fbpx
AudioÜhiskond & Kultuur

Uus seadus loob Ühendriikides alused orwelliku politseiriigi tekkeks

Foto: E. V. McLaughlin/Shutterstock.com

AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Ameerika Ühendriikide uus “Piiranguseadus” (tuntud ka kui TikToki-vastane seadus) kujutab endast õudusunenägu orwellikust politseiriigist, mis haarab enda alla veebidomeenid ning ähvardab ameeriklased kuni 20 aastaks vangi saata, kui nad peaksid oma seisukohtades minema vastuollu USA valitseva eliidi poolt kehtestatud narratiividega.    

Iga kord, kui valitsus lubab hakata teid järjekordselt millegi eest “kaitsma”, tasub alati ülimalt ettevaatlik olla. Meedia poolt vahtu klopitud hüsteeria kommunistliku Hiina välja töötatud ja kontrollitud videopõhise sotsiaalmeedia platvormi TikTok ümber on kinkinud Washingtoni võimuoportunistidele ideaalse narratiivi, mille abil kontrollida kogu internetis levivat sisu, tutvustades Ameerika elanikkonnale seaduseelnõud S. 686 RESTRICT  – seadusakti, mida propageerib innukas vasakpoolne sõnavabaduse vastane senaator Mark Warner.  

Iga kord, kui valitsus lubab hakata teid järjekordselt millegi eest “kaitsma”, tasub alati ülimalt ettevaatlik olla.

2023. aasta 7. märtsil esitatud seaduseelnõu kasutab TikToki populaarsust ettekäändena, et  kriminaliseerida ka Ameerika-siseselt hallatavad veebisaidid, platvormid ja ajaveebid, mis ei nõustu valitsuse vaadetega mistahes teemadel: olgu selleks kas vaktsiinid, kliimamuutused/rohepööre, Venemaa, valuutasüsteem, transsoolisus, pangajooksud, valimised või mis iganes teema, mis on parajasti võimude huviobjektiks. 

Võimalusi eelnõud potentsiaalselt enda huvides ära kasutada eksisteerib piiramatult, kuna seadust on võimalik rakendada kõigele, mida peetakse vajalikuks Ameerika Ühendriikide “riikliku julgeoleku edendamiseks”. 

Eelnõu tekstis on sõnaselgelt öeldud, et valitsus võib rakendada “mistahes leevendusmeedet” “ükskõik millise isiku” või “mistahes vara” suhtes, lihtsalt otsustades, et artikkel, video, taskuhääling, platvorm või muu sisuüksus sisaldab sisu, mis võimudele ei meeldi. 

Eelnõu tekstis on sõnaselgelt öeldud, et valitsus võib rakendada “mistahes leevendusmeedet” “ükskõik millise isiku” või “mistahes vara” suhtes, lihtsalt otsustades, et artikkel, video, taskuhääling, platvorm või muu sisuüksus sisaldab sisu, mis võimudele ei meeldi. 

Tegelikkuses ei ole seega tegemist seadusega, mis on suunatud kitsalt Hiina kommunistide või TikToki vastu… see on seadus, mis on suunatud ameeriklastele, ähvardades neid vanglakaristusega, kui nad peaksid söandama väljendada seisukohti, mis võimul olevale režiimile ei meeldi.  

Kavandatava seaduse kohaselt võib mistahes sisu, mille puhul valitsev režiim on otsustanud, et see kujutab endast põhjendatud ohtu „Ameerika Ühendriikide inimeste turvalisusele”, mistahes vajalike vahenditega, sealhulgas sisejulgeolekuministeeriumi poolt domeenide arestimise või muude sabotaaživormide abil veebist eemaldada. Meetmed võivad seega endas hõlmata ka valitsusepoolset andmekeskuste pommitamist või ameeriklaste mõrvamist.  

Näiteks pruugib kogu veebis leiduva kristliku sisu hävitamiseks Bideni režiimil lihtsalt deklareerida, et Piibli pühakirjad seavad ohtu transsooliste kogukonna “turvalisuse”, mistõttu tuleb need eemaldada.  

Sedasi võiksime tulevikus sõna otseses mõttes olla tunnistajaks, kuidas USA valitsus põletab kirikuid, et hävitada seal asuvad veebimajutuse andmekeskused.   

Uus seadus annab seega võimudele voli arestida meelevaldselt inimeste vara ilma igasuguse nõuetekohase menetluseta.  

Uus seadus annab võimudele voli arestida meelevaldselt inimeste vara ilma igasuguse nõuetekohase menetluseta.

