Ühiskond & Kultuur

Vaid kolmandik Saksamaal elavatest ukrainlastest kavatseb sõja lõppedes koju naasta 

Foto: Grand Warszawski/Shutterstock.com

Umbes 37 protsenti Saksamaa 1 miljonist Ukraina pagulasest kavatseb jääda Saksamaale määramata ajaks või veel mõneks aastaks. 

Valdav enamus praegu Saksamaal elavatest Ukraina põgenikest ei kavatse kohe pärast sõda kodumaale naasta, selgus viimastest küsitlustest. 

Saksamaa Föderaalse Migratsiooni- ja Pagulasameti (BAMF) korraldatud uuringus väitis vaid 34 protsenti küsitlusele vastanutest, et nad lähevad kohe pärast sõda koju. 

Umbes 2 protsenti ütles, et kavatsevad pärast konflikti lõppu jääda Saksamaale vähemalt aastaks, samas kui 11 protsenti kavatseb jääda Saksamaale “veel mõneks aastaks”. 

Märkimisväärne on see, et enam kui veerand (26 protsenti) vastanutest ütles, et neil pole plaanis Ukrainasse naasta ja nad soovivad jääda Saksamaale määramata ajaks. 

Pärast sõja puhkemist Ukrainas eelmise aasta veebruaris on Saksamaale kolinud üle 1 miljoni Ukraina põgeniku.  Hiljutised arvud näitavad, et 2023. aasta 15. veebruari seisuga on Saksamaal kokku 1 055 323 Ukrainast pärit sõjapõgenikku, mis on madalam näitaja kui Poolal, kus on 1,55 miljonit registreeritud ukrainlasest pagulast, ja Venemaal, kuhu on põgenenud 2,85 miljonit ukrainlast.  

2023. aasta 15. veebruari seisuga on Saksamaal kokku 1 055 323 Ukrainast pärit sõjapõgenikku, mis on madalam näitaja kui Poolal, kus on 1,55 miljonit registreeritud ukrainlasest pagulast, ja Venemaal, kuhu on põgenenud 2,85 miljonit ukrainlast. 

Vaatamata sellele, et Ukraina põgenikud on hästi haritud – 72 protsendil täiskasvanutest on väidetavalt kõrgharidus – teatas vaid 4 protsenti vastanutest, et oskab hästi saksa keelt, kuigi pooled käivad keelekursustel.  

Lisaks on Saksamaal hetke seisuga töö leidnud vaid 17 protsenti tööealistest ukrainlastest. 

BAMF-i uuringust selgus, et kolmveerand Ukraina pagulastest elab praegu eramajutuses, samas kui 9 protsenti elab pagulaste varjupaikades ja 17 protsenti hotellides. 

Ligikaudu 80 protsenti Ukrainast pärit täiskasvanud pagulastest on naised, kellest kolmveerand saabus Saksamaale ilma partnerita. Umbes 48 protsenti nimetatud naistest saabus koos lastest ülalpeetavatega. 

Ligikaudu 80 protsenti Ukrainast pärit täiskasvanud pagulastest on naised, kellest kolmveerand saabus Saksamaale ilma partnerita.

Ukraina pagulaste tervislikku seisundit peetakse üldiselt heaks, kuid nende rahulolu eluga on Saksa elanikkonnaga võrreldes oluliselt madalam. 

“Pagulaslaste psühholoogiline heaolu on samuti madal võrreldes teiste Saksamaal elavate lastega,” öeldakse aruandes. 

Kõige levinum põhjus, miks Ukraina põgenikud otsustasid Saksamaale suunduda, oli riigi “inimõiguste austamine”. Muud vastajate nimetatud põhjused hõlmavad riigi hoolekandesüsteemi, haridussüsteemi ja asjaolu, et nad peavad Saksamaad külalislahkeks ja sallivaks riigiks. 

Küsitluste tulemused selgusid ajal, mil Saksamaa kohalikud omavalitsused on föderaalvalitsusele andnud teada, et nende sotsiaalteenused on ülekoormatud, ja paljud kohalikud omavalitsused on astunud vastu edasistele plaanidele majutada veelgi rohkem sisserändajaid. 

“Puudu on korteritest, päevahoiukohtadest ning õpetajatest koolidele ja keelekursustele. See on üks põhjusi, miks sotsiaalsed pinged kasvavad,” hoiatas Saksamaa ringkonnaliidu president Reinhard Sager veebruari alguses.  

Saksamaa avalik arvamus on aga kiiresti föderaalvalitsuse liberaalse varjupaigapoliitika vastu pöördumas. INSA arvamusuuringute instituudi poolt ajalehele Bild am Sonntag läbi viidud uuringust  selgus, et 51 protsenti sakslastest arvab, et riik võtab vastu liiga palju põgenikke. 

Lõuna-Saksamaal Lörrachi linnas elavatele sakslastest üürnikele teatati sel kuul, et nende korterilepingud lõpetatakse ja nad tõstetakse välja, et teha ruumi Ukraina põgenikele. 

Olukord sundis Saksamaa konservatiivse partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) liidrit Alice Weidelit jaanuaris nõudma, et valitsus sulgeks piiri, rõhutades, et riigi sotsiaalsüsteem on massiimigratsiooni tõttu tõsises ohus. 

Allikas 

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.