fbpx
Ühiskond & Kultuur

Uuringud näitavad otseseid seoseid isa puudumise ja antisotsiaalse käitumise vahel

Linda Stein

USA-s levivad kulutulena teismeliste sooritatud vägivaldsed kuriteod, mis paistavad sooritajatele endile sageli lõbustusena. Inimesed raputavad abitult pead ja küsivad, kus on selliste laste vanemad. Kuid reaalsuse üksikasjadesse süvenedes koorub üha ilmsemalt välja aktuaalsem küsimus: kus on hukka läinud noorsoo isad? 

Vabaturu mõttekoja The Manhattan Institute teadusuuringute, politseitöö ja avaliku turvalisuse juht Rafael Mangual ütles DVJournalile, et uuringute järgi omab isa olemasolu varases lapsepõlves poiste jaoks produktiivseteks ja seaduskuulekateks inimesteks kasvamisel võtmetähtsust.

Uuringute järgi omab isa olemasolu varases lapsepõlves poiste jaoks produktiivseteks ja seaduskuulekateks inimesteks kasvamisel võtmetähtsust.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Samas üksikvanemaga leibkondade arv, kus tüüri juures on tavaliselt ema, kasvab pidevalt.

Mangual nentis: “Abieluväliste sündide ning kuritegevuse vahel on meeste puhul väga selge seos.”

Kahe vanemaga leibkonnad on “institutsioon, mille peamine siht on laste kasvatamine ja sotsialiseerimine. Varajases lapsepõlves toimunud areng on siinkohal kriitilise tähtsusega.”

“Üks asi, mida uuringud meile näitavad, on, et kui teil on umbes 5–7-aastased poisid, kellel on välja kujunenud käitumishäired, siis nende tulevane kuritegevus noorukieas on suhteliselt hästi prognoositav.”

Abieluväliste sündide ning kuritegevuse vahel on meeste puhul väga selge seos.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Mangual lisas: “Enamikul neist lastest läheb siiski hästi. Need käitumishäired lahenevad kas psühholoogilise sekkumisega või aja möödudes.”

Kuid vaatamata sellele tekivad suurel osal poistest käitumishäired, mis laienevad antisotsiaalseteks dispositsioonideks, hoiatas ta.

“Üks asi, mida me vanglakeskkonnas näeme, on palju sagedamini esinevad sellised  psühholoogilised seisundid nagu ainete kuritarvitamise häired või antisotsiaalse isiksuse häired üksikemadega kasvanud meestel,” ütles Mangual.

Üks asi, mida me vanglakeskkonnas näeme, on palju sagedamini esinevad sellised  psühholoogilised seisundid nagu ainete kuritarvitamise häired või antisotsiaalse isiksuse häired üksikemadega kasvanud meestel.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Mangual märkis, et USA meeste üldpopulatsioonis mõjutab antisotsiaalne isiksusehäire 2–4 protsenti indiviididest. Sõltuvalt rajatisest esineb seda vanglates aga 40–70 protsendil meestest, mis on “ekstreemne erinevus”.

Pennsylvania alaealiste kohtu  kohtunike komisjon viitab, et üksikvanemaga kasvamine ennustab alaealiste kuritegevust. 2021. aastal elas üle 80 protsendi kõigist alaealiste kohtuga kokku puutunud noortest üksikvanemaga leibkonnas.

Neist umbes 48 protsenti elas koos üksikemaga. Ja 15,5 protsenti elas koos mõlema vanemaga.

Pennsylvania alaealiste kohtu kohtunike komisjon viitab, et üksikvanemaga kasvamine ennustab alaealiste kuritegevust. 2021. aastal elas üle 80 protsendi kõigist alaealiste kohtuga kokku puutunud noortest üksikvanemaga leibkonnas.

Michael Chitwood, pensionil Ülem-Darby politseiülem ja endine Philadelphia detektiiv, selgitas, et on samuti seda nähtust jälginud oma õiguskaitses töötatud aastate jooksul.