Valitsus omandaks uue seaduse alusel meelevalla konfiskeerida relva ähvardusel nende inimeste, keda peetakse Piiramisseadust rikkuvateks isikuteks, varad, kinnisvara, arvutid, veebisaidid, serverid, pangakontod, andmebaasid ja muud esemed – ning seda kõike ilma igasuguste nõuetekohase menetluse või õigusliku kaitse võimaluseta.   

Olukorra teeb eriliselt odioosseks asjaolu, et kavandatav seadus keelab ka Teabevabaduse seaduse (FOIA – Freedom of Information Act) alusel esitatud taotluste läbivaatamise, kuna türanlik valitsus omandab vastu võetava seadusega voli sihikule võetavate isikute nimekirja avalikkuse eest saladuses hoida.  

Teisisõnu, Julian Assange’i saatus võib tulevikus tabada kõiki kodanikke.  

Eelnõu tekstist lähtudes annab seadus valitsusele volitused “maandada riski” (st hävitada või saboteerida) kõikide järgmiste objektide suhtes:  

(A) veebimajutusteenused;  

(B) pilvepõhine või hajusandmetöötlus ja andmesalvestus;  

(C) masinõpe, ennustav analüütika ja andmeteaduse tooted ja teenused, sealhulgas need, mis hõlmavad teenuste pakkumist, mis aitavad osapoolel kasutada, hallata või hooldada avatud lähtekoodiga tarkvara;  

(D) hallatavad teenused ning  

(E) sisu edastamise teenused.

Initsiatiiv hõlmaks sedasi kõiki veebisaite, muuhulgas kõiki e-kaubanduse veebilehti.  

Seega, kui peaksite müüma tulevikus midagi, mis valitsusele ei meeldi, võivad valitsusametnikud konfiskeerida teie pangakontod, veebidomeeni, ettevõtte serverid ja tootevarud.   

Piiranguseadus kriminaliseeriks ka kõik detsentraliseeritud krüptorahad (nt Bitcoin, Ethereum jne).  

Seega on tekkinud oht, et valitsus omandab täieliku kontrolli krüptovaluuta ja muude suure mõjuga tehnoloogiate üle, nagu näiteks kvantkrüptograafia, mis on paljulubav tehnoloogia ja võimaldab eraisikutel takistada korrumpeerunud valitsusi nende erasõnumite järele luuramast.  

Bitcoini keelustamiseks peaks valitsus tulevikus pelgalt väitma, et keegi Hiinas või Venemaal kasutas Bitcoini kohutava terrorismiakti läbiviimiseks Ameerika Ühendriikides ja et Bitcoin võimaldas selle rünnaku rahastamist. Üheainsa avaldusega võidakse Bitcoin keelata kogu riigis ning kõiki, kes Bitcoiniga tehinguid teevad, võib oodata 20-aastane vanglakaristus (lisaks kogu nende rahakoti, arvutite, pangakontode, maja jne täielik konfiskeerimine).  

Bitcoini keelustamiseks peaks valitsus tulevikus pelgalt väitma, et keegi Hiinas või Venemaal kasutas Bitcoini kohutava terrorismiakti läbiviimiseks Ameerika Ühendriikides ja et Bitcoin võimaldas selle rünnaku rahastamist. Üheainsa avaldusega võidakse Bitcoin keelata kogu riigis ning kõiki, kes Bitcoiniga tehinguid teevad, võib oodata 20-aastane vanglakaristus.

Seninägematu võimuhaaramine ei ohusta üksnes krüptosektorit. Tõestamaks, et eelnõu ei piirdu üksnes TikTokiga, on järgnevas loetletud kõik seaduseelnõu tekstis nimetatud tehnoloogiasektorid, mida valitsus kontrolliks, tsenseeriks või muul viisil valitseks:  

(A) tehisintellekt ja masinõpe;  

(B) kvantvõtmejaotus;  

(C) kvantside;  

(D) kvantarvutus;  

(E) postkvantkrüptograafia;  

(F) autonoomsed süsteemid;  

(G) kõrgtasemeline robootika;  

(H) biotehnoloogia;  

(I) sünteetiline bioloogia;  

(J) arvutusbioloogia ja  

(K) e-kaubanduse tehnoloogia ja teenused, sealhulgas kõik elektroonilised tehnikad äritehingute tegemiseks, veebipõhine jaemüük, interneti-toega logistika, interneti-toega maksetehnoloogia ja veebiturud.  

