Ühiskond & Kultuur

USA suurpanga analüütikud: 45% naistest on 2030. aastaks vallalised ja lastetud

Gina Florio

Meie kultuur sisendab meile alatasa, et vallaline ja lastetu naine on “võimestatud” (empowered), olles viimaks ometi vaba olema oma elu kapten. Ta on pääsenud valla pere kasvatamise ja abikaasa orjaks olemise tarbetust koormast. Sedasi on paljud naised võtnud omaks kaasaegse feministliku elustiili ja otsustanud magada, kellega juhtub, ootamatult rasestumise korral abortida oma lapse ning käia abielust võimalikult suure kaarega mööda. Paraku on nimetatud kultuurilistel suundumustel tohutu mõju Ameerika ühiskonna tulevikule. Morgan Stanley hinnangul on 45% naistest oma “parimatel tööaastatel” (vanuses 25–44) 2030. aastaks vallalised ja lastetud.

2019. aastal avaldas Morgan Stanley artikli, milles kirjeldas naiste mõju Ameerika majandusele. “Parimas tööeas naiste” hulk USA-s on artikli kohaselt pidevalt kasvanud ning enamik neist on vallalised ja keskendunud täielikult oma karjäärile. Sellised naised on edaspidi tööturul veelgi arvukamalt esindatud, mis aitab omakorda tõsta naiste palku.

Majandusteadlane Ellen Zentner selgitas fenomeni järgnevalt: “Varem põhjustasid palgalõhet suuresti haridus või madalamalt tasustatud ametialased valikud. Täna on emadus ülekaalukalt suurimaks palgalõhe põhjustajaks, sest emaks saavad naised otsustavad sageli töötamise lõpetada või töötada seetõttu vähem tunde.”

Kuid näib, et järgmise paarikümne aasta jooksul on emasid üha vähem, kuna naised otsustavad pere loomise asemel pühenduda üha enam tööle. Eeldatakse, et üksikute naiste arv USA-s kasvab ajavahemikus 2018–2030 igal aastal 1,2%, samal ajal kui kogu elanikkond kasvab 0,8% võrra. Suundumuse tulemuseks on see, et 2030. aastaks on 45% 25–44-aastastest naistest vallalised ja lastetud. Võrdluseks, 2018. aastal olid vallalised ja lastetud 41% selle vanuserühma naistest.

“Need muutuvad elustiilinormid võimaldavad üha rohkematel naistel, lastega või ilma, töötada täiskohaga, mis peaks jätkuvalt tõstma tööjõus osalemise määra üksikute naiste seas,” kommenteerib Zentner.

Vallalised naised kulutavad keskmisest pereleibkonnast rohkem, eriti kui tegemist on selliste kuluartiklitega nagu reisimine, ööelu, väljas söömine, nahahooldus ja ilutooted, jaekaubandus jms. Seetõttu püüavad majandusteadlased antud trende alatasa positiivses valguses näidata.

On üsna kurb mõelda, et me näeme tulevikus üha vähem ja vähem peresid – mis muidugi tähendab ka vähem lapsi ja õnnelikke abielupaare.Paraku arvestavad hetkel veel vähesed negatiivset mõju, mida avaldab lastetute ja peretute naiste võidukäik laiemale ühiskonnale pikemas perspektiivis. Sündivus on juba praegu Ameerikas allpool rahvastiku taastemäära ning uuringud näitavad, et vallalised ja lastetud naised kipuvad rohkem kannatama ka vaimuhaiguste ja enesekindluse puudumise käes.

Vallalised, lastetud naised võivad küll osta kaubanduskeskusest üha rohkem asju ja reisida aina ulatuslikumalt, kuid mis on selle trendi hinnaks pikemas perspektiivis? Iga terve ühiskonna alustala on paratamatult tuumperekond ja on üsna kurb mõelda, et me näeme tulevikus üha vähem ja vähem peresid – mis muidugi tähendab ka vähem lapsi ja õnnelikke abielupaare.

Tulevik näib seega kuuluvat noortele naistele, kes pühendavad end oma “parimatel tööaastatel” jäägitult karjäärile ja ülemusele, kes neist tegelikult ei hooli, astuvad juhuslikesse seksuaalsuhetesse, millel on negatiivne mõju nende vaimsele tervisele, ja jäävad ilma tõelisest, elukestvast eneseteostusest, mis kaasneb abikaasaks ja emaks olemisega.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.