AudioÜhiskond & Kultuur

“Varivaigistamine” on hävitanud Facebookis sõnavabaduse – miks keegi teie postitusi enam ei loe

AUDIOVERSIOON kuulatav lehekülje lõpus

Järgnevas artiklis antakse vastus küsimusele, mille üle on mõtisklenud need, kes on märganud, kuidas Facebookis on nende sõnavõtud ja postitused kaotanud järsku igasuguse kõlapinna ja järgijad. Ühtlasi vastatakse küsimusele, millised on väljavaated Makroskoobi jätkamiseks alternatiivmeedia portaalide leviku üha tugevama piiramise tingimustes.

Kas olete märganud, et umbes viimase aasta jooksul on teie Facebooki postituste populaarsus sõprade seas üha madalamale langenud? Tõenäoliselt märkasite esmakordselt umbes aasta tagasi meeldimiste langust, kuid isegi enne seda võisite hämmeldusega täheldada, et midagi on dramaatiliselt muutunud.

Alguses püüdsite olukorda ilmselt kuidagi ratsionaliseerida. Arvasite, et postitasite oma sisu valel kellaajal; et te ei olnud oma tavapärases vormis või isegi, et te ei meeldigi enam oma sõpradele. Tõenäoliselt olite sellest kõigest pisut häiritud. Lõppude lõpuks olete enda meelest ju ikka sama vaimukas ja huvitav postitaja nagu varemalt. Mis siis võiks olla olukorra seletuseks? Miks ei saa 50% teie postitustest enam ainsatki meeldimist? Võimalik, et mõtlesite seejärel: “Miks mu Facebooki sõbrad sedavõrd kõrgiks on muutunud?” “NENDE Facebooki postitused ei ole ju üldsegi nii head kui minu omad!”

Facebook seevastu on vägagi rahul, kui süüdistate oma sõpru või iseennast oma äkilises meeldimiste kadumises. Facebooki abilehekülg informeerib teid, et põhjuseks on küllap lihtsalt see, et te ei postita piisavalt sageli.

Teie ei saa aga oma vaimuka avalduse eest meeldimisi, kuna Facebook ei näita neid enam kellelegi. Facebook ei tee seda, kuna niipea kui olete kunagi öelnud midagi, mis on kasvõi pisut kriitiline praegu massidele peale surutava agenda suhtes, siis olete automaatselt märgistatud ning teie sõnumid on vaigistatud. Nüüdsest räägite te Facebooki veergudel üksnes iseendaga.

Kulutate tõenäoliselt veelgi rohkem aega nende rakenduses. Olete haaratud loendamatutest videotest, mida kerite lõputult. Ja kui te midagi postitate, petab järgnev väike punane märguanne teid mõtlema, et teile on laekunud vastus, kuid leiate üksnes järjekordse viite veel ühele videole. Märguanne ei teata, et mõnele teie sõbrale on teie postitus “meeldinud”, sest nad pole seda näinud… ja ei näe kunagi. Te küll postitasite sisu, kuid teie postitus jääb nähtamatuks kõigile peale teie endi. Märguanne petab teid ning näguderaamatu algoritmid tahavad teid üksnes tagasi mõttetu kerimise juurde tõmmata. Teie ei saa aga oma vaimuka avalduse eest meeldimisi, kuna Facebook ei näita neid enam kellelegi. Facebook ei tee seda, kuna niipea kui olete kunagi öelnud midagi, mis on kasvõi pisut kriitiline praegu massidele peale surutava agenda suhtes, siis olete automaatselt märgistatud ning teie sõnumid on vaigistatud. Nüüdsest räägite te Facebooki veergudel üksnes iseendaga.

Te võite jätkuvalt elada illusioonis, et teie postitusi näidatakse kõigile teie sõprade loendis olevatele inimestele, kuid see ei ole nii. Tänapäeval ei näita Facebook teie postitusi regulaarselt kõigile ja kui teie vaated kattuvad natukenegi maailmavaatega, mida tembeldatakse “paremäärmuslikuks”, ei näita Facebook teie postitusi enam kellelegi. Keskmist postitust näidatakse nüüd ainult umbes 10% sõpradele ja üldse mitte kellelegi, kui olete kunagi kasutanud mõnda Facebooki poolt keelatud sõna või fraasi.

Tänapäeval ei näita Facebook teie postitusi regulaarselt kõigile ja kui teie vaated kattuvad natukenegi maailmavaatega, mida tembeldatakse “paremäärmuslikuks”, ei näita Facebook teie postitusi enam kellelegi.

Miljonid kasutajad vaigistati 2021. aastal salaja püsivalt ja kui teid on kunagi ärritanud äkiline meeldimiste puudumine, siis olite tõenäoliselt üks neist, kellega see juhtus.