Pange tähele, et mainitu hõlmab kogu e-kaubandust, kõiki internetipanga tehinguid, maksesüsteeme ja krüptovaluutat. Tegelikult on USA-s menetlusse antud piiranguseadus ei rohkem ega vähem kui katse haarata täielik kontroll kogu e-majanduse, internetis leviva sisu ja internetivabaduse üle. Sellest tulenevalt oleks kohane nimetada seadus ümber veebitürannia seaduseks (ONLINE TYRANNY Act), kuna tegemist on totaalse türannia kehtestamisega Ameerika rahva üle. Võimul olevad türannid tahavad sedasi kindlustada, et kogu luuramist viivad läbi nemad, mitte Hiina. 

Tegelikult on USA-s menetlusse antud piiranguseadus ei rohkem ega vähem kui katse haarata täielik kontroll kogu e-majanduse, internetis leviva sisu ja internetivabaduse üle.

Muide, Washingtoni võimuritel ei ole tegelikkuses kunagi olnud midagi selle vastu, et rakendused ja tarkvarasüsteemid kodanike järgi luuravad. Tänu Twitteri failidele ja muudele leketele teame viimaks, et nii Valge Maja kui ka Ühendriikide sisejulgeolekuministeerium andsid Facebookile, Google’ile, YouTube’ile, Twitterile ning teistele veebiplatvormidele korralduse tsenseerida pikka nimekirja veebilehti ja inimesi, kes seadsid kahtluse alla covidi vaktsiini ohutuse.  

Hiljuti võis USA esindajatekoja istungil kogeda kõrgema klassi silmakirjalikkust, kui USA Kongressi liikmed rääkisid TikToki tegevjuhile Shou Zi Chewile, et too tegeleb Hiina kodanike sõnavabaduse mahasurumisega, ignoreerides samas täielikult USA valitsuse tsensuuri oma enda rahva suhtes. Tundub, nagu poleks USA seadusandjad teadlikud, et USA impeerium tsenseerib ise ameeriklasi täpselt samamoodi, nagu kommunistlik Hiina vaigistab oma rahvast. Piiranguseadus ei tähenda seega tsensuuri lõpetamist, vaid selle laiendamist ja koondamist Ühendriikide valitsuse kätte, hõlmates ajapikku kõiki veebisaite, teenuseid ja rakendusi.  

Nii Valge Maja kui ka Ühendriikide sisejulgeolekuministeerium andsid Facebookile, Google’ile, YouTube’ile, Twitterile ning teistele veebiplatvormidele korralduse tsenseerida pikka nimekirja veebilehti ja inimesi, kes seadsid kahtluse alla covidi vaktsiini ohutuse.  

Oluline on mõista, et mistahes poliitilist kommentaari võib nimetada täiesti meelevaldselt “valimistesse sekkumiseks”, kui kommentaari sisu ei ole võimudele meeltmööda.   

Piiranguseadus määratleb väga ähmaselt “valimistesse sekkumist”, õigustamaks sõna otseses mõttes kõiki meetmeid, mida valitsus soovib astuda mistahes kirjastaja või platvormi vastu, mis talle ei meeldi. Türanlikud tegevused võidakse vallandada ka üksikisiku vastu, kes ei tee enamat, kui jagab lihtsat valimistega seotud meemi.  

Konkreetseks näiteks viimasest oleks meemide tegija Douglass Mackey juhtum, kes tunnistati hiljuti süüdi valimistesse sekkumises ühe naljaka meemi eest, mida Mackey jagas Hillary Clintoni kohta 2016. aastal aset leidnud presidendivalimiste käigus. Justiitsministeerium võttis Mackey meemi eest vastutusele ning veenis ajupestud liberaalidest koosnevat vandekohust väga kergekäeliselt Mackeyd süüdi mõistma tavalise naljaka meemi eest, mida demokraadid ise Trumpi ja teiste vastu regulaarselt levitavad. Kuid valikulise vastutusele võtmise tõttu ootab Mackeyt nüüd 10-aastane vanglakaristus.  

Tegemist on õigussüsteemi perverteerimisega, mis kujutab endast põhimõtteliselt valitsuse poolt rahva vastu suunatud terrorismi – see on trend, mis võimenduks Piiranguseaduse vastu võtmisel kolossaalsetesse proportsioonidesse.   

Piiranguseadus oleks seega suunatud kõigile, kes pelgalt kritiseerivad demokraatide kandidaati või postitaksid midagi, mis võimul oleva režiimi hinnangul ei vasta tõele. Piisab vaid sellest, et teie sisule tehakse sotsiaalmeedias faktikontroll, et süüdistada teid “valimistesse sekkumises”.    

