PÕHIPUNKTID:
• Kuigi USA kildanafta toodangu (märkus: USA on maailmas kaugelt suurimaks kildanafta tootjaks) maht kasvab endiselt, peaks see üleüldise hinnatõusu ja Joe Bideni administratsiooni vastuoluliste sõnumite tõttu kerkima edaspidi aeglasemas tempos.
• Samal ajal kui USA kildanafta kasv aeglustub, taastub OPEC-i naftatootjate kartelli mõjuvõim maailma kütuseturgudel ning tarbijaid üle maailma on ootamas ees kütusehindade tõus.
• Mitmed energiavaldkonna juhid usuvad, et USA kildanafta allikaks oleva “permi ladestuse” ekspluateerimise tipp möödub 5-6 aasta jooksul, kui peamiste maardlate varud ammenduvad.
USA kildanafta tootmismahud on endiselt kasvamas, kuid nüüdseks varasemast palju aeglasemas tempos. Üleüldise hinnatõusu ja Bideni administratsiooni segaste energiapoliitiliste signaalide kombinatsioon on teinud mitmed vaatlejad USA energeetikasektori väljavaadete osas murelikuks.
Ühendriikide põlevkiviettevõtete juhid on seisukohal, et permi settebasseinist pärinev toodang saavutab haripunkti juba sel kümnendil.
Tootmise platoole jõudmine võib endaga kaasa tuua strukturaalselt kõrgemad energia hinnad ning tarbijad tunnetavad seejärel aina selgemalt, kuidas USA põlevkivitööstus kaotab oma turuosa OPEC-ile, mis püüab üha enam suurendada oma kontrolli ülemaailmsete kütusevarude üle.
Sektori ettevõtetel on nüüd ka uued prioriteedid. Tänapäeval keskendutakse mitte enam niivõrd absoluutsetele tootmismahtudele, vaid toodangu rahalisele väärtusele, aktsionäridele tulu teenimisele ja võlgade tagasimaksmisele. Need asjaolud koos tarneahelat kimbutavate piirangute ja üleüldise inflatsiooniga on USA naftatootmise kasvu viimastel kuudel tuntavalt pärssinud.
Bideni administratsioon saadab kütusetööstusele aga üha enam vastuolulisi signaale. Kütusetootjaid süüdistatakse sageli kõrgetes bensiinihindades ja ähvardatakse seetõttu kõrgema maksukoormusega. See ei ole USA tootjate jaoks just eriti motiveeriv. Paljud neist ei soovi enam pühendada veel rohkem ressursse kaevandamisele, kui puudub selge visioon selle kohta, kuidas USA kütuseressursse saaks kasutada Ameerika energiajulgeoleku kasvatamiseks ja impordist sõltuvate lääneliitlaste abistamiseks.
Ameerika kütusefirmade juhid nentisid juba märtsi alguses, et olukorras, kus USA kildanafta tootmise kasv aeglustub, on OPEC taas saanud maailma kütusetarnete mõjukaimaks jõuks.
Suurima kildanafta tootmisele keskendunud ettevõtte Pioneer Natural Resources tegevjuht Scott Sheffield ütles käesoleva aasta alguses Financial Timesile: „Minu arvates on naftatootmise ohjad kolme riigi käes. Ja ohjad jäävad nende kätte ka järgmiseks 25 aastaks. Esimene riik nende seas on Saudi Araabia. Teine on Araabia Ühendemiraadid ja kolmas on Kuveit.“
Samal ajal on Sheffieldi sõnul permi ladestusest pärinev kütusetoodang jõudmas haripunkti järgmise viie-kuue aastaga. Sheffield põhjendas märtsikuus esitatud prognoosi ootusega, et naftafirmad on selleks ajaks suurima maardla peamised puurimispiirkonnad ammendanud.
Permi maardlates tegutsevaid ettevõtteid ootab ees ka uus konsolideerumislaine. Erakapital otsib üha enam võimalusi turult väljumiseks ning riigiettevõtted otsivad uusi ressursirikkaid piirkondi, kus tegutseda. Ei ole välistatud, et Exxoni, Chevroni ja ConocoPhillipsi sugused turuliidrid peavad jahti suurtele ettevõtetele, mida üle osta, et kärpida sedasi kulusid ja teenida seeläbi oma aktsionäridele rohkem tulu, eelistades efektiivsust toodangu kasvatamisele.
„Ühinemise ja omandamisega kaasneb potentsiaal koostoimeks, tekib võimalus kulusid kärpida ning leida tõhusamaid lahendusi. Seega ma tõesti usun, et konsolideerumine selles valdkonnas jätkub. See peab jätkuma kogu ärivaldkonna huvides,“ nentis ConocoPhillipsi tegevjuht Ryan Lance intervjuus Bloomberg Televisionile.
Occidentali naftakontserni tegevjuht Vicki Hollub tõdes aprillis, et permi ladestustest pärinev toodangu maht ei ole veel haripunkti jõudnud.
Enamik prognoose ennustavad, et permi ladestusest on võimalik veel palju kaevandada, kuid tippjuhid ja analüütikud on mures, et naftatootmise pakkumise tipp võib saabuda oluliselt kiiremini kui nõudluse tipp.
Dallase föderaalse keskpanga hiljutine energiauuring I kvartali kohta näitas märtsi lõpus, et kütusetootmise laienemine peatus kulude suurenemise ja väljavaadete halvenemise tõttu nii Texases, New Mexicos kui Louisianas, kus paiknevad Ühendriikide suurimad kildanafta maardlad…
Veel üks naftafirma tegevjuht märkis: „USA Energiateabe administratsioon (Energy Information Administration) avaldas sel nädalal oma iga-aastase energiaülevaate ja selles prognoositakse, et Ühendriikide kütusetoodang jääb järgmise 30 aasta jooksul samale tasemele. Tõenäoliselt peaksime neid teavitama, et kildanafta tootmine variseb järgmise viie aasta jooksul sammhaaval kokku.“
Üks anonüümseks jäänud naftafirma juht resümeeris olukorda Ühendriikide naftaturul järgmiselt: „Valitsuse poliitika mõjutab USA kodumaist maagaasi ja nafta tootmist ka edaspidi negatiivselt. Kütusehinnad tõusevad lähiaastatel hüppeliselt ning siis on Ameerika taas meid vaenavate riikide meelevallas.“
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!