“Ilma isafiguuri või meesfiguurita oma elus nad lihtsalt ei kuula,” ütles Chitwood. “Isad on need, kes peavad lapsi nende tegude eest vastutavaks.” Chitwood nägi mõrvade ja muude raskete kuritegude uurimisel, et “ikka ja jälle, sagedamini kui mitte, olid raskete kuritegude toimepanijad ühe vanemaga peredest.”

“See on kurb trend,” ütles Chitwood.

Mangual lisas: “Olukord ei teki lihtsalt tühjast kohast. Sageli algab see varases lapsepõlves. See tähendab, et abieluväliste sündide suur esinemissagedus ja ilma isata üksikvanemaga kodude kõrge määr suurendavad tõenäosust, et sotsialiseerumisprotsess varases lapsepõlves laguneb.”

Abieluväliste sündide suur esinemissagedus ja ilma isata üksikvanemaga kodude kõrge määr suurendavad tõenäosust, et sotsialiseerumisprotsess varases lapsepõlves laguneb.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Pennsylvanias  kasvatatakse 35 protsenti lastest üksikvanemaga  leibkondades; USA-s üldiselt on üksikvanemaga perede arv tõusnud alates 1950. aastatest ja on nüüd 34 protsenti.

Küsimusele, kas teiste meessoost eeskujude, näiteks onude või vaimulike olemasolu võib leevendada isa puudumist poisi elus, vastas Mangual: “On mõned uuringud, mis seda võimalust toetavad. Linnaosades, kus potentsiaalsete eeskujude osakaal on kõrgem, on kuritegevuse määr madalam. Probleem on erinevuses onu või pastori või õpetaja ja isa vahel –  isa on ideaalses olukorras. Isa on peres kogu aeg ja eriti tõeliselt on tema roll määrav olulistel hetkedel.”

Küsimusele, kuidas läheb isata tüdrukutel, vastas Mangual, et neil esineb tõenäolisemalt ennastkahjustavat käitumist, näiteks söömishäireid või muid psühholoogilisi häireid, selle asemel, et kuritegevuse ja vägivalla poole pöörduda.

isata tüdrukutel esineb tõenäolisemalt ennastkahjustavat käitumist, näiteks söömishäireid või muid psühholoogilisi häireid.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Mangual ütles, et antisotsiaalne isiksusehäire “on kahetsuse puudumine, tulevaste tagajärgedega mittearvestamine, teiste inimeste mittearvestamine, väga kõrge õigustatuse tunne (kliinilises mõistes).”

Mida oleks võimalik teha üksikvanemate trendi ümberpööramiseks?

Mangual ütles, et see on keerulisem kui lihtsalt paaride koos püsima julgustamine. Kuigi üldiselt on kaks vanemat parem kui üks, siis “Kui ühel või mõlemal vanemal esineb antisotsiaalse käitumise ajalugu, võib see tegelikult kahe vanema eelised ka tühistada. Lastel võib olla ühe vanemaga parem, kui üks neist kahest vanemast on oma käitumiselt antisotsiaalne.”

Mangual ütles, et ta usub, et isatuse fenomen on “kultuurilise ja sotsiaalse” taustaga probleem, mida peab lahendama ühiskond ise ja mitte valitsuse sekkumine.

Isatuse fenomen on “kultuurilise ja sotsiaalse” taustaga probleem, mida peab lahendama ühiskond ise ja mitte valitsuse sekkumine.

Rafael Mangual, The Manhattan Institute

Kuigi “niivõrd, kuivõrd hoolekandepoliitika karistab vanemaid abielu või kooselu eest, esineb mõningaid juhtumeid, kus perekond võib kaotada hüvitisi, kui ema ja isa abielluvad. See on kindlasti olukord, mida valitsus saaks koheselt muuta,” lisas Mangual.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.