Ühiskond & Kultuur

Uuring: nutitelefonid saadavad tootjale iga nelja minuti tagant kasutajaandmeid

Uuring: nutitelefonid saadavad tootjale iga nelja minuti tagant kasutajaandmeid

Iirimaal korraldatud uuringu kohaselt jagavad tänapäeva nutiseadmed ohtralt kasutajaandmeid iga nelja ja poole minuti tagant ka olukordades, kus spetsialistide hinnangul on ametlikud põhjendused ebaveenvad.

Androidi ja Apple’i telefonid jagavad oma tootjafirmade serveritesse iga nelja ja poole minuti tagant andmeid ka olukorras, kus telefonid on puhkerežiimil. Vastavate tulemusteni jõuti hiljuti tehtud uurimuses.

Iirimaal Trinity College’is korraldatud uurimus tõstatab uusi küsimusi nutiseadmete mõjust eraisikute delikaatsetele isikuandmetele. Uuringu kohaselt on Apple’i ja Androidi masinatel vähe vahet, mis puudutab andmete kogumise ning edastamise pealetükkivust.

Professor Dough Leithi poolt avaldatud uurimus väidab, et iPhone’id ei paku vastupidiselt laialt levinud arusaamale suuremat privaatsust kui Androidi analoogid.

Uuringu tulemused kinnitavad, et Apple ja Google koguvad telefonidest massiliselt infot ka olukorras, kus selleks vajadus puudub.

Mis uuringu käigus küll selgus, oli see, et Google’i aparaadid edastasid kui mitte sagedamini, siis oluliselt suuremas mahus andmeid. Iga 12 tunni jooksul edastasid Androidi masinad lausa 1 megabaidi ulatuses infot iPhone’i 52 kilobaidi vastu. Edastatud andmete hulka kuulusid näitajad nagu riistvara tootekood, IMEI, Wifi MACi aadress ning telefoninumber.

Professor Leith kommenteeris uuringu tulemusi järgnevalt: „Ma usun, et enamik inimesi mõistavad, et Apple ja Google peavad iCloudi või Google Drive’i laadsete teenuste pakkumiseks meie andmeid koguma. Ent olukorras, kus soovime kasutada oma telefone pelgalt telefonidena, tundub selline tegevus üleliigne ja põhjendamatu. Samas kinnitavad uuringu tulemused, et Apple ja Google koguvad telefonidest massiliselt infot ka olukorras, kus selleks vajadus puudub. See paistab üleliigne ning on keeruline leida sellisele tegevusele põhjendatud õigustust.“

Professor Leithile valmistas erilist pettumust Apple’i andmekogumise isukuse nägemine, kuna tegemist on firmaga, mis on pidevalt rõhutanud seda, kui vähe nad inimeste privaatinfot himustavad. Leithi sõnul ei kogu seadmed andmeid mitte üksnes konkreetse aparaadi osas, vaid ka lähedalasuvate telefonide kohta.

„Apple’il on võimekus pidevalt jälgida, millal ning milliste inimeste läheduses sa viibid. See on äärmiselt häiriv. Ja mis peamine, kasutajatel puudub võimalus ennast Apple’i andmekogumisvõrgust välja lülitada.“

Uurimuse kohaselt on nutiseadmete poolt kogutud andmeid võimalik siduda teiste andmekogudega nagu inimese veebiotsingute harjumused ning ostude eelistused.

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.