Kuigi Piiranguseadus takistab väidetavalt Hiinal ameeriklaste järele luuramast, muudab seadus reaalsuses Ameerika enda kommunistliku Hiina paarikuks, luues ulatusliku järelevalve- ja tsensuuripolitseiriigi, mis kontrollib kõiki ameeriklasi.

Kuigi Piiranguseadus takistab väidetavalt Hiinal ameeriklaste järele luuramast, muudab seadus reaalsuses Ameerika enda kommunistliku Hiina paarikuks, luues ulatusliku järelevalve- ja tsensuuripolitseiriigi, mis kontrollib kõiki ameeriklasi. Seaduses nimetatakse konkreetselt kõik võrgud, mida valitsus tohiks kasutada kodanike järele luuramiseks. Nende hulka kuuluvad:  

(A) traadita kohtvõrgud;  

(B) mobiilsidevõrgud; 

(C) satelliitide kasulik koormus;  

(D) satelliitoperatsioonid ja -kontroll;  

(E) kaabli juurdepääsupunktid;  

(F) juhtmega juurdepääsupunktid;  

(G) põhivõrgusüsteemid;  

(H) pika-, lühi- ja tagasiliinivõrgud või  

(I) äärearvutiplatvormid.

Kõigele lisaks annab seadus valitsusele õiguse sihtida terveid veebiplatvorme, sealhulgas domeeninimesid, pilvandmetöötlust, andmebaase, sisu edastamise võrke ja palju muud.  

Hiiglaslik tsensuuri- ja nuhkimisprogramm hõlmab sõna otseses mõttes kõiki olemasolevaid arvuti- ja e-kaubanduse ökosüsteeme, sealhulgas arvutimänge. Seadus loetleb järgimised monitoorimise sihtmärgid:  

(A) töölauarakendused;  

(B) mobiilirakendused;  

(C) mängurakendused;  

(D) makserakendused või  

(E) veebipõhised rakendused  

Puslet kokku pannes näeme, et ei eksisteeri ühtegi veebisaiti, rakendust, tehingut, tarkvara või teenust, mida piiranguseadus ei ohustaks.  

Lisaks annab seadus valitsusele õiguse saboteerida (nimetades sabotaaži orwellikus kõnepruugis “leevendusmeetmeks”) mistahes vahenditega, mistahes isikut, organisatsiooni, tarkvarasüsteemi, veebisaiti, platvormi või midagi muud, mida võimud peavad vastuvõetamatuks.  

Summa summarum…  Kui Piiranguseadus jõustub, tähendab see lõppu nii Ameerika vabariigile kui isikuvabadustele kogu Läänemaailmas, sest Ühendriigid on ülivõim, mis kontrollib otseselt või kaudselt kogu Läänemaailma infosüsteeme. 

Kui Piiranguseadus jõustub, tähendab see lõppu nii Ameerika vabariigile kui isikuvabadustele kogu Läänemaailmas, sest Ühendriigid on ülivõim, mis kontrollib otseselt või kaudselt kogu Läänemaailma infosüsteeme. 

Sellepärast on ülioluline, et vabadust armastavad inimesed ühineksid jõupingutustega, et annulleerida düstoopiline eelnõu enne, kui see seaduseks saab. Mugavustsoon tähendab meile nüüd hukatust. Kui Piiranguseaduse eelnõust peaks saama kehtiv õigusakt, ei eksisteeri enam veebilehte, millel te praegu olete, ega teisi alternatiivseid sisuplatvorme: Rumble, Bitchute, Brighteon, Gab, Truth Social, GETTR ja teised. Sõnavabadus sureb, kuna Piiranguseadus võrdsustab sisuliselt tõe rääkimise riigireetmisega…  

Sõnavabadus sureb, kuna Piiranguseadus võrdsustab sisuliselt tõe rääkimise riigireetmisega…

Ärge oodake, vaid hakake vastu sellele jõhkralt ohtlikule õigusaktile. Kätte on jõudnud rasked ajad. Jumal õnnistagu Ameerikat… 