Küberspetsialistid on 2020. aastast õppinud, et Internet karistab alati erinevusi ja premeerib kasutajaid konformsuse eest. See on varjatult vaigistamise ehk shadow banning keskne põhimõte. Automatiseeritud jälgimisprogrammid otsivad nn deamplifikatsiooniprotokollide (deamplification protocols) kaudu selliseid fraase nagu “avatud mõtlemisega” või “mulle meeldib ise uurida” või “ma olen üldiselt apoliitiline” ning jätavad sedasi vaikimisi sildistatud autori platvormita.

Nad ei liigita selliste lausumistega inimesi “sallivateks” või loovateks vabamõtlejateks. Kaugeltki mitte… selle asemel tuvastavad algoritmid, et tegemist on inimesega, kellel on “ohtlik” kalduvus võtta omaks mittestandardseid ideid, ja sedasi vähendataksegi selle inimese nähtavust. Teised ühiskonnaliikmed näevad nende kõnet üha vähem, kuni lõpuks nad kustutatakse täielikult.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Puud tunneb selle viljast. Kuigi vastab tõele, et Facebook ja mistahes sotsiaalmeediaplatvorm on vabatahtlik ning selles avaldatud sisu kuvamise reeglid on selle omanike meelevalla all, näitab siiski miljonite inimeste hääle vaigistamine kõige alatumal ja salakavalamal viisil (säilitades sealjuures silmakirjalikult sõnavabaduse illusiooni) süsteemi haldavate inimeste moraalset kvaliteeti või pigem selle puudumist.

Pakkuda digitaalset kommunikatsiooniplatvormi avaliku foorumi diskussioonideks, kus osade inimeste argumendid on salaja vaigistatud, on sama hea nagu korraldada duell, kus ühele duellandile antakse laadimata püstol või nüri rapiir ning etendatakse sealjuures, nagu oleks jätkuvalt tegemist ausa võitlusega.

adrian bachmann

Pakkuda digitaalset kommunikatsiooniplatvormi avaliku foorumi diskussioonideks, kus osade inimeste argumendid on salaja vaigistatud, on sama hea nagu korraldada duell, kus ühele duellandile antakse laadimata püstol või nüri rapiir ning etendatakse sealjuures, nagu oleks jätkuvalt tegemist ausa võitlusega. Tegemist on alatu petumängu etaloniga, mis tähendaks ajastutel, kus enamus populatsioonist omas mingisugust arusaamist “ausa mängu” ja õigluse printsiipidest, sellise alatuse viljelejatele koheselt ühiskondlikuks paariaks kuulutamist autute kurjategijatena.

Postitatud sisu totaalne, ent salajane vaigistamine on nähtus, mis on viimase poole aasta jooksul läinud muuhulgas ka Makroskoobi portaalile maksma mitukümmend protsenti lugejatest ning veelgi enam portaali tegemiseks vajaminevaid annetusi, kuna portaali Facebooki reklaamide, postituste loetavuse ja jagamiste praktiliselt nulli langemine sisuliselt üleöö ei ole seletatav muu kui artiklis käsitletud alatute meetodite viljelemisega.

Kas tänapäevaste tsensorite eesmärk Makroskoobi-sarnased väikesed alternatiivmeedia portaalid ära hävitada kannab vilja või mitte, sõltub Makroskoobi lugejatest, kes on valmis käesoleva portaali jätkamist omapoolse annetusega toetama, et aidata vabaneda salatsensorite meelevallast.

adrian bachmann

Kas tänapäevaste tsensorite eesmärk Makroskoobi-sarnased väikesed alternatiivmeedia portaalid ära hävitada kannab vilja või mitte, sõltub Makroskoobi lugejatest, kes on valmis käesoleva portaali jätkamist omapoolse annetusega toetama, et aidata vabaneda salatsensorite meelevallast. Selles osas saab siinkirjutaja jääda lootma vaid Makroskoobi lugejate ja kuulajate abile.

Lõpetuseks on aga oluline mitte lasta norumeelel endast võitu saada, ning pidada meeles printsiipi, mille kohaselt tsensuur algab sealt, kus propaganda enam ei toimi, ning tõsiasi, et Facebooki-sarnased sotsiaalmeedia hiiud on sunnitud kasutama üha rangemaid vaba kommunikatsiooni piiramise meetmeid annab tunnistust üksnes sellest, et “kohustuslikud valed” on muutnud maha salatud tõdede ees nõrgemaks kui kunagi varem, mis muudab valedele üles ehitatud võimusüsteemi põrmu varisemise paratamatuseks.

Vincit omnia veritas… tõde võidab (lõpuks) kõik.

Tsensuur algab sealt, kus propaganda enam ei toimi.

adrian bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.