fbpx
Ühiskond & Kultuur

Uuring: “pika COVIDi” põdejate kannatused võivad tuleneda ajukahjustustest

Hiljuti Ühendkuningriigis läbi viidud uuringu andmed viitavad sellele, et nn “pikaajalise COVID-i” sümptomitega inimesed võivad kannatada permanentsete ajukahjustuste all, millest tulenevalt võiks neile rakendatavate ravimeetodite üle vaatamine anda varasemast paremaid resultaate.

Analüüsides 203 patsienti, kes hospitaliseeriti COVID-19 tõttu või sellega seotud sümptomite pärast, ning võrreldes nende näitajaid 60 inimesega, kellel ei olnud COVID-19 nakkust, märkasid teadlased nelja ajukahjustuse biomarkeri kõrgendatud taset COVID-19-ga nakatunute puhul.

Mis on eriti märkimisväärne – kaks tuvastatud ajukahjustuse tunnustest püsisid ka taastumisfaasis, mis viitab sellele, et need jätkuvad ka pärast COVID-19 nakkuse kadumist. Nimetatud kahe biomarkeri tase oli kõrgem nende inimeste puhul, kellel esinesid COVID-19 tõttu ka neuroloogilised tüsistused.

“Läbiviidud uuring näitab, et ajukahjustuse markerid esinevad veres veel mitmeid kuid pärast COVID-19 nakatumist ja seda eriti ilmsesti neil, kellel on esinenud COVID-19 põhjustatud ajukomplikatsioonid,” sõnas neuroteadlane Benedict Michael Liverpooli Ülikoolist Ühendkuningriigis.

Läbiviidud uuring näitab, et ajukahjustuse markerid esinevad veres veel mitmeid kuid pärast COVID-19 nakatumist ja seda eriti ilmsesti neil, kellel on esinenud COVID-19 põhjustatud ajukomplikatsioonid.

Benedict Michael, neuroteadlane Liverpooli Ülikoolist Ühendkuningriigis

“See omakorda viitab võimalusele, et ajus endas püsib jätkuv põletik ja see on olukord, mida ei pruugi olla võimalik vere põletikuproovidega tuvastada.”

COVID-19-ga seotud ajutüsistused varieeruvad kergetest (näiteks peavalu) kuni potentsiaalselt eluohtlikeni (krambid, insult ja entsefaliit). Nagu ka varasemad uuringud on näidanud, võivad seesugused tagajärjed olla pikaajalised.

COVID-19-ga seotud ajutüsistused varieeruvad kergetest (näiteks peavalu) kuni potentsiaalselt eluohtlikeni (krambid, insult ja entsefaliit).

Michael ja tema poolt juhitud uurimisgrupi liikmed on seisukohal, et keha immuunsüsteemi ebanormaalne reaktsioon võib põhjustada vigastuse tunnuseid, mida nad on suutnud tuvastada. Kui me suudaksime rohkem teada saada seesuguste reaktsioonide ja nende vallandumise mehhanismide kohta, oleks võimalik välja töötada ka uusi ravimeetodeid.

Tänaseks on igal juhul selge, et COVID-19 mängib närvisüsteemi mõjutamises teatavat rolli ning mõnel juhul võib selle mõju jätkuda ka pikema aja jooksul.

Teadlased jätkavad juba praegu oma uuringut, üritades välja selgitada, kuidas COVID-19 poolt põhjustatud kahjustused ja sellega seotud põletik võivad päädida kognitiivsete probleemide ja vaimse tervise häiretega tulevikus.

Arvatakse, et kümned miljonid inimesed elavad praegu “pika COVID-i” mingi vormiga, kuid tegemist on haigusega, mida tänini väga vähe mõistetakse.

Arvatakse, et kümned miljonid inimesed elavad praegu “pika COVID-i” mingi vormiga, kuid tegemist on haigusega, mida tänini väga vähe mõistetakse. Üha uued uuringud püüavad jätkuvalt tuvastada “pika COVID-i” levimuse mustreid, mis peaks lõpuks andma vihjeid haiguse vastu võitlemiseks.

“Meie poolt tehtav töö suudab loodetavasti aidata luua eeldused (p”ika COVID-i”) tüsistuste võimalike alusmehhanismide selgitamiseks,” sõnas Londoni King’s College’i immunoloog Leonie Taams.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.