Adrian Bachmanni kommentaar

Hetkel veel ebaselge saatusega “Piiranguseadus” kujutab endast järjekordset sammu Ameerika Ühendriikide metamorfoosis sõnavabaduse, inimõiguste ning õigusriigi paroodiaks. Kuigi kultuurilisel ja kogukondlikul tasandil on kodanikevabaduste austamine ameeriklaste individuaalsesse ja kollektiivsesse alateadvusesse sedavõrd sügavale juurdunud, et Washingtoni võimueliidil ei ole seda võimalik (hambuni relvastatud) rahva käest üleöö ära kiskuda, siis föderaalsel tasandil eksisteerib juba aastaid kogum õigusakte (alustades 2001-2020 kehtinud kuulsusrikka Patriot Actiga), mis annab Ühendriikide keskvõimule meelevalla likvideerida ameerika kodanikelt sisuliselt kõik õigused, mis neile inimkonna ajaloos unikaalse konstitutsiooniga on tagatud. Nagu Chesterton lausus – Ameerika Ühendriigid on ainus riik maailmas, mis on rajatud konstitutsioonis ja iseseisvusdeklaratsioonis eksplitisiitselt väljendatud usule. Usule üksikisiku vabadusse mis on iga inimese sünniõigus, mitte valitsuse poolt kingitud privileeg.

Ameerika Ühendriigid on ainus riik maailmas, mis on rajatud konstitutsioonis ja iseseisvusdeklaratsioonis eksplitisiitselt väljendatud usule. Usule üksikisiku vabadusse mis on iga inimese sünniõigus, mitte valitsuse poolt kingitud privileeg.

Paraku võtab Ameerika Ühendriikide poliitilis-sotsiaalne-kultuuriline reaalsus iga aastaga kõigest paari inimpõlve eest üksnes düstoopilistes kirja- ja linateostes visandatud totaalkontrolli ühiskonna kontuure. Kuigi tulevik tundub üha süngemates toonides tume, on siiski põhjust olla optimistlik Washingtoni türannlike tendentside läbikukkumise osas mitte enam väga kauges tulevikus.

Igal võimusüsteemil on oma sisemised ressursid, mille võime valitsetavaid nii siseriiklikult kui välismaal ohjes hoida on ultimatiivselt piiratud. Kuigi Washingtoni jumalakompleksis võimueliidil ei näikse tänase seisuga olevat mingiugust arusaama oma võimu piiridest, võib olla kindel, et need piirid siiski eksisteerivad. Moment, mil oma tahte maksimaalne ja mõõdutundetu pealesurumine nii kodus kui välismaal ammendab USA establishmendi administratiivsed, finantsilised, materiaalsed, küberneerilised ja psühholoogilised ressursid võimutahet ellu viia tundub olevat mitte väga kauges tulevikus aga peagi kätte jõudmas.

Moment, mil oma tahte maksimaalne ja mõõdutundetu pealesurumine nii kodus kui välismaal ammendab USA establishmendi administratiivsed, finantsilised, materiaalsed, küberneerilised ja psühholoogilised ressursid võimutahet ellu viia tundub olevat mitte väga kauges tulevikus peagi kätte jõudmas.

Momendil, mil võimu piirid kätte jõuavad on oodata kahe paralleelse ja teineteist tugevasti mõjutava protsessi vallandumist eksponentsiaalse kiirusega. Nendeks protsessideks on Washingtoni võimu järsk kollabeerumine rahvusvahelisel areenil ning USA kodanike laialdane distantseerumine föderaalvõimust osariikide ja kogukondade tasemel.

Ühendriikide düstoopiline Piiranguseaduse eelnõu on ilmekas näide sellest, kuidas tsensuur saab alguse sealt kus propagnda enam ei tööta ning võim alustab vägivallatsemist sealt, kus selle moraalne autoriteet on ammendunud.

Ühendriikide düstoopiline Piiranguseaduse eelnõu on ilmekas näide sellest, kuidas tsensuur saab alguse sealt kus propagnda enam ei tööta ning võim alustab vägivallatsemist sealt, kus selle moraalne autoriteet on ammendunud.

Kuigi Ühendriikide globaalse hegemoonia kadu ning USA kui poliitilise formatsiooni üldist disintegratsiooni on varemalt ennustanud mitmed autorid (Emmanuel Todd, Johan Galtung, jmt), kõlasid vastavad prognoosid kõigest mõnekümne aasta eest parimal juhul visionäärlikud, ent mitte eriti aktuaalsed. Tänase päevaga kõnelevad Washingtoni neurootilis-agressiivsed algatused nii kodu kui välismaal üha enam aga sellest, et absoluutse võimu poole pürgijate avantüür on oma kulminatsioonini jõudmas ning seda mitte diaboolse triumfi, vaid groteskse fopaana. Nagu ajalugu on korduvalt näidanud, siis totaalne võim korrumpeerib totaalselt ning viib selle viljelejad punkti, kus ületatakse suursuguse ja naeruväärse piir.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda (annetuse rekvisidiid all)

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Adrian Bachmanni kommentaar

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.