigi tööstustoodangut.

Energiasektori suundumustel on olnud laastav mõju Sambia majandusele laiemalt. Sambia statistikaameti andmetel on toiduainete hinnatõus olnud maailma ühes vaeseimas riigis märgatavalt suurem kui üldine inflatsioon.

Rahvusvahelise Valuutafondi subsiidiumide kaotamise direktiivi järgimisega on Sambia valitsus otsustanud suruda oma elanikkonnale peale ränga elukalliduse tõusu kriisi ning halvanud kogu riigi majanduse viisil, mille taastumise perspektiividele pole niipea valgust tunneli lõpus paista.

Grieve Chelwa on Aafrika Instituudi poliitökonoomia dotsent ja Tricontinental Sotsiaaluuringute Instituudi mitteresideeruv vanemteadur.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: The Road Provides